2 min. czytania

Inflacja a zamówienia publiczne. Co z waloryzacją?

zamówienia publiczne a inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
14 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Inflacja a zamówienia publiczne. Jak realizować przedsięwzięcie w czasach, w których produkty i usługi drożeją niemal z dnia na dzień? Nowe przepisy w zakresie zamówień publicznych gwarantują proces realizacji umów, ograniczenie sporów między stronami, a także określenie podstaw do waloryzacji, jeśli zabrakło takiej klauzuli w umowie. W obecnej sytuacji gospodarczej, tego typu rozwiązania przydadzą się niemal na pewno.

Inflacja a zamówienia publiczne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zauważa, że aktualna sytuacja makroekonomiczna wpływa na wzrost kosztów realizacji praktycznie wszystkich zamówień publicznych. W związku z tym znowelizowano przepisy w taki sposób, aby zapewnić ciągłość realizacji szeregu przedsięwzięć.

Nikt nie ma wątpliwości, że mechanizm waloryzacji pozwala na urealnienie ustalonej w umowie wysokości wynagrodzenia wykonawcy. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda zwraca uwagę, że nowe przepisy należy traktować jako zwieńczenie szerokich konsultacji z przedsiębiorcami, zamawiającymi oraz ekspertami w tym temacie. „Są one korzystne zarówno dla zamawiającego jak i dla wykonawcy. Pomogą firmom w zachowaniu rentowności zawartych kontraktów, a tym samym, w ich terminowej realizacji” – zauważył.

CZYTAJ TAKŻE: Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją

Nowe prawo ws. zamówień publicznych

Tuż przed długim weekendem weszła w życie ustawa z 7 października 2022, o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Akt ten zmienia przepisy ustawy z 11 września 2019 Prawo zamówień publicznych. Konkretnie mówimy tutaj o dwóch kluczowych artykułach 44 i 75. Oraz wprowadzająca dodatkowe regulacje w zakresie zmian w umowie, w tym waloryzacji należnego wynagrodzenia.

Inflacja a zamówienia publiczne – co się zmienia w prawie?

Wraz z nową ustawą wprowadzono wyraźną podstawę prawną do zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawców zawartego w umowie. Nowe przepisy zezwalają na wprowadzanie nowych lub modyfikację istniejących klauzul waloryzacyjnych np. przez zmianę wysokości limitu waloryzacji.To strony umowy znają najlepiej uwarunkowania prawne i faktyczne danego zamówienia, dlatego ustawodawca pozostawił im swobodę w zakresie sposobu dokonania waloryzacji. Nie zostały nałożone ograniczenia związane ze sposobem dokonania waloryzacji, jak również nie zdefiniowano procedury, według której strony mają postępować” – czytamy w komentarzu do ustawy. To oznacza, że taka waloryzacja może zostać przeprowadzona np. na podstawie stosownych wskaźników publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Warto pamiętać, że ustawa obejmuje nie tylko umowy, które zostaną podpisane, ale także te, które są w toku w dniu wejścia w życie ustawy. Dotyczy to także kontraktów zawartych na podstawie uchylonego prawa zamówień publicznych.

Co można zmienić w kontrakcie?

Nowe prawo dopuszcza także możliwość dokonania innych zmian kontraktów, niż te, które dotyczą samego wynagrodzenia. Może się to odbyć bez konieczności przeprowadzania nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Wykonawcy i zamawiający – zmiany na plus

Wśród korzyści dla wykonawców oraz zamawiających należy wymienić podział ryzyka kontraktowego między wykonawcę a zamawiającego. Mowa także o usprawnieniu procesu realizacji przyszłych umów. To wszystko oznacza także ograniczenie ryzyka sporów wynikających z konieczności waloryzacji kontraktu.

 

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier