2 min. czytania

Emerytura z IKZE. Czy to się opłaca

oszczędności
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to opcja oszczędzania pieniędzy, do wykorzystania jesienią życia. Z analiz wynika, że świadczenia z ZUS będą bardzo niskie. Pomysłem godnym rozważenia jest emerytura z IKZE.

Co to jest IKZE

IKZE to dodatkowy obok IKE – Indywidualnego Konta Emerytalnego, element systemu emerytalnego. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Społecznego jest dobrowolnym rozwiązaniem, dzięki któremu zainteresowani mogą poprawić stan konta, z którego skorzystają po zakończeniu pracy zawodowej. Wpłat na konto dokonuje przyszły beneficjent. Sam. Jak sama nazwa wskazuje konto jest indywidualne, czyli prowadzone osobno dla każdego zainteresowanego. Nie ma możliwości odkładania kapitału wspólnie z małżonkiem. Nawet jeśli partnerów łączy małżeński ustrój wspólności majątkowej. Poza tym obostrzeniem, otwarcie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest dopuszczalne bez względu na korzystanie z IKE czy uczestnictwo w innym programie emerytalnym.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Ulga podatkowa dla właścicieli IKZE

Argumentem za oszczędzaniem pieniędzy w ten sposób będzie z pewnością informacja o preferencji podatkowej. Na mocy której wpłaty na IKZE są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ale nie dla wszystkich podatników, poza tym rozliczającymi się z wykorzystaniem karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Co więcej ulga podatkowa będzie przysługiwała także w okresie wypłaty środków, czyli po okresu budowania kapitału. Wypłaty dla oszczędzających, a także dla uprawnionych do pieniędzy w razie śmierci założyciela konta, będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.

Jaka jest maksymalna wpłata na IKZE

Wprowadzone ulgi skutecznie zachęcają do dokonywania wysokich wpłat. Dlatego ustawodawca wprowadził limity. Zgodnie z którymi w skali roku wysokość wpłat na IKZE nie może przekroczyć 1,2-tności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (6 310,80 zł). Osoby prowadzące jednoosobowe działalności mają nieco wyższy limit. Wynosi on 1,8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co odpowiada kwocie 9 466,20 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Kto może otworzyć IKZE

Co do zasady, każda osoba zainteresowana, która ukończyła 16 lat. Przy najmłodszych uprawnionych przelewy mogą być realizowane tylko w tym roku, kiedy osiągnęła dochód z pracy, świadczonej w ramach umowy o pracę. Przekazywana kwota nie może przekroczyć wskazanych dochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców to oszustwo. Nie daj się nabrać

Emerytura z IKZE. Kto jej nie dostanie

Na świadczenie finansowane ze środków uzbieranych na IKZE z pewnością nie mają co liczyć osoby, które z tej formy oszczędzania nie korzystają. Jak pisaliśmy jest to dobrowolna opcja. Więc, by do niej przystąpić trzeba tego chcieć i zamienić chęć w czyn.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier