magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy grozi nam poważny kryzys? Coraz więcej danych makroekonomicznych każe nam przypuszczać, że owszem. Jeśli spojrzymy na dane PMI polskiego przemysłu, trudno być optymistą.

Czy Polsce grozi poważny kryzys?

Pytanie, czy Polsce grozi poważny kryzys jest zadawane nadzwyczaj często. Są ekonomiści, którzy wprost przyznają, że uwielbiają analizować dane PMI obrazujące nastroje w gospodarce. Ten wskaźnik jest bardzo prosty do odczytania nawet dla laików. Jeśli wynik wynosi powyżej 50 punktów, to oznacza, że przedsiębiorcy spodziewają się rozwoju i dobrych czasów. Jeśli spada poniżej tego poziomu, nastroje są zgoła odmienne.

No i mamy – sierpniowy odczyt PMI dla polskiego przemysłu wygląda źle, żeby nie powiedzieć dramatycznie. Według raportu S&P Global wyniósł on 40,9 pkt. Dodajmy, że to już czwarty miesiąc z rzędu, w którym PMI utrzymuje się poniżej wspomnianej bariery 50 punktów.

CZYTAJ TAKŻE: 1,2 tys. firm z Polski chce wziąć udział w odbudowie Ukrainy

Najgorsze wskazania od pandemii

Pamiętacie niepokój, który pojawił się wśród przedsiębiorców, kiedy wybuchła pandemia? To właśnie wtedy, w skrajnych warunkach i trudnej do przewidzenia przyszłości wynik PMI w przemyśle był niższy. Wtedy jednak znaleźliśmy się w absolutnie skrajnej sytuacji, z której udało nam się wyjść nadzwyczaj dobrze. Teraz tyle szczęścia możemy nie mieć.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan stawia jasną prognozę na kolejne miesiące: „Wydaje się, że to nie koniec zjazdu oczekiwań menedżerów w polskim przemyśle. Produkujemy mniej, i mniej zamawiamy”. 

Niepokoje te zdają się potwierdzać dane z 31 sierpnia 2022, które opublikował GUS. Zgodnie z rewizją szybkiego szacunku Produktu Krajowego Brutto, choć w II kwartale PKB wzrósł o 5,5% rok do roku, to jednak skurczył się o 2,1% w ujęciu kwartalnym.

Czy czeka nas wzrost bezrobocia?

Lewiatan zwraca uwagę, że „o ile jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy wyczytać z danych, że przemysł zmaga się z niedoborem rąk do pracy, tak teraz widoczny jest początek procesu wstrzymywania zatrudnienia lub nawet pierwszych zwolnień. Faktycznie w danych makroekonomicznych już widać spadek zatrudnienia i to najsilniejszy od dwóch lat. Do tego produkcja zwalnia tempo, a to nie pozostanie bez wpływu na wynikach PKB w kolejnych kwartałach

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier