2 min. czytania

SLIM VAT 3 – jakie zmiany przyniesie?

SLIM VAT
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
02 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Finansów szykuje się do trzeciej odsłony pakietu uproszeń w VAT. Według zapowiedzi dzięki SLIM VAT 3 zrealizowane będą postulaty, zgłaszane przez przedsiębiorców. Prostsze fakturowanie, mniej formalności i poprawa płynności firm to niektóre z nich.

SLIM VAT 3 – jakie plany?

Ministerstwo Finansów już dawno zapowiedziało, że proces ułatwień pod brandem SLIM VAT nie zakończy się na drugiej edycji. Będzie SLIM VAT 3. Uproszczone faktury na paragonach, wspólne kursy walut dla celów VAT, a także honorowanie każdego biletu kolejowego, to niektóre ze zmian, które udało się dotąd wdrożyć. Teraz czas kolejną odsłonę, której kształt wyznaczyły wg MF propozycje samych firm.

SLIM VAT 3 w praktyce

SLIM VAT 3 usunie szereg przestarzałych i w ocenie resortu niepotrzebnych obecnie obowiązków, jakie przed laty spoczęły na barkach przedsiębiorców. MF mówi o siedmiu obszarach. Pierwszy to poprawa płynności finansowej firm. Drugi to mniej formalności VAT w obrocie międzynarodowym. Na te zmiany liczy wiele firm, szczególnie importujących towary, a także usługi. Trzeci obszar brzmi obiecująco – szerszy zakres zwolnień z VAT.

MF zakłada też mniej korekt i „przyjazne rozliczanie” podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy mają odczuć prostsze fakturowanie i zniesienie części obowiązków w tym zakresie. Resort finansów daje także obietnice obniżenia sankcji VAT oraz konsolidacji wiążących informacji. Ich realizacja musi się jednak wiązać choćby z prostszym i przejrzystym dostępem do wiedzy podatkowej.

Uproszczenia VAT to unijny trend

Jedną z propozycji, jaka ma wejść w skład SLIM VAT 3 ujawnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF proponuje rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu unijnego nabycia towaru. W tej chwili takie rozwiązanie jest stosowane w 11 państwach UE np. w Austrii, Niemczech oraz Portugalii. Rozwiązanie to poprawia komfort prowadzenia działalności, a także pozwala na niemałe oszczędności czasu.

Faktury zaliczkowe a SLIM VAT

Innym pomysłem jest zaniechanie obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, w sytuacji, w której podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ponadto „podatnicy będą mieli wybór, czy dokumentować otrzymane zaliczki fakturami, czy ograniczyć się do wystawienia jednej faktury rozliczeniowej obejmującej oprócz daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury) również datę otrzymania zapłaty zaliczki (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury)” – wyjaśnia resort finansów.

Prekonsultacje SLIM VAT 3

W związku z przedstawionymi planami Ministerstwo Finansów rusza z prekonsultacjami projektu nowego prawa. W pierwszej fazie mają być one otwarte dla wszystkich. Swoje opinie oraz uwagi można zgłosić do 14.02.2022 na adres mailowy  sekretariat.pt@mf.gov.pl . Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej resortu finansów.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier