2 min. czytania

Czy bankowe konto firmowe jest obowiązkowe

konto w banku
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Już podczas wypełniania wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej trzeba podać numer bankowego rachunku. Ma to ułatwić rozliczenia z US i ZUS. Ale przepisy wcale nie mówią, że musi być to konto firmowe. Kluczowa jest między innymi forma prowadzenia działalności.

Podczas wypełniania wniosku o wpis w CEiDG debiutujący przedsiębiorcy zastanawiają się, co wpisać w rubryce przeznaczonej na numer rachunku bankowego. Wniosek należy złożyć, by otrzymać wpis i zostać przedsiębiorcą. Dopiero posiadając stosowne zaświadczenie i numer NIP można stać się posiadaczem firmowego konta w banku. Tymczasem dane rachunku trzeba podać już we wniosku. Co do zasady wszystko się zgadza, poza tym że w formularzu nie ma żadnego nakazu podawania konta firmowego.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Numer konta trzeba podać w CEiDG

Zrozumiałym jest, że bez otwarcia działalności żaden bank nie zawrze umowy o prowadzenie rachunku. Ale co ciekawe, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wcale nie jest zobowiązana do otwierania firmowego konta w banku. Może na potrzeby rozliczeń firmowych korzystać z konta osobistego. Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż zakupy firmowe mieszają się z codziennymi sprawunkami, przez co ich odnalezienie jest trudniejsze, ale nie jest to zakazane. Przedsiębiorca musi podać numer rachunku, który będzie wykorzystywał do opłacania podatku i składek do ZUS. Od niego zależy, czy będzie to dotychczasowy rachunek czy osobny.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców to oszustwo. Nie daj się nabrać

Chyba, że w umowie z bankiem o prowadzenia rachunku osobistego zostało zastrzeżone, że nie można go wykorzystywać do spraw firmowych. Ale jest to regulacja bankowa, nie wynikająca z przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

Gdyby jednak przedsiębiorca zdecydował się na bankowe konto firmowe, powinien w terminie 7 dni zaktualizować dane w CEiDG. Ponieważ osoby posiadające konto firmowe, powinny z niego korzystać i podawać je podmiotom uprawnionym do kontroli oraz kontrahentom.

CZYTAJ TAKŻE: Każdy zrozumie pismo ze skarbówki. MF i KAS stawiają na prosty język

Kto musi mieć bankowe konto firmowe

Konieczność posiadania firmowego rachunku została wprowadzona tylko względem określonej grupy podmiotów. Należą do niej: spółki jawne, spółki z o.o. i fundacje. Ponadto bankowe konto firmowe muszą mieć ci podatnicy VAT, których wymieniono w załączniku nr 15 do ustawy o VAT ( obracający następującymi towarami: np. węglem kamiennym, częściami samochodowymi, biżuterią, aparatami fotograficznymi). Gdy ich wartość jest różna lub większa niż 15 tys. zł. brutto.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Kolejną grupą są podatnicy korzystający z mechanizmu podzielonej płatności czyli split payment. Co więcej podatnik VAT, który nie posiada firmowego rachunku nie zostanie wpisany do białej księgi VAT. Przez co może być postrzegany przez potencjalnych kontrahentów jako niewiarygodny.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier