2 min. czytania

Czy można odwołać darowiznę?

odwołać darowiznę
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 06 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Darowizna to jeden ze sposobów przekazania konkretnej rzeczy lub praw na obdarowanego. Przy okazji pojawia się pytanie: czy można odwołać darowiznę?

Odwołanie darowizny

Darowizna to z definicji świadczenie nieodpłatne. Polega na tym, że przenosi się na obdarowanego konkretną rzecz lub prawo do niej. Najczęściej, choć nie jest to regułą, darowizna dotyczy członków rodziny. Jak jednak wiadomo, stosunki między ludźmi mogą się psuć stąd zasadnym wydaje się pytanie czy można odwołać darowiznę?

Specyfiką darowizny jest jej nieodpłatny charakter. Zwykle kojarzy się nam ze świadczeniem przekazywanym między członkami rodziny. Darowizna to np. przekazanie przez rodziców dorosłym dzieciom określonej kwoty pieniędzy na samodzielny start w życiu albo przekazanie przez dziadków za życia wnukom swojego mieszkania. Darowizna może wpływać na stosunki między stronami. Nierzadko zdarza się, ze osoba obdarowująca żałuje ten decyzji i zastanawia się czy może odwołać darowiznę?

CZYTAJ TAKŻE: Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

Niewdzięczność obdarowanego

Jednym z powodów, dla których rozważa się odwołanie darowizny może być niewdzięczność obdarowanego. Przykład? Dziadek lub babcia pragną przekazać młodemu pokoleniu sporą kwotę pieniędzy lub nieruchomość. Po przekazaniu majątku relacje między stronami bardzo mocno się zmieniają. Seniorzy chcą odwołać darowiznę. Jak się okazuje, mogą to zrobić. Musza być jednak spełnione określone warunki. Jedną z przyczyn może być tzw. rażąca niewdzięczność obdarowanego.

Czym taka niewdzięczność jest? Może to być np. niechęć do pomocy w chorobie seniorowi, czy znaczące pogorszenie stosunków między obdarowanym, a darczyńcą. Trzeba pamiętać, że na odwołanie darowizny mamy 12 miesięcy od momentu jej przekazania. Gdyby senior rodu zmarł wcześniej, to darowiznę można odwołać również spadkobierca.

Warto pamiętać, że odwołanie darowizny może nie być takie proste. Trzeba będzie bowiem wykazać, że niewdzięczność jest rażąca. Chodzi tu o to, że obdarowany musi działać umyślnie i mieć świadomość znaczenia swojego postępowania. Mówiąc wprost – zwykłe spory, kłótnie mogą nie wystarczyć do odwołania darowizny.

Co to jest rażąca niewdzięczność?

Rażąca niewdzięczność to wszelkie przejawy zachowań, które są skierowane przeciwko życiu, zdrowiu, czci i godności osobistej, a także przeciwko majątkowi darczyńcy. Rażącą niewdzięczność trzeba udowodnić.

Wycofanie odwołania darowizny

W każdym momencie można wyłączyć odwołanie darowizny. Może do tego dojść np. w sytuacji gdy senior rodu przebaczy obdarowanemu jego złe zachowanie.

Pogorszenie sytuacji majątkowej darczyńcy

Drugim powodem, kiedy darowizna może być odwołana, jest znaczące pogorszenie się sytuacji materialnej darczyńcy. Żeby jednak w tym wypadku darowizna mogła być odwołana, to darczyńca musi być w takiej sytuacji, że nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać. Jest tu jednak bardzo ważne ograniczenie. Ten powód odwołania darowizny można zastosować w sytuacji, gdy darowizna jeszcze się nie dokonała.

 

 

To Cię zainteresuje

12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Zasiłek dla bezrobotnych 2023

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem, które przysługuje osobom zarejestrowanym urzędzie pracy jako bezrobotne, spełniającym określone warunki. Jakie to…
zasiłek_dla_bezrobotnych

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier