2 min. czytania

Dodatek węglowy. Czy będzie 3000+ na opał?

Dodatek węglowy
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
18 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ten projekt ustawy spokojnie mógłby nosić nazwę 3000+. Resort klimatu proponuje dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych jako antidotum na drogie nośniki energii, a także receptę na ciepło w domach. Czy to „wypali”?

Dodatek węglowy 2022? Skąd pomysł?

Pomysł mocno „rozgrzał” media w poniedziałkowy, późny wieczór, a także mógł przeorganizować plany zakupu węgla w wielu domach. Źródłem newsa stał się Wykaz Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, który m.in. dla dziennikarzy jest „rozkładem jazdy” dla najnowszych rządowych pomysłów. I oto jest „projekt ustawy o dodatku węglowym”. Po próbie wprowadzenia „urzędowej ceny węgla” ma stać się kolejnym pomysłem na złagodzenie szoku spowodowanego astronomicznymi cenami czarnego złota, a zarazem podstawowe zmartwienie wielu rodzin.

Nikt nie ma dziś wątpliwości, że inflacja jest i będzie bolesnym doświadczeniem. Ceny opału każą myśleć wielu rodzinom, czy w nadchodzącą zimę, będą miały czym palić w piecach. Nośniki energii zdrożały przecież kilkadziesiąt procent. Ceny węgla w wielu składach zdały się przekroczyć akceptowalny „próg bólu” wielu konsumentów. 

Ustawa o dodatku węglowym – projekt

W ministerstwie klimatu, które jest odpowiedzialne za kwestie energii, powstał omawiany projekt ustawy o dodatku węglowym. Sprowadza się on do przekazania gospodarstwom domowym w Polsce nowego, a także jednorazowego świadczenia. Ma on wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć „poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego” – czytamy w opisie projektu. 

Pomoc ma być udzielona tym gospodarstwom domowym, w których głównym nośnikiem energii jest węgiel, a także paliwa węglopochodne. 

Jakie źródła ciepła przy dodatku węglowym

Projekt ustawy wymienia kilka źródeł ciepła zasilanych następującymi paliwami

- kocioł na paliwo stałe

- kominek

- koza

- ogrzewacz powietrza

- trzon kuchenny

- piecokuchnia

- kuchnia węglowa

- piec kaflowy - na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem, a także peletem, który zawiera minimum 85% węgla kamiennego.

Skoro znamy katalog źródeł ciepła, dodajmy jeszcze jeden warunek. Jest nim wpis domu do CEEB. Mówimy o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodajmy tylko, że trzeba było go dokonać do 30 czerwca 2022 r. To tak na marginesie. 

3000 złotych na węgiel

Zgodnie z opisem projektu ustawy, który opublikowano 18.07.2022 r., dodatek ma wynosić 3 tysiące złotych. Jedno świadczenie będzie przysługiwało na jedno gospodarstwo. Nie przejdzie próba złożenia dwóch wniosków, przez różnych członków rodziny. Pieniądze dostanie ten, kto jako pierwszy złoży dokumenty. 

Wniosek o dodatek węglowy

Wnioski mają być składane na ujednoliconym wzorze, który przygotuje ministerstwo klimatu i zaakceptować w drodze rozporządzenia. Wstępnie resort podaje, że dokumenty trzeba będzie złożyć do urzędów gmin do 30 listopada 2022 roku. 

Sam dodatek zostanie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a także wyłączony spod egzekucji. To oznacza, że po 3000 złotych nie będzie mógł zgłosić się komornik. Suma nie będzie doliczana do wysokości osiągniętego dochodu. 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier