2 min. czytania

Inflacja w Polsce w sierpniu

inflacja
Autor
redakcja
Opublikowano
31 08 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa

Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie za sierpień nie spada do poziomu jednocyfrowego. Co więcej wypada na poziomie 10,1% r/r, co oznacza odczyt powyżej konsensusu na 10%. Niespełnione zostały warunki do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale nie jest wykluczone, że RPP i tak zdecyduje się na taki ruch w kolejną środę, patrząc na dosyć oczywisty trend spadkowy inflacji.

Inflacja w Polsce

Zacznijmy od pozytywnych aspektów dzisiejszego raportu inflacyjnego. Inflacja w ujęciu miesięcznym wypadła na poziomie 0,0%, co oznacza, że ceny nie rosną. Oczywiście w ujęciu rocznym ceny cały czas rosną dwucyfrowo, ale trend spadkowy jest oczywisty. W październiku odczyt inflacji niemal na 100% będzie poniżej 10% i jeśli nagle inflacja nie będzie rosnąć o 1% w ujęciu miesięcznym w każdym miesiącu przyszłego roku, to zostaniemy w inflacji jednocyfrowej do końca 2024 roku. Może to być wystarczający dowód na to, że sytuacja inflacyjna jest względnie opanowana, co może być podstawą do obniżki stóp procentowych ze strony RPP już w przyszłym tygodniu. Oczywiście podstawy nie zostały spełnione w 100%, ale nie można wykluczyć tego, że RPP pominie ten mały szczegół. Z drugiej strony obniżka stóp w październiku wydaje się już niemal w 100% pewna. Dodatkowo patrząc na spowolnienie gospodarcze w Europie i w Polsce, RPP będzie miało podstawę do wytłumaczenia takiego ruchu. Oprócz inflacji poznaliśmy również finalny odczyt PKB za II kwartał. Dane wypadły zastanawiająco - pogłębienie spadku PKB w ujęciu rocznym do -0,6% r/r z -0,5% r/r, ale ograniczenie spadku kwartalnego z -3,7% k/ do -2,2% k/k.

Dane makroekonomiczne z USA

Jesteśmy też za serią słabych danych ze Stanów Zjednoczonych, które pokazują, że kolejna podwyżka nie jest już taka pewna. Fed spotyka się za 3 tygodnie i do tego czasu poznamy jeszcze inflację PCE za lipiec dzisiaj o 14:30, jutro raport z rynku pracy NFP oraz inflację CPI na tydzień przed decyzją Fed. Jeśli wszystkie dane wpiszą się w obecny trend spowolnienia, Fed może zdecydować się na wstrzymanie z podwyżką i podkreślenie, że będzie obserwował dane do kolejnej decyzji w listopadzie.

Dzisiaj obserwujemy lekkie odrabianie strat ze strony dolara. Złoty z kolei nie zareagował na dzisiejsze dane dotyczące inflacji i PKB. EURUSD (EURUSD1.08697 -0.51%News) spada poniżej poziomu 1,0900. Z kolei za dolara płacimy 4,1040 zł, za euro 4,4684 zł, za funta 5,2148 zł, za franka 4,6628 zł.

źródło: XTB

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier