Kontrole skarbówki, a właściwie ich wyniki przedstawione przez Krajową Administrację Skarbową wyglądają porażająco. Zdaniem KAS aż co czwarty (!) sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.
Jak zauważa KAS w edukacyjnym materiale opublikowanym m.in. na stronach resortu finansów, paragon ma poważne znaczenie dla gospodarki. Może się tylko wydawać mało ważnym kawałkiem papieru. Skarbówka zauważa, że nieuczciwy przedsiębiorcy nie wystawiają paragonów, by uniknąć opłacania podatków. Z tego samego powodu, wystawiane są także tzw. paragony kelnerskie. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie zbierają wystawione wcześniej paragony, tylko dlatego, by je anulować. O takiej liście zarzutów względem przedsiębiorców czytamy na stronie resortu finansów oraz KAS.
Nie od dziś wiadomo, że pracownicy KAS prowadzą stałe działania mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z wielu narzędzi są nabycia sprawdzające. Mówiąc inaczej, są to „zakupy kontrolowane”. Pracownicy skarbówki incognito nabywają towary bądź usługi. Wszystko po to, by sprawdzić, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi.
Między 4 lipca 2022 r., a 28 sierpnia 2022 r. KAS przeprowadziła 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Skończyły się na 7666 mandatach na łączną kwotę dochodzącą do 9 mln zł. Niestety, według Krajowej Administracji Skarbowej, co czwarte (25,1%) nabycie wykazało nieprawidłowości.
Dodajmy, że kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych w dowolnym terminie. Warto mieć to w pamięci i zawsze wydawać paragon.
CZYTAJ TAKŻE: Brak paragonu? Fiskus radzi, gdzie zgłosić sprzedawcę!
„Największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony” – czytamy na stronie KAS. Dodatkowo skarbówka prosi konsumentów, by zgłaszali każdorazowo sytuację, jeśli nie otrzymali paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał taki obowiązek. Skarbówka wymienienia tutaj cztery możliwości takiego zgłoszenia.
Klient może to zrobić w urzędzie skarbowym, przez całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000, mailowo: powiadomKAS@mf.gov.pl,oraz za pośrednictwem bezpłatnej i anonimowej aplikacji na urządzenia mobilne „e-paragony”.