2 min. czytania

SLIM VAT 3 – jakie zmiany przyniesie?

SLIM VAT
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
02 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Finansów szykuje się do trzeciej odsłony pakietu uproszeń w VAT. Według zapowiedzi dzięki SLIM VAT 3 zrealizowane będą postulaty, zgłaszane przez przedsiębiorców. Prostsze fakturowanie, mniej formalności i poprawa płynności firm to niektóre z nich.

SLIM VAT 3 – jakie plany?

Ministerstwo Finansów już dawno zapowiedziało, że proces ułatwień pod brandem SLIM VAT nie zakończy się na drugiej edycji. Będzie SLIM VAT 3. Uproszczone faktury na paragonach, wspólne kursy walut dla celów VAT, a także honorowanie każdego biletu kolejowego, to niektóre ze zmian, które udało się dotąd wdrożyć. Teraz czas kolejną odsłonę, której kształt wyznaczyły wg MF propozycje samych firm.

SLIM VAT 3 w praktyce

SLIM VAT 3 usunie szereg przestarzałych i w ocenie resortu niepotrzebnych obecnie obowiązków, jakie przed laty spoczęły na barkach przedsiębiorców. MF mówi o siedmiu obszarach. Pierwszy to poprawa płynności finansowej firm. Drugi to mniej formalności VAT w obrocie międzynarodowym. Na te zmiany liczy wiele firm, szczególnie importujących towary, a także usługi. Trzeci obszar brzmi obiecująco – szerszy zakres zwolnień z VAT.

MF zakłada też mniej korekt i „przyjazne rozliczanie” podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy mają odczuć prostsze fakturowanie i zniesienie części obowiązków w tym zakresie. Resort finansów daje także obietnice obniżenia sankcji VAT oraz konsolidacji wiążących informacji. Ich realizacja musi się jednak wiązać choćby z prostszym i przejrzystym dostępem do wiedzy podatkowej.

Uproszczenia VAT to unijny trend

Jedną z propozycji, jaka ma wejść w skład SLIM VAT 3 ujawnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF proponuje rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu unijnego nabycia towaru. W tej chwili takie rozwiązanie jest stosowane w 11 państwach UE np. w Austrii, Niemczech oraz Portugalii. Rozwiązanie to poprawia komfort prowadzenia działalności, a także pozwala na niemałe oszczędności czasu.

Faktury zaliczkowe a SLIM VAT

Innym pomysłem jest zaniechanie obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, w sytuacji, w której podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ponadto „podatnicy będą mieli wybór, czy dokumentować otrzymane zaliczki fakturami, czy ograniczyć się do wystawienia jednej faktury rozliczeniowej obejmującej oprócz daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury) również datę otrzymania zapłaty zaliczki (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury)” – wyjaśnia resort finansów.

Prekonsultacje SLIM VAT 3

W związku z przedstawionymi planami Ministerstwo Finansów rusza z prekonsultacjami projektu nowego prawa. W pierwszej fazie mają być one otwarte dla wszystkich. Swoje opinie oraz uwagi można zgłosić do 14.02.2022 na adres mailowy  sekretariat.pt@mf.gov.pl . Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej resortu finansów.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier