3 min. czytania

Dotacje z urzędu pracy na uruchomienie firmy. Jak je uzyskać?

dotacje_na_firmę
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
26 01 24
Z tego artykułu dowiesz się:

Dotacje z urzędu pracy mogą być dobrym sposobem na uruchomienie firmy. Oto krótka instrukcja ja je uzyskać

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej przyznawana jest osobie bezrobotnej. Co ważne, jest ona bezzwrotna i co ważne, jest wypłacana z góry. Nie trzeba więc ponosić z góry żadnych wydatków. Żeby jednak pieniądze dostać trzeba spełnić kilka warunków.

Warunki otrzymania dotacji w 2024 roku

Przede wszystkim dotacja przyznawana jest osobie bezrobotnej. Inne warunki to:

  • przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotację przyszły przedsiębiorca ma status osoby bezrobotnej i bez uzasadnionej przyczyny nie odmówił propozycji zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej lub szkolenia. Jeśli już przyjął propozycję szkolenia, to nie może go przerwać.
  • przez 12 miesięcy będzie prowadził firmę, którą założył i nie może jej zawiesić na dłużej niż 6 miesięcy.
  • nie może posiadać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a jeśli go ma musi złożyć oświadczenie o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku;
  • nie był w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu;
  • nie złożył wniosku do innego urzędu

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes w małym mieście

Warto wiedzieć, że powiatowe urzędy pracy mogą mieć swoje wewnętrzne zasady udzielania dofinansowania. Mogą więc nieznacznie się różnić od tych wskazanych w tym materiale

Dotacja na uruchomienie firmy w 2024 r - procedura

Podstawą do otrzymania dotacji jest złożenie wniosku. Bez niego nie może ruszyć procedura. Cały proces trwać może nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od szybkości działania urzędu pracy. Urzędnicy sprawdzają czy wniosek jest przygotowany odpowiednio pod względem formalnym i merytorycznym. Dodatkowo oceniają kwalifikacje przyszłego przedsiębiorcy i planowaną działalność. Jeśli wszystkie warunki są spełnione, a wydana decyzja pozytywna, to podpisujemy umowę z urzędem pracy. Trzeba mieć także poręczycieli, którzy zabezpieczą zwrot dotacji jeśli nie dotrzymamy warunków. Gdy każda ze stron podpisze taką umowę, to pieniądze przelewane są na konto wnioskującego.

ZOBACZ MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA FIRMY - TUTAJ

Ile wynosi dotacja na uruchomienie firmy w 2024 roku

To ile wyniesie dotacja zależy od możliwości konkretnego urzędu. Zwykle jest to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Wysokość dotacji zależy od kwot, jakie urzędy pracy otrzymały na ten cel. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w regulaminach poszczególnych jednostek właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub prowadzenia działalności.

Na co można wykorzystać dofinansowanie?

We wniosku o finansowanie określamy w jaki sposób spożytkujemy środki. Określamy też kiedy je wydamy. Jeśli otrzymujący dotacje złamie warunki umowy lub będzie prowadzić działalność przez okres krótszy niż 12 miesięcy - wtedy musi zwrócić wszystko co otrzymał wraz z odsetkami w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania do zwrotu środków.

Czy potrzebny jest wkład własny przy dotacji?

Niektóre urzędy wymagają wkładu własnego choć zwykle nie jest on wymagany.

Jak przygotować biznesplan?

Składając wniosek o dotację trzeba też do niego dołączyć biznesplan. Opisujemy w nim dokładnie koncepcję przedsięwzięcia. Zdarza się, że urzędy mają gotowe formularze i tabele z biznesplanem do wypełnienia.

Inne dotacje i dotacja z urzędu pracy

Jeśli uzyskaliśmy dotację z urzędu pracy na uruchomienie działalności, to nie możemy jednocześnie starać się o inne dotacje. Co ważne, jednocześnie. Potem, po uzyskaniu dotacji na uruchomienie możemy starać się o inne dofinansowania. Zwykle jednak trzeba będzie odczekać kilka tygodni.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier