2 min. czytania

Emerytura z IKZE. Czy to się opłaca

oszczędności
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to opcja oszczędzania pieniędzy, do wykorzystania jesienią życia. Z analiz wynika, że świadczenia z ZUS będą bardzo niskie. Pomysłem godnym rozważenia jest emerytura z IKZE.

Co to jest IKZE

IKZE to dodatkowy obok IKE – Indywidualnego Konta Emerytalnego, element systemu emerytalnego. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Społecznego jest dobrowolnym rozwiązaniem, dzięki któremu zainteresowani mogą poprawić stan konta, z którego skorzystają po zakończeniu pracy zawodowej. Wpłat na konto dokonuje przyszły beneficjent. Sam. Jak sama nazwa wskazuje konto jest indywidualne, czyli prowadzone osobno dla każdego zainteresowanego. Nie ma możliwości odkładania kapitału wspólnie z małżonkiem. Nawet jeśli partnerów łączy małżeński ustrój wspólności majątkowej. Poza tym obostrzeniem, otwarcie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest dopuszczalne bez względu na korzystanie z IKE czy uczestnictwo w innym programie emerytalnym.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Ulga podatkowa dla właścicieli IKZE

Argumentem za oszczędzaniem pieniędzy w ten sposób będzie z pewnością informacja o preferencji podatkowej. Na mocy której wpłaty na IKZE są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ale nie dla wszystkich podatników, poza tym rozliczającymi się z wykorzystaniem karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Co więcej ulga podatkowa będzie przysługiwała także w okresie wypłaty środków, czyli po okresu budowania kapitału. Wypłaty dla oszczędzających, a także dla uprawnionych do pieniędzy w razie śmierci założyciela konta, będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.

Jaka jest maksymalna wpłata na IKZE

Wprowadzone ulgi skutecznie zachęcają do dokonywania wysokich wpłat. Dlatego ustawodawca wprowadził limity. Zgodnie z którymi w skali roku wysokość wpłat na IKZE nie może przekroczyć 1,2-tności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (6 310,80 zł). Osoby prowadzące jednoosobowe działalności mają nieco wyższy limit. Wynosi on 1,8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co odpowiada kwocie 9 466,20 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Kto może otworzyć IKZE

Co do zasady, każda osoba zainteresowana, która ukończyła 16 lat. Przy najmłodszych uprawnionych przelewy mogą być realizowane tylko w tym roku, kiedy osiągnęła dochód z pracy, świadczonej w ramach umowy o pracę. Przekazywana kwota nie może przekroczyć wskazanych dochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców to oszustwo. Nie daj się nabrać

Emerytura z IKZE. Kto jej nie dostanie

Na świadczenie finansowane ze środków uzbieranych na IKZE z pewnością nie mają co liczyć osoby, które z tej formy oszczędzania nie korzystają. Jak pisaliśmy jest to dobrowolna opcja. Więc, by do niej przystąpić trzeba tego chcieć i zamienić chęć w czyn.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier