Z tego artykułu dowiesz się:

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia konsumentów do zgłaszania nieuczciwych przedsiębiorców!

Kontrole skarbówki i ogromne nieprawidłowości

Kontrole skarbówki, a właściwie ich wyniki przedstawione przez Krajową Administrację Skarbową wyglądają porażająco. Zdaniem KAS aż co czwarty (!) sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.

Jak zauważa KAS w edukacyjnym materiale opublikowanym m.in. na stronach resortu finansów, paragon ma poważne znaczenie dla gospodarki. Może się tylko wydawać mało ważnym kawałkiem papieru. Skarbówka zauważa, że nieuczciwy przedsiębiorcy nie wystawiają paragonów, by uniknąć opłacania podatków. Z tego samego powodu, wystawiane są także tzw. paragony kelnerskie. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie zbierają wystawione wcześniej paragony, tylko dlatego, by je anulować. O takiej liście zarzutów względem przedsiębiorców czytamy na stronie resortu finansów oraz KAS.

KAS sprawdza firmy

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy KAS prowadzą stałe działania mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z wielu narzędzi są nabycia sprawdzające. Mówiąc inaczej, są to „zakupy kontrolowane”. Pracownicy skarbówki incognito nabywają towary bądź usługi. Wszystko po to, by sprawdzić, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi.

Między 4 lipca 2022 r., a 28 sierpnia 2022 r. KAS przeprowadziła 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Skończyły się na 7666 mandatach na łączną kwotę dochodzącą do 9 mln zł. Niestety, według Krajowej Administracji Skarbowej, co czwarte (25,1%) nabycie wykazało nieprawidłowości.

Kiedy kontrola wydawania paragonów?

Dodajmy, że kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych w dowolnym terminie. Warto mieć to w pamięci i zawsze wydawać paragon.

CZYTAJ TAKŻE: Brak paragonu? Fiskus radzi, gdzie zgłosić sprzedawcę!

KAS namawia klientów do interwencji w sprawie paragonów

„Największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony” – czytamy na stronie KAS. Dodatkowo skarbówka prosi konsumentów, by zgłaszali każdorazowo sytuację, jeśli nie otrzymali paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał taki obowiązek. Skarbówka wymienienia tutaj cztery możliwości takiego zgłoszenia.

Klient może to zrobić w urzędzie skarbowym, przez całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000, mailowo: powiadomKAS@mf.gov.pl,oraz za pośrednictwem bezpłatnej i anonimowej aplikacji na urządzenia mobilne „e-paragony”.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier