2 min. czytania

Dlaczego sanatoria i uzdrowiska nie działają

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od końca października placówki przygotowane dla kuracjuszy stoją puste. Nie odbywają się żadne turnusy i zabiegi finansowane z NFZ. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Okazuje się jednak, że wystarczy odpowiedni kod PKD i za opłatą można świadczyć pełen pakiet usług. Trudno więc zrozumieć dlaczego sanatoria i uzdrowiska nie działają, chociażby w reżimie sanitarnym.

Być jak Krystyna Pawłowicz

Zainteresowanie pobytami w uzdrowiskach nasiliło się, gdy na jaw wyszło że sędzia Trybunału Konstytucyjnego – Krystyna Pawłowicz przebywała w miniony weekend w hotelu. Zastanawiające dla wielu było to, na podstawie jakich przepisów kobieta nocuje poza domem. Covidowe obostrzenia zakazują przecież hotelom działania i przyjmowania gości. Nie do końca. Sędzia od razu wyjaśniła, że był to „pobyt leczniczy”. A taki może odbywać się nawet w czasie pandemii, na mocy §10 ustęp 2 pkt. 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus zabija przedsiębiorczość? Polacy zamiast firmy wybierają etat

Dlaczego sanatoria i uzdrowiska nie działają a hotele tak

Zgodnie z przywołanym przepisem świadczenie usług hotelarskich dla „pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą” jest dozwolone. Obiekcje do wskazanego zapisu ma dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. Jak informuje serwis money.pl mężczyzna nazywa Polskę krajem absurdów, ponieważ „hotelom dziś łatwiej przyjmować kuracjuszy niż dedykowanym do tego obiektom”. Zamieszanie wynika z wskazania kodów PKD.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd luzuje lockdown. Walentynki w kinie lub hotelu, ale bez romantycznej kolacji

Jeżeli uzdrowisko czy sanatorium nie posiada określonego kodu, nie może świadczyć usług noclegowych. Bo w tym tkwi największy sekret. Każdy pacjent w Polsce może skorzystać z noclegu, gdy poza miejscem zamieszkania przechodzi zabieg medyczny. O ile cała sytuacja jest udokumentowana medycznie. Niestety wiele placówek, które dotąd współpracowały na podstawie kontraktów z NFZ, tego PKD nie ma. Dochodzi więc do sytuacji, gdy NFZ wypłaca nieczynnym uzdrowiskom i sanatoriom rekompensaty. Placówki te stoją puste, a zatrudnieni w nich specjaliści nie mają co robić.

Płacisz i masz

Tymczasem w hotelach i niektórych placówkach kwitnie rynek usług komercyjnych. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty lub wykupieniu pakietu można nie tylko w hotelu nocować, ale i korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Na takich właśnie zasadach w hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju przebywała sędzia Pawłowicz.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

Znalezienie interesującej oferty nie stanowi problemu. Placówki stworzyły także dedykowane pakiety np. dla osób, które przechorowały COVID-19.

12 stycznia na dwa tygodnie otwarte zostaną hotele. Na razie nie ma pewnych informacji na temat tego, czy sanatoria i uzdrowiska zaczną przyjmować kuracjuszy, szczególnie tych wysyłanych przez NFZ.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier