2 min. czytania

Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

oszczędności
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Możliwość dysponowania nawet małą częścią podatku bardzo spodobała się Polakom. W końcu zawsze przyjemnie dzieli się pieniądze, których nie trzeba wyjmować z własnego portfela. Tym bardziej, że nawet przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na wskazany cel.

Co to jest OPP

OPP to skrót od: Organizacja Pożytku Publicznego. Są to podmioty pozarządowe między innymi: fundacje i stowarzyszenia, które niosą pomoc, mieszczącą się w ramach ich statutowych celów. Właśnie na realizację tych celów trafiają pieniądze wpłacane w ramach 1 proc. podatku. Zarządzanie 1 procentem polega nie tylko na wskazaniu organizacji. Można zdecydować także do jakiego konkretnie podopiecznego danej organizacji trafi pomoc. Co do zasady w danym roku rozliczeniowym można wybrać jedną organizację. Chyba, że składasz więcej niż jedną deklarację, wtedy każdy PIT może wspierać innego adresata 1 proc. podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Kto może przekazać 1 proc. na OPP

Grupa podmiotów uprawnionych do zarządzania 1 procentem płaconego podatku jest naprawdę szeroka. Należą do niej osoby fizyczne, w tym też te prowadzące działalność gospodarczą, a także emeryci i renciści. Kluczowy jest rodzaj deklaracji podatkowej jaką składa zainteresowany. Do przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego uprawnione są następujące podmioty:

  • opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych: PIT-37, PIT-38,
  • opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: PIT-28,
  • przedsiębiorcy składający PIT-36,
  • emeryci i renciści – PIT-40.

Rozmiar prowadzonej działalności nie ma w tym temacie żadnego znaczenia.

Jak przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Najważniejszą sprawą jest wybranie organizacji, do której ma trafić wsparcie. Potem dane organizacji pożytku publicznego łącznie z numerem KRS trzeba będzie wpisać w odpowiednie miejsce w deklaracji podatkowej. Ważnym elementem jest podanie kwoty odpowiadającej 1% podatku. Należy policzyć ją samodzielnie, stosując zaokrąglenie w dół do jednego miejsca po przecinku. To bardzo ważne. Kwota 1% nie może przekroczyć wyliczonej wartości. Jeżeli podatnik wpisze zawyżoną sumę, będzie musiał zapłacić różnicę.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier