Z tego artykułu dowiesz się:

Parę dni po założeniu działalności gospodarczej otrzymałeś fakturę za wpis do rejestru? To popularna od lat próba wyłudzenia. Zapamiętaj, że korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest darmowe.

Oszuści wykorzystują brak doświadczenia

Wysyłane przez oszustów listy na pierwszy rzut oka wyglądają jak te urzędowe. Są opatrzone podpisem i pieczątką, napisane charakterystycznym językiem, a nazwa nadawcy i skrót do złudzenia przypominają te z państwowego rejestru. Mimo, że proceder wyłudzenia pieniędzy od nowych przedsiębiorców trwa od wielu lat, liczba poszkodowanych stale rośnie. Dlaczego?

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Bo doświadczenia, także tego biznesowego nabiera się z upływem lat. Oszuści o tym doskonale wiedzą, dlatego adresatami faktur są nowicjusze. A termin ich wysłania jest bardzo bliski daty otwarcia firmy. Bardzo często młody przedsiębiorca dołącza fakturę do rachunków i odruchowo robi przelew. Dopiero z czasem orientując się, że nie zamawiał opłaconej „usługi”.

Jeśli myślisz o otwarciu własnego biznesu, pamiętaj by płacić tyko na towary/usługi, które zamawiasz. A także, by przed podjęciem jakiejkolwiek interakcji dowiedzieć się ile będzie cię to kosztować.

Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców nie jest ci potrzebna, bo CEIDG jest darmowa

Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki. Jest to jedyny oficjalny spis państwowy. Wszystkie czynności przeprowadzane w rejestrze przedsiębiorców czy to dokonanie wpisu, jego modyfikacja, a nawet wykreślenie są bezpłatne. Coś takiego jak faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez CEIDG nigdy nie przyjdzie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Listy zawierające płatne oferty dotyczą innych rejestrów lub są próbą wyłudzenia. Czytaj ze zrozumieniem otrzymywaną korespondencję. Jeśli chcesz, by dane twojej firmy widniały w komercyjnych spisach, rozważ otrzymane propozycje, ale nie daj się nabrać na groźby, że jeśli nie zapłacisz zostaniesz wykreślony z rejestru przedsiębiorców i nie będziesz mógł prowadzić działalności.

Co gdy opłacisz fakturę za wpis do rejestru przedsiębiorców

Gdy zdasz sobie sprawę, że padłeś ofiara oszustów wydrukuj potwierdzenie zapłaty, dołącz do fałszywej faktury i zgłoś sprawę organom ścigania. Niestety, w większości przypadków kwoty na fakturach są niewielkie, przez co czyn nosi znamiona niskiej szkodliwości. Jedynym co możesz zrobić jest wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier