Z tego artykułu dowiesz się:

Parę dni po założeniu działalności gospodarczej otrzymałeś fakturę za wpis do rejestru? To popularna od lat próba wyłudzenia. Zapamiętaj, że korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest darmowe.

Oszuści wykorzystują brak doświadczenia

Wysyłane przez oszustów listy na pierwszy rzut oka wyglądają jak te urzędowe. Są opatrzone podpisem i pieczątką, napisane charakterystycznym językiem, a nazwa nadawcy i skrót do złudzenia przypominają te z państwowego rejestru. Mimo, że proceder wyłudzenia pieniędzy od nowych przedsiębiorców trwa od wielu lat, liczba poszkodowanych stale rośnie. Dlaczego?

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Bo doświadczenia, także tego biznesowego nabiera się z upływem lat. Oszuści o tym doskonale wiedzą, dlatego adresatami faktur są nowicjusze. A termin ich wysłania jest bardzo bliski daty otwarcia firmy. Bardzo często młody przedsiębiorca dołącza fakturę do rachunków i odruchowo robi przelew. Dopiero z czasem orientując się, że nie zamawiał opłaconej „usługi”.

Jeśli myślisz o otwarciu własnego biznesu, pamiętaj by płacić tyko na towary/usługi, które zamawiasz. A także, by przed podjęciem jakiejkolwiek interakcji dowiedzieć się ile będzie cię to kosztować.

Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców nie jest ci potrzebna, bo CEIDG jest darmowa

Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki. Jest to jedyny oficjalny spis państwowy. Wszystkie czynności przeprowadzane w rejestrze przedsiębiorców czy to dokonanie wpisu, jego modyfikacja, a nawet wykreślenie są bezpłatne. Coś takiego jak faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez CEIDG nigdy nie przyjdzie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Listy zawierające płatne oferty dotyczą innych rejestrów lub są próbą wyłudzenia. Czytaj ze zrozumieniem otrzymywaną korespondencję. Jeśli chcesz, by dane twojej firmy widniały w komercyjnych spisach, rozważ otrzymane propozycje, ale nie daj się nabrać na groźby, że jeśli nie zapłacisz zostaniesz wykreślony z rejestru przedsiębiorców i nie będziesz mógł prowadzić działalności.

Co gdy opłacisz fakturę za wpis do rejestru przedsiębiorców

Gdy zdasz sobie sprawę, że padłeś ofiara oszustów wydrukuj potwierdzenie zapłaty, dołącz do fałszywej faktury i zgłoś sprawę organom ścigania. Niestety, w większości przypadków kwoty na fakturach są niewielkie, przez co czyn nosi znamiona niskiej szkodliwości. Jedynym co możesz zrobić jest wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier