Z tego artykułu dowiesz się:

Nie zawsze wręczenie wypowiedzenia oznacza, że żegnamy się z pracownikiem. W czasie pandemii taki scenariusz przerobiło wiele firm, a pracownicy dowiedzieli się, że mimo dokumentu o złowrogo brzmiącym nagłówku, mogą... dalej pracować. Choć to i tak nie oznaczało dla nich dobrej informacji. Czym jest wypowiedzenie zmieniające, kiedy się je stosuje?

Wypowiedzenie zmieniające – co to takiego?

Wypowiedzenie zmieniające, to bardzo ważny instrument prawny, szczególnie sytuacji kiedy w firmie/w branży/w gospodarce* (niepotrzebne skreślić) dzieje się źle i możemy mieć problem z utrzymaniem zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Inna sytuacja to taka, kiedy pracownik traci uprawnienia lub część uprawnień ważnych z punktu widzenia obowiązków służbowych, np. prawo jazdy, ale nie chcemy żegnać się z nim definitywnie.

Jak zawsze przy takich tematach zaglądamy do kodeksu pracy. Zgodnie z artykułem 42 w przypadku wypowiedzenia zmieniającego, zastosowanie mają przepisy o… wypowiedzeniu umowy o pracę. Nie chodzi tu jednak o to, by z pracownikiem się pożegnać. Celem jest zmiana warunków zarówno płacy, jak i pracy – z reguły „na gorsze”.

Wypowiedzenie zmieniające i propozycja nie do odrzucenia

Między wypowiedzeniem zmieniającym a wypowiedzeniem umowy o pracę jest zatem podstawowa różnica – modyfikacji umowy, a nie jej zakończenia. I tu pojawia się ważne słowo: „propozycja”. Pracodawca w takim dokumencie PROPONUJE nowe warunki zatrudnienia. On ich NIE NARZUCA.

Kluczowa jest więc reakcja podwładnego, z jego punktu widzenia mocno zerojedynkowa – albo się godzi i zostaje, albo… wypowiedzenie zmieniające staje się de facto początkiem końca jego pracy w danej firmie. Ostateczny wybór należy do niego.

Wypowiedzenie zmieniające a brak zgody pracownika

Wszystko, co dotąd napisaliśmy, sprowadza się do jednej konkluzji. Wypowiedzenie zmieniające jest skuteczne, kiedy pracownik zgodzi się z proponowaną zmianą. Jeśli powie „nie” – automatycznie dochodzi do ustania stosunku pracy. Oczywiście ustawowy okres wypowiedzenia jest w takim wypadku zachowany.

Kiedy można uznać, że zatrudniony na propozycję przystaje? Jeśli Twój pracownik, któremu wręczyłeś wypowiedzenie zmieniające przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, nie zrobi nic i nie złoży oświadczenia, że na zmiany się nie godzi, możesz uznać, że zgodę na nowe warunki wyraził domyślnie! Ruch należy więc do pracownika. Jeśli się nie zgadza z nowymi zapisami, musi to oświadczyć. Innej drogi nie ma.

Pouczenie w wypowiedzeniu zmieniającym

Rzecz jasna pracownik nie ma obowiązku znajomości na pamięć Kodeksu pracy i jego zawiłości, dlatego ustawodawca przyjął, że wspomniane wypowiedzenie musi zawierać dokładne pouczenie o tym, co może zrobić jego adresat. Jeśli odpowiedniej instrukcji nie zamieścimy, wówczas pracownik ma czas na złożenie oświadczenia o braku zgody na proponowane zmiany do ostatniego dnia wypowiedzenia o pracę.

Czy zaskarżenie wypowiedzenia zmieniającego jest równoznaczne z odmową zmiany?

Jeden z naszych czytelników, opisał nam sytuację sprzed kilku miesięcy, kiedy wręczył wypowiedzenia zmieniające czterem pracownikom. Trzech z nich przyjęło zmiany ze zrozumieniem. Jeden zaś, zaskarżył wypowiedzenie. Przedsiębiorca mylnie uznał, że taki akt oznacza odrzucenie nowych warunków i przyjął, że wkrótce dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z tą osobą. Nic z tego. Jak czytamy na stronie zielonalinia.gov.pl - „takie zaskarżenie nie powoduje automatycznego rozwiązania stosunku pracy i nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika zaproponowanych mu nowych warunków”.

W tym przypadku, zaskarżenie zostało oddalone, a pracownik… przyjął nowe warunki i dalej pracuje w firmie. Z powodu braku wiedzy jednego i drugiego, sprawa mocno się komplikowała. Ostatecznie obaj panowie doszli do porozumienia.

Wypowiedzenie zmieniające nie dla każdego

Stare powiedzenie mówi, że papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Jednak nie w tym wypadku. Wypowiedzenie zmieniające nie zadziała, jeśli chcemy zmienić umowę na czas nieokreślony na umowę terminową.

Wypowiedzenia zmieniającego nie możemy też wręczyć osobie, której brakują 4 lata do emerytury. I jeszcze jedno… wypowiedzenie zmieniające jest prawem pracodawcy. Pracownik takiego wypowiedzenia nie może złożyć.

 

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier