Z tego artykułu dowiesz się:

Konto przedsiębiorcy Biznes.gov.pl to jeden z udanych projektów resortu rozwoju. Nie jest jednak tak, że musi posiadać je każdy prowadzący firmę. W tym artykule wymienimy jednak kilka powodów, dla których opłaca się poklikać, na portalu dla właścicieli firm i skorzystać z tego rozwiązania.

Konto przedsiębiorcy Biznes.gov.pl jest obowiązkowe?

Nie. Na początku sprostujmy pewien mit. Konto przedsiębiorcy Biznes.gov.pl nie jest obowiązkowe. Nie chcesz, nie korzystasz. Może się ono jednak przydać w kilku sytuacjach, o czym sami już się przekonaliśmy. Jeśli nie lubisz wizyt w urzędach, a numerki do kolejek petentów doprowadzają Cię do pasji, możesz spróbować. To nic nie kosztuje.

Do czego służy konto przedsiębiorcy?

Zacznijmy od zakładania firmy. Wszystkie sprawy związane z rejestrem CEIDG są w jednym miejscu. Przy okazji dopinamy formalności z ZUS-em i skarbówką. A to już konkretna oszczędność czasu. Można także w prosty sposób zarządzać danymi w CEIDG. Masz nowy dowód i musisz wprowadzić do ewidencji jego numer? A może zmieniłeś siedzibę? Może wziąłeś lub wzięłaś ślub i chcesz odnotować współwłasność małżeńską? Wszystko da się załatwić bez konieczności odwiedzania urzędu. A to chyba brzmi obiecująco?

CZYTAJ TAKŻE: Ranking obaw mikrofirm. Jest spore zaskoczenie

Wizyta w urzędzie o dowolnej porze

Jeśli cały dzień pracujesz, urząd możesz „odwiedzić” w nocy. Co prawda wirtualnie. To samo dotyczy osób, które przebywają na urlopie. Chcesz skorzystać z automatycznego uzupełniania dokumentu lub e-doręczeń? Możesz to zrobić w trakcie zagranicznej delegacji lub wczasów. Dodatkowo odpowiedź z urzędu dostaniesz mailem, lub system wyśle ją na Twój telefon SMS-em.

Ministerstwo Rozwoju chwali się, że w ten sposób można korzystać z ponad 300 usług elektronicznych na portalu Biznes.gov.pl. Wybaczcie, wszystkich nie przetestowaliśmy.

Za pomocą konta można załatwić szereg spraw, które dotąd wiązały się z wizytą w różnych instytucjach. Wymieńmy kilka z nich: Urząd Stanu Cywilnego, PIP, ZUS, NFZ, UODO, a także urząd pracy, czy skarbówka. Teraz wystarczy komputer lub smartfon i połączenie z internetem.

Jak założyć własne konto przedsiębiorcy?

Założenie Konta Przedsiębiorcy nie jest karkołomnym zadaniem. Rejestracja odbywa się przy pierwszym kontakcie, albo bardziej precyzyjnie – logowaniu. Potrzebny będzie nam jednak profil zaufany, e-dowód lub aktywna usługa mojeID.

Zawieszenie działalności gospodarczej przez internet

Obecnie za pośrednictwem Konta Przedsiębiorcy można nie tylko zarejestrować, ale także zawiesić, wznowić, a także zakończyć działalność biznesową. Tą samą drogą uzyskamy zaświadczenie o niezaleganiu fiskusowi, czy ZUS-owi. To samo dotyczy dokumentu potwierdzającego status podatnika VAT. Poprzez konto możemy także uznać kwalifikacje swojego zawodu, a także uregulować świadczenie usług transgranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Korespondencja urzędowa przez internet

Nam szczególnie spodobała się funkcja swoistego archiwum. System w jednym miejscu gromadzi wszelkie pisma, jakie wysyłamy cyfrowo do urzędów. Mało tego, do każdego z nich mamy podpięte odpowiedzi. Wystarczy skorzystać z zakładki „Moje sprawy”. W przypadku wniosków związanych z CEIDG taką samą funkcję pełni panel „Moja firma”.

Wpisanie pełnomocnika w CEIDG

Również przez internet można wpisać pełnomocnika lub prokurenta do CEIDG, a także zarządzać uprawnieniami, jakich wymienionym udzieliliśmy. Można także szybko sprawdzić obecny stan pełnomocnictw.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Matury 2025 – terminy, zmiany i przygotowania. Co po maturze?

Kiedy odbywają się matury 2025?  Ile kosztuje przygotowanie do matury i co po maturze?  Egzamin maturalny, zwany też…
matury 2025
01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier