2 min. czytania

SLIM VAT 3 – jakie zmiany przyniesie?

SLIM VAT
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
02 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Finansów szykuje się do trzeciej odsłony pakietu uproszeń w VAT. Według zapowiedzi dzięki SLIM VAT 3 zrealizowane będą postulaty, zgłaszane przez przedsiębiorców. Prostsze fakturowanie, mniej formalności i poprawa płynności firm to niektóre z nich.

SLIM VAT 3 – jakie plany?

Ministerstwo Finansów już dawno zapowiedziało, że proces ułatwień pod brandem SLIM VAT nie zakończy się na drugiej edycji. Będzie SLIM VAT 3. Uproszczone faktury na paragonach, wspólne kursy walut dla celów VAT, a także honorowanie każdego biletu kolejowego, to niektóre ze zmian, które udało się dotąd wdrożyć. Teraz czas kolejną odsłonę, której kształt wyznaczyły wg MF propozycje samych firm.

SLIM VAT 3 w praktyce

SLIM VAT 3 usunie szereg przestarzałych i w ocenie resortu niepotrzebnych obecnie obowiązków, jakie przed laty spoczęły na barkach przedsiębiorców. MF mówi o siedmiu obszarach. Pierwszy to poprawa płynności finansowej firm. Drugi to mniej formalności VAT w obrocie międzynarodowym. Na te zmiany liczy wiele firm, szczególnie importujących towary, a także usługi. Trzeci obszar brzmi obiecująco – szerszy zakres zwolnień z VAT.

MF zakłada też mniej korekt i „przyjazne rozliczanie” podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy mają odczuć prostsze fakturowanie i zniesienie części obowiązków w tym zakresie. Resort finansów daje także obietnice obniżenia sankcji VAT oraz konsolidacji wiążących informacji. Ich realizacja musi się jednak wiązać choćby z prostszym i przejrzystym dostępem do wiedzy podatkowej.

Uproszczenia VAT to unijny trend

Jedną z propozycji, jaka ma wejść w skład SLIM VAT 3 ujawnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF proponuje rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu unijnego nabycia towaru. W tej chwili takie rozwiązanie jest stosowane w 11 państwach UE np. w Austrii, Niemczech oraz Portugalii. Rozwiązanie to poprawia komfort prowadzenia działalności, a także pozwala na niemałe oszczędności czasu.

Faktury zaliczkowe a SLIM VAT

Innym pomysłem jest zaniechanie obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, w sytuacji, w której podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ponadto „podatnicy będą mieli wybór, czy dokumentować otrzymane zaliczki fakturami, czy ograniczyć się do wystawienia jednej faktury rozliczeniowej obejmującej oprócz daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury) również datę otrzymania zapłaty zaliczki (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury)” – wyjaśnia resort finansów.

Prekonsultacje SLIM VAT 3

W związku z przedstawionymi planami Ministerstwo Finansów rusza z prekonsultacjami projektu nowego prawa. W pierwszej fazie mają być one otwarte dla wszystkich. Swoje opinie oraz uwagi można zgłosić do 14.02.2022 na adres mailowy  sekretariat.pt@mf.gov.pl . Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej resortu finansów.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier