3 min. czytania

Pomysł na biznes – sklep w okolicy dużego zakładu

Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
24 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedstawiamy często niedoceniany pomysł na biznes – sklep w okolicy dużego zakładu. Czy to się opłaca? Jak najlepiej wybrać lokalizację, czy można utrzymać się na rynku? Podpowiadamy.

Sklep w okolicy dużego zakładu – czy jest potrzebny?

Wielka firma, a nie ma gdzie po drugie śniadanie wyskoczyć. W Polsce, głównie na prowincji, działa wiele zakładów pracy, które zlokalizowane są na uboczu np. przedmieściach miast, w strefach przemysłowych, a czasem nawet na terenach wiejskich. Nawet nieduży sklep w okolicy dużego zakładu może być kopalnią zysków.

CZYTAJ TAKŻE: SKLEP W OKOLICY LICEUM LUB TECHNIKUM

Od zawsze pojawienie się dużego pracodawcy w danej okolicy, generowało rozwój wszelkiego rodzaju usług – gastronomii, transportu, handlu artykułami spożywczymi. W wielu miejscach w naszym kraju lokalni przedsiębiorcy nie odrobili jednak tej lekcji. Znamy przykłady miast powiatowych, gdzie znajdująca się na uboczu firma, nie jest otoczona żadnym biznesem, który mógłby korzystać z sąsiedztwa dużego gracza. To dobra informacja dla dostawców różnego rodzaju automatów z przekąskami, czy jedzeniem na dowóz. Jednak możliwości zarabiania na „dużym sąsiedzie” wcale na tym się nie kończą. Czasem dopiero się zaczynają.

Potencjał sklepu w okolicy dużego zakładu

Załóżmy, że dana firma zatrudnia 1000 osób na dwóch zmianach. Oznacza to, że na ograniczonej geograficznie, niewielkiej przestrzeni, pojawiają się co najmniej trzy fale przepływu sporej grupy osób. Przed pierwszą zmianą, na styku zmian oraz po drugiej zmianie. Załóżmy, że jest to godzina 6:00, 14:00 oraz 22:00. W międzyczasie pojawiają się pracownicy biurowi pracujący na nieco innych zasadach, którzy np. przychodzą do firmy np. na 8:00 i kończą ją o 16:00.

Doliczając do tego przerwy śniadaniowe, czy wyjścia na przysłowiowego papierosa, istnieje szansa, że w naszym sklepie nudzić się nie będziemy, a obroty będą utrzymywały się na zadowalającym poziomie.

Lokalizacja sklepu w okolicy dużego zakładu

Ważna jest oczywiście lokalizacja. Sklep obsługujący pracowników danej firmy musi znajdować się maksymalnie blisko bramy głównej lub wejścia, tak, aby obsłużyć jak najwięcej osób. Przydatny jest również parking dla klientów, czy stojak na rowery.

Jeśli firmę od sklepu dzieli droga, istotna jest bliskość przejścia dla pieszych oraz natężenie ruchu. Pół biedy jeśli jest to droga lokalna. Problem pojawia się np. wtedy, gdy jest to droga krajowa. Aspekty bezpieczeństwa, oraz wygodnego dotarcia do naszego sklepu klientów są w tym przypadku bardzo ważne.

Sklep na terenie dużej firmy?

W naszych rozważaniach nie bierzemy pod uwagę otwarcia sklepu na terenie firmy. Doświadczenie podobnych biznesów wskazuje, że takie przedsięwzięcie wiąże się często z dużymi kosztami i ograniczeniem grupy potencjalnych klientów do samych pracowników zakładu. Choćby z tego powodu warto rozważyć założenie sklepu w bliskim sąsiedztwie firmy, ale nie na jej terenie.

Sklep w okolicy dużego zakładu - Jak zbadać potencjał?

Warto podpytać pracowników firmy, np. o to jaki jest układ przerw w danej firmie i czy mogą oni swobodnie opuszczać w ich czasie teren zakładu. Brzmi jak żart? Niekoniecznie. Wiele firm prowadzących elektroniczny system rejestracji czasu pracy (RCP) wymaga, by osoby wychodzące poza teren zakładu, odbijały kartę, zgłaszając w ten sposób chwilową nieobecność.

Takie rozwiązania są wprowadzane m.in. ze względu na kwestie BHP. Wypadek w drodze do sklepu w przerwie śniadaniowej, może być bowiem traktowany jako… wypadek przy pracy. Jeśli karta zostanie „odbita” – problemu nie ma. Wszelkie podobne ograniczenia w mobilności mogą być dla nas problemem. Nie każdy chce tracić np. pół godziny czasu pracy, przez spacer po hot-doga.

Jaki asortyment w sklepie w pobliżu dużego zakładu pracy?

Oprócz standardowego asortymentu, dobrze sprzedają się w takich miejscach takie artykuły jak przekąski (w tym również ciepłe), napoje, papierosy, owoce, produkty higieniczne, leki bez recepty na ból głowy czy gardła. Zresztą pierwszy, testowy miesiąc działalności takiego biznesu, dokładnie pokaże nam, co się w takim miejscu sprzedaje, a co nie.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier