Z tego artykułu dowiesz się:

Konto przedsiębiorcy Biznes.gov.pl to jeden z udanych projektów resortu rozwoju. Nie jest jednak tak, że musi posiadać je każdy prowadzący firmę. W tym artykule wymienimy jednak kilka powodów, dla których opłaca się poklikać, na portalu dla właścicieli firm i skorzystać z tego rozwiązania.

Konto przedsiębiorcy Biznes.gov.pl jest obowiązkowe?

Nie. Na początku sprostujmy pewien mit. Konto przedsiębiorcy Biznes.gov.pl nie jest obowiązkowe. Nie chcesz, nie korzystasz. Może się ono jednak przydać w kilku sytuacjach, o czym sami już się przekonaliśmy. Jeśli nie lubisz wizyt w urzędach, a numerki do kolejek petentów doprowadzają Cię do pasji, możesz spróbować. To nic nie kosztuje.

Do czego służy konto przedsiębiorcy?

Zacznijmy od zakładania firmy. Wszystkie sprawy związane z rejestrem CEIDG są w jednym miejscu. Przy okazji dopinamy formalności z ZUS-em i skarbówką. A to już konkretna oszczędność czasu. Można także w prosty sposób zarządzać danymi w CEIDG. Masz nowy dowód i musisz wprowadzić do ewidencji jego numer? A może zmieniłeś siedzibę? Może wziąłeś lub wzięłaś ślub i chcesz odnotować współwłasność małżeńską? Wszystko da się załatwić bez konieczności odwiedzania urzędu. A to chyba brzmi obiecująco?

CZYTAJ TAKŻE: Ranking obaw mikrofirm. Jest spore zaskoczenie

Wizyta w urzędzie o dowolnej porze

Jeśli cały dzień pracujesz, urząd możesz „odwiedzić” w nocy. Co prawda wirtualnie. To samo dotyczy osób, które przebywają na urlopie. Chcesz skorzystać z automatycznego uzupełniania dokumentu lub e-doręczeń? Możesz to zrobić w trakcie zagranicznej delegacji lub wczasów. Dodatkowo odpowiedź z urzędu dostaniesz mailem, lub system wyśle ją na Twój telefon SMS-em.

Ministerstwo Rozwoju chwali się, że w ten sposób można korzystać z ponad 300 usług elektronicznych na portalu Biznes.gov.pl. Wybaczcie, wszystkich nie przetestowaliśmy.

Za pomocą konta można załatwić szereg spraw, które dotąd wiązały się z wizytą w różnych instytucjach. Wymieńmy kilka z nich: Urząd Stanu Cywilnego, PIP, ZUS, NFZ, UODO, a także urząd pracy, czy skarbówka. Teraz wystarczy komputer lub smartfon i połączenie z internetem.

Jak założyć własne konto przedsiębiorcy?

Założenie Konta Przedsiębiorcy nie jest karkołomnym zadaniem. Rejestracja odbywa się przy pierwszym kontakcie, albo bardziej precyzyjnie – logowaniu. Potrzebny będzie nam jednak profil zaufany, e-dowód lub aktywna usługa mojeID.

Zawieszenie działalności gospodarczej przez internet

Obecnie za pośrednictwem Konta Przedsiębiorcy można nie tylko zarejestrować, ale także zawiesić, wznowić, a także zakończyć działalność biznesową. Tą samą drogą uzyskamy zaświadczenie o niezaleganiu fiskusowi, czy ZUS-owi. To samo dotyczy dokumentu potwierdzającego status podatnika VAT. Poprzez konto możemy także uznać kwalifikacje swojego zawodu, a także uregulować świadczenie usług transgranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Korespondencja urzędowa przez internet

Nam szczególnie spodobała się funkcja swoistego archiwum. System w jednym miejscu gromadzi wszelkie pisma, jakie wysyłamy cyfrowo do urzędów. Mało tego, do każdego z nich mamy podpięte odpowiedzi. Wystarczy skorzystać z zakładki „Moje sprawy”. W przypadku wniosków związanych z CEIDG taką samą funkcję pełni panel „Moja firma”.

Wpisanie pełnomocnika w CEIDG

Również przez internet można wpisać pełnomocnika lub prokurenta do CEIDG, a także zarządzać uprawnieniami, jakich wymienionym udzieliliśmy. Można także szybko sprawdzić obecny stan pełnomocnictw.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier