Z tego artykułu dowiesz się:

Wielokrotnie przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapewniali, że wszystkie formularze podatkowych deklaracji będą dostępne on-line. Niestety, na obietnicach się skończyło. Brak PIT-36L to spore utrudnienie dla podatników rozliczających się liniowo.

Deklaracje on-line miały być, tymczasem nadal brak PIT-36L

PIT-36L to roczna deklaracja podatkowa przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem z pomocą podatku liniowego. Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia, ale duża część podatników chciała to zrobić wcześniej. Aby przyspieszyć zwrot nadpłaty podatku.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Pandemia koronawirusa pokomplikowała sytuację przedsiębiorców na różnych polach, także tym finansowym. Dlatego chęć otrzymania pieniędzy wcześniej jest w pełni zrozumiała. Może dzięki temu udałoby się zachować parę miejsc pracy lub ocalić upadający biznes. Tak naprawdę pobudki, jakimi kieruje się podatnik nie mają żadnego znaczenia. Przedsiębiorca powinien móc rozliczyć się ze skarbówką wtedy kiedy ma na to ochotę, o ile nie przekroczy ostatecznego terminu jakim jest koniec kwietnia. Niestety osobom zobowiązanym do złożenia formularza PIT-36L państwo takiej możliwości nie zagwarantowało.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Rozliczenie ręczne obecnie jedyną możliwością

Ci, którzy nie mają cierpliwości i nie wierzą w zapewnienia ministerstwa mogą złożyć deklarację w wersji tradycyjnej. Czyli wypełnić formularz, wydrukować go i podpisane arkusze dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego. Mogłoby się wydawać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie zrobić. Jest jednak jeden drobny szkopuł. To rozwiązanie wcale nie przyspieszy zwrotu nadpłaconego podatku, a wręcz przeciwnie – wydłuży go.

Jak to możliwe? Otóż zgodnie postanowieniami ustawy o PIT, termin w którym zostanie zwrócony podatek uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym jest data dokonania rozliczenia, co oznacza że im szybciej PIT zostanie złożony, tym szybciej nastąpi zwrot podatku. Niestety drugi czynnik to sposób złożenia deklaracji. Przepisy wskazują, że przy wersji elektronicznej czas zwrotu wyniesie maksymalnie 45 dni, podczas gdy skorzystanie z wersji tradycyjnej wydłuża wskazany okres do 90 dni. Z uwagi na powyższe księgowi radzą, by jeszcze chwilę wstrzymać się z ręcznym wypełnianiem PIT-36L.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier