Z tego artykułu dowiesz się:

Frank szwajcarski, euro i dolar będą drogie. Kolejny cios dla frankowiczów niebawem?

Notowania złotówki w ostatnich miesiącach to prawdziwy rollercoaster. W lutym i marcu drastycznie spadła jej wartość z powodu wojny na Ukrainie, by nieco później rynek uspokoił się, przynosząc stabilizację i wzmocnienie polskiej waluty.
Niestety najbliższe tygodnie mogą być powrotem do sytuacji z początku roku. Polski złoty będzie musiał zmierzyć się z kilkoma ciosami, wśród których pierwszy został już zadany przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Kolejne z nich czekają już wkrótce. Jak donosi portal dla frankowiczów CHF24.PL specjaliści wprost mówią o czynnikach, które w najbliższym czasie wpłyną na słabszą kondycję złotego. Sprawdź, co czeka naszą walutę i jakie będą przyczyny wzmocnienia takich walut jak euro, dolar i frank szwajcarski w stosunku do złotego.

Kurs CHF

Notowania złotówki w ostatnich miesiącach to prawdziwy rollercoaster. W lutym i marcu drastycznie spadła jej wartość z powodu wojny na Ukrainie, by nieco później rynek uspokoił się, przynosząc stabilizację i wzmocnienie polskiej waluty.

Niestety najbliższe tygodnie mogą być powrotem do sytuacji z początku roku. Polski złoty będzie musiał zmierzyć się z kilkoma ciosami, wśród których pierwszy został już zadany przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Kursy walut - osłabienie złotówki

Kolejne z nich czekają już wkrótce. Jak donosi ekspercki portal dla Frankowiczów CHF24.PL specjaliści wprost mówią o czynnikach, które w najbliższym czasie wpłyną na słabszą kondycję złotego. Sprawdź, co czeka naszą walutę i jakie będą przyczyny wzmocnienia takich walut jak euro, dolar i frank szwajcarski w stosunku do złotego.

1. Pierwszy cios w wykonaniu Adama Glapińskiego

Pierwszy z czynników przyczyniających się do osłabienia polskiego złotego i wzmocnienia walut obcych już się zmaterializował. W trakcie jednej z najnowszych konferencji prezes NBP Adam Glapiński zaskoczył wszystkich ekonomistów stwierdzając, że widzi na horyzoncie dosyć szybką możliwość obniżki stóp procentowych.

Glapiński stwierdził, że pod koniec lata osiągniemy szczyt inflacji i powoli będziemy mogli żegnać się z podwyżkami. Wypowiedź ta mocno różni się od działań większości banków centralnych, które raczej skłaniają się ku dalszym podwyżkom tych wskaźników.

Taka opinia prezesa NBP wpłynęła na osłabienie złotego, który w ciągu kilku ostatnich dni zanotował stratę blisko 1 proc. w stosunku do euro i 2,5 proc. w stosunku do dolara. Dodatkowo amerykańska waluta stale rośnie na sile, co nie polepsza sytuacji złotego.

2. Cykl podwyżek stóp procentowych w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego

Do tej pory ogromnym wsparciem dla kursu polskiego złotego były znacznie korzystniejsze notowania stóp procentowych w strefie euro. Niestety w ciągu ostatnich dni coraz głośniejsze stały się opinie o tym, że zarówno strefa euro, jak i Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku podwyżek tych wskaźników. Ryzyko to oraz opinie wygłaszane przez prezesa Glapińskiego może wpływać niekorzystnie na naszą walutę.

Kiedy cały świat zacznie wprowadzać restrykcje w zakresie polityki monetarnej, a Polska zacznie stabilizować swoją sytuację presja na złotówkę może być duża, co niekorzystnie wpłynie na jej kurs względem innych walut.

Obawy te mają uzasadnione źródło, bowiem na początku czerwca Bank Centralny wydał komunikat o możliwości podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych.

Jest to dosyć rzadka sytuacja, która ostatni raz miała miejsce w Eurolandzie 11 lat temu. Wielu specjalistów jest również zdania, że jeśli do października nie będzie wyraźnych oznak łagodzenia inflacji to EBC może zdecydować się na podwyżkę o 50 punktów bazowych.

3. Wysokość inflacji w kraju i na świecie

Kolejnym czynnikiem działającym na niekorzyść złotego może być różnica pomiędzy poziomem inflacji w Polsce, a innych krajach. Jeszcze marcowe projekcje Narodowego Banku Polskiego rysowały zdecydowanie nieprzyjazny scenariusz bardzo wysokiej inflacji w kraju.

Sytuacja nie zmieni się w 2023 roku, czyli w czasie wyborów do parlamentu, kiedy to ceny mają wzrosnąć nawet o 11 proc. Większość analityków uważa, że inflacja wyhamuje w naszym kraju dopiero w 2024 roku.

Dla porównania Czechy spodziewają się powrotu inflacji do poziomu 2 proc już pod koniec 2023 roku. Podobne obliczenia przedstawia Europejski Bank Centralny. Takie szacunki są bardzo niekorzystne dla ceny złotego i umacniają obce waluty, w tym euro, dolara i franka szwajcarskiego.

4. Znaczne spowolnienie oraz możliwość stagflacji w kraju

Znaczący wpływ na cenę złotówki w naszym kraju będą mieć również niekorzystne prognozy gospodarcze. Premier Morawiecki nazwał nawet ten stan „zawieruchą gospodarczą” oraz „zniszczeniem fundamentów światowej gospodarki”, co zdecydowanie nie jest delikatnymi określeniami. Mówiąc trochę jaśniej, nad naszym krajem wisi zagrożenie pełnowymiarowej stagflacji. Jest to nic innego jak połączenie wyjątkowo niskiego wzrostu gospodarczego z równoczesną niezwykle wysoką inflacją.

Zdaniem ekspertów BNP Paribas już w drugiej połowie 2022 roku będziemy świadkami technicznej recesji. Na szczęście wysokie wyniki gospodarcze z pierwszego półrocza nieco poprawia całoroczny wynik.

Niestety sytuacja nie będzie już tak dobra w 2023 roku, kiedy to, zdanie specjalistów nastanie mocne zahamowanie polskiej gospodarki i wzrost cen o kolejne 9 proc.

5. Rosnąca nierównowaga gospodarcza w kraju

Kolejnym z czynników wzmacniającym obce waluty i obniżającym kurs złotego jest coraz bardziej rozchwiana gospodarka krajowa. Sytuacja ta szczególnie widoczna jest w saldzie obrotów bieżących, a spadek ten rozpoczął się już na początku kwietnia.

Rachunek obrotów bieżących to miara wszystkich wpływów i wydatków związanych z transakcjami polskich rezydentów z zagranicą. Będą to zarówno dochody i wydatki z handlu zagranicznego, jak i wypłaty dywidend i odsetek z inwestycji, czy różnorodne transfery pieniędzy np. z Brukseli. Jeśli na rachunku tym widnieje nadwyżka, to dany kraj zarabia więcej niż wydaje.

W przeciwnym wypadku powstaje deficyt napędzany głównie przez rosnący import usług i produktów. W marcu bilans obrotów bieżących wyniósł -3 mld euro, co jest wynikiem najniższym od 2011 roku.

Duży wpływ na ograniczenie eksportu ma zarówno spadek sprzedaży samochodów oraz części samochodowych jak i wojna na Ukrainie oraz sankcje nakładane na Rosję i Białoruś

6. Obciążenie sektora bankowego w celu stymulowania gospodarki

Ostatni z prezentowanych punktów szczególnie głośno omawiany jest przez wszelkiego rodzaju analityków bankowych. Zdaniem Związku Banków Polskich propozycje pomocy dla kredytobiorców, a w szczególności wakacje kredytowe to prawdziwy armagedon dla branży, który odbije się również na cenie złotego.

ZBP podkreśla, że konsekwencje przyjęcia tego projektu bez doprecyzowania, kto może skorzystać z wakacji kredytowych sprawi, że znacząco obniży się dyscyplina płatnicza w zakresie kredytów hipotecznych a banki stracą istotną część swoich dochodów. W ten sposób instytucje te stracą możliwość kredytowania polskiej gospodarki, co odbije się szerokim echem w każdym sektorów przemysłu i gospodarki.

Szacuje się, że z wakacji kredytowych w obecnym brzmieniu skorzystają nie tylko kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, ale nawet 80 proc. wszystkich osób posiadających umowy kredytowe.

W ten sposób możemy spodziewać się obciążenia sektora bankowego wynoszącego nawet 20 – 30 mld złotych, co sprawi, że banki nie będą w stanie finansować gospodarki kraju w czasie tak wysokiej inflacji. Takie problemy przełożą się coraz niższa cenę złotego, który znacząco straci na wartości na rzecz euro, dolara i franka szwajcarskiego.

Podsumowując, nadchodzi niezwykle trudny czas dla naszego polskiego złotego, który może potrwać wyjątkowo długo. Równocześnie wysoki poziom euro i dolara a także franka szwajcarskiego prawdopodobnie pozostaną z nami na zdecydowanie dłuższy czas, niż przewidywaliśmy to jeszcze nie tak dawno temu.

Jeżeli interesujesz się losami kredytobiorców frankowych, to zapraszamy do śledzenia codziennie publikowanych wiadomości – https://chf24.pl/wiadomosci/.

Treści dostarcza partner: Ekspercki portal dla Frankowiczów CHF24.PL

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 09 24

Ceny masła. Ile kosztuje masło?

Ile kosztuje masło? Czy są szanse na tanie masło? Ceny masła na europejskim rynku ponownie zbliżają się do…
ceny masła

Grupa InPost zapłaciła rekordowy podatek CIT za 2023 rok – ponad 250 mln zł

Grupa Inpost za rok 2023 rok wpłaciła do polskiego budżetu dwu i półkrotnie więcej niż cała konkurencja razem…
inpost

Zamach na Donalda Trumpa. Możliwe skutki polityczne i ekonomiczne

Zamach na Donalda Trumpa. Jakie może mieć skutki? W obliczu nieprzewidywalności współczesnego świata, temat zamachu na Donalda Trumpa…
donald trump

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier