2 min. czytania

Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

oszczędności
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Możliwość dysponowania nawet małą częścią podatku bardzo spodobała się Polakom. W końcu zawsze przyjemnie dzieli się pieniądze, których nie trzeba wyjmować z własnego portfela. Tym bardziej, że nawet przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na wskazany cel.

Co to jest OPP

OPP to skrót od: Organizacja Pożytku Publicznego. Są to podmioty pozarządowe między innymi: fundacje i stowarzyszenia, które niosą pomoc, mieszczącą się w ramach ich statutowych celów. Właśnie na realizację tych celów trafiają pieniądze wpłacane w ramach 1 proc. podatku. Zarządzanie 1 procentem polega nie tylko na wskazaniu organizacji. Można zdecydować także do jakiego konkretnie podopiecznego danej organizacji trafi pomoc. Co do zasady w danym roku rozliczeniowym można wybrać jedną organizację. Chyba, że składasz więcej niż jedną deklarację, wtedy każdy PIT może wspierać innego adresata 1 proc. podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Kto może przekazać 1 proc. na OPP

Grupa podmiotów uprawnionych do zarządzania 1 procentem płaconego podatku jest naprawdę szeroka. Należą do niej osoby fizyczne, w tym też te prowadzące działalność gospodarczą, a także emeryci i renciści. Kluczowy jest rodzaj deklaracji podatkowej jaką składa zainteresowany. Do przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego uprawnione są następujące podmioty:

  • opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych: PIT-37, PIT-38,
  • opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: PIT-28,
  • przedsiębiorcy składający PIT-36,
  • emeryci i renciści – PIT-40.

Rozmiar prowadzonej działalności nie ma w tym temacie żadnego znaczenia.

Jak przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Najważniejszą sprawą jest wybranie organizacji, do której ma trafić wsparcie. Potem dane organizacji pożytku publicznego łącznie z numerem KRS trzeba będzie wpisać w odpowiednie miejsce w deklaracji podatkowej. Ważnym elementem jest podanie kwoty odpowiadającej 1% podatku. Należy policzyć ją samodzielnie, stosując zaokrąglenie w dół do jednego miejsca po przecinku. To bardzo ważne. Kwota 1% nie może przekroczyć wyliczonej wartości. Jeżeli podatnik wpisze zawyżoną sumę, będzie musiał zapłacić różnicę.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier