3 min. czytania

Czym jest Konto Przedsiębiorcy?

konto przedsiębiorcy
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
03 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Konto Przedsiębiorcy to następca konta na portalu CEIDG.gov.pl. Od 13 grudnia będzie jedynym miejscem, w którym można zmienić wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Będzie można też załatwić szereg ważnych spraw. Ale o tym za chwilę.

Konto Przedsiębiorcy na portalu Biznes.gov.pl

Kolejny login i hasło do zapamiętania? Tak, ale w tym przypadku naprawdę nie ma na co narzekać. Konto Przedsiębiorcy będące integralną częścią portalu Biznes.gov.pl, to obowiązkowe miejsce w sieci dla każdego przedsiębiorcy.

Niedawno pisaliśmy o rychłym odejściu do cyfrowej przeszłości funkcjonalności przestarzałego już portalu CEIDG.gov.pl. To także koniec legendarnego już formularza CEIDG-1, przez który musiał przebrnąć każdy, kto zakładał działalność gospodarczą. Akurat ten element zostanie zastąpiony przez praktyczny i przemyślany kreator.

Jak działa Konto Przedsiębiorcy?

Najprościej rzecz biorąc, tak jak skrzynka e-mail jest naszym centrum kontaktu ze światem, tak samo Konto Przedsiębiorcy jest miejscem gdzie kumulują się wszystkie urzędowe sprawy, jakie załatwiasz jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Pewnie nie raz, kiedy próbowałeś powrócić do „starych” spraw, sięgałeś do archiwalnych maili. Konto Przedsiębiorcy, również będzie pełniło rolę swoistego „archiwum”. Jak zapewniają administratorzy systemu „w uporządkowany sposób prezentuje aktualne i historyczne sprawy i wnioski wraz z odpowiedziami urzędów”.

CZYTAJ TAKŻE: CEIDG.gov.pl - Twoje konto przestanie istnieć

Konto Przedsiębiorcy będzie rozbudowywane?

Jak czytamy na portalu Biznes.gov.pl, lista możliwości, a także ułatwień związanych z tym narzędziem będzie rosła. Będzie można znaleźć listę sugerowanych spraw, które należy załatwić w najbliższym czasie. Mało tego. System będzie przypominał o terminach, aby o niczym nie zapomnieć. Jeśli te zapowiedzi się sprawdzą w praktyce, będziemy mieli do czynienia z urzędowym wirtualnym asystentem, który w wielu sytuacjach pomoże nam w biznesie.

Konto Przedsiębiorcy jak e-mail?

Przed chwilą porównywaliśmy Konto Przedsiębiorcy do poczty e-mail. Nie ma w tym porównaniu przesady. Będzie można w nim znaleźć także… skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Połączymy się także z innymi systemami administracji. Będą temu służyły specjalne zakładki dedykowane dla firmy i przedsiębiorcy.

Połączenie portali CEIDG.gov.pl oraz Biznes.gov.pl

Połączenie obu przedsięwzięć w jeden portal Biznes.gov.pl pozwoli na dostęp w jednym miejscu do wszelkich, niezbędnych informacji i usług dla przedsiębiorcy. Będzie można więc zaoszczędzić czas na googlowaniu i przedzieraniu się przez strony urzędów.

Po drugie, to także jedno miejsce do sprawdzania ważnych powiadomień, statusu, czy historii spraw urzędowych, jakie kiedykolwiek musieliśmy załatwiać. To także możliwość wielokrotnego wykorzystania z danych. Raz wpisane zostaną zapamiętane przez system. Kolejnym plusem jest dostęp z dowolnych urządzeń i w dowolnym miejscu na świecie.

Zaświadczenia przez Biznes.gov.pl

Korzystając z konta przedsiębiorcy, użytkownik będzie mógł w tym miejscu odebrać m.in. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT, a także dokument potwierdzający, że nie mamy zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Tą drogą można będzie załatwić sprawy w takich instytucjach jak: Urząd Ochrony Danych Osobowych, Generalna Inspekcja Transportu Drogowego oraz Państwowa inspekcja pracy.

Wkrótce na Biznes.gov.pl mają ruszyć kolejne ułatwienia m.in. wyszukiwarka firm zarejestrowanych w CEIDG, a także w KRS.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier