Z tego artykułu dowiesz się:

Rząd przyjął projekt ustawy, która sprawi, że fiskus w wielu obszarach straci ludzką twarz urzędnika i stanie się… robotem. Nadchodzi bowiem automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej. Co ona oznacza dla przedsiębiorców?

Automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej

Elektroniczny Urząd Skarbowy już znamy. To jednak nie koniec technologicznej transformacji fiskusa. Automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej, a przynajmniej niektórych obszarów jej działania to już jedynie kwestia czasu. Rząd podczas posiedzenia 29 marca 2022 roku przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, której celem jest doprowadzenie do większej cyfryzacji urzędów skarbowych, a także przyspieszenie wielu formalności.

Co się zmieni w urzędach skarbowych?

Zasadniczą zmianą, jaką obiecuje rząd, jest szybsze i bezpieczniejsze załatwianie spraw podatkowych w trybie zdalnym. W ocenie resortu finansów to kolejny krok, by jeszcze bardziej scyfryzować obsługę podatkową obywateli.

W praktyce przyjęty właśnie projekt wprowadza automatyzację załatwiania części spraw, jakie są obsługiwane przez Krajową Administrację Skarbową na bazie istniejących systemów teleinformatycznych. Po pierwsze e-Urząd Skarbowy ma zastąpić obecnie wykorzystywany w KAS Portal Podatkowy. Sama komunikacja na linii podatnik – e-Urząd Skarbowy ma być traktowana jako tak samo ważna jak czynności, które są przeprowadzane w formie tradycyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: Szukasz specjalistów od prawa podatkowego? Oto podpowiedź

E-Urząd Skarbowy czekają zmiany

E-Urząd Skarbowy ma stać się zaawansowanym serwisem informacyjno-transakcyjnym przeznaczonym dla podatników, płatników, pełnomocników, a także komorników sądowych oraz notariuszy.

System będzie zapewniał dostęp do informacji podatkowych. Ma też zagwarantować pełną transakcyjność. W praktyce będzie to oznaczało możliwość załatwienia w internecie szeregu spraw z zakresu podatków PIT, CIT i VAT.

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego przez internet?

Podatnik, który zdecyduje się na zdalną i automatyczną obsługę będzie zwolniony z kosztów opłaty skarbowych od wydawanych zaświadczeń. Brzmi to obiecująco, tym bardziej że pozwoli zaoszczędzić czas i środki.

Dzięki nowym rozwiązaniom KAS ograniczy koszty zagranicznych przekazów pocztowych, które dotyczą nadpłat podatku, jakie są zwracane podatnikom mieszkającym poza Polską.

System e-Koncesje. Co to takiego?

KAS zapowiada także uruchomienie systemu e-Koncesje. Jego zadaniem będzie elektroniczna obsługa i usprawnienie w obszarze wydawania różnego rodzaju koncesji i zezwoleń.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek będą stanowiły pojedyncze artykuły, które zgodnie z zapowiedziami zaczną obowiązywać w innych terminach.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Jeśli nie skonto, to co? Finansowe alternatywy dla spedycji

W warunkach gospodarczej niepewności i spadków popytu na frachty, których branża TSL doświadcza od kilkunastu miesięcy, gotowość do…
skonto

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Zapotrzebowanie na system ERP w branży usługowej

W branży usługowej, w której szybkość reakcji, elastyczność i skuteczność zarządzania relacjami z klientami jest motorem napędowym sukcesu,…
system ERP

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier