2 min. czytania

Inflacja a zamówienia publiczne. Co z waloryzacją?

zamówienia publiczne a inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
14 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Inflacja a zamówienia publiczne. Jak realizować przedsięwzięcie w czasach, w których produkty i usługi drożeją niemal z dnia na dzień? Nowe przepisy w zakresie zamówień publicznych gwarantują proces realizacji umów, ograniczenie sporów między stronami, a także określenie podstaw do waloryzacji, jeśli zabrakło takiej klauzuli w umowie. W obecnej sytuacji gospodarczej, tego typu rozwiązania przydadzą się niemal na pewno.

Inflacja a zamówienia publiczne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zauważa, że aktualna sytuacja makroekonomiczna wpływa na wzrost kosztów realizacji praktycznie wszystkich zamówień publicznych. W związku z tym znowelizowano przepisy w taki sposób, aby zapewnić ciągłość realizacji szeregu przedsięwzięć.

Nikt nie ma wątpliwości, że mechanizm waloryzacji pozwala na urealnienie ustalonej w umowie wysokości wynagrodzenia wykonawcy. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda zwraca uwagę, że nowe przepisy należy traktować jako zwieńczenie szerokich konsultacji z przedsiębiorcami, zamawiającymi oraz ekspertami w tym temacie. „Są one korzystne zarówno dla zamawiającego jak i dla wykonawcy. Pomogą firmom w zachowaniu rentowności zawartych kontraktów, a tym samym, w ich terminowej realizacji” – zauważył.

CZYTAJ TAKŻE: Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją

Nowe prawo ws. zamówień publicznych

Tuż przed długim weekendem weszła w życie ustawa z 7 października 2022, o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Akt ten zmienia przepisy ustawy z 11 września 2019 Prawo zamówień publicznych. Konkretnie mówimy tutaj o dwóch kluczowych artykułach 44 i 75. Oraz wprowadzająca dodatkowe regulacje w zakresie zmian w umowie, w tym waloryzacji należnego wynagrodzenia.

Inflacja a zamówienia publiczne – co się zmienia w prawie?

Wraz z nową ustawą wprowadzono wyraźną podstawę prawną do zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawców zawartego w umowie. Nowe przepisy zezwalają na wprowadzanie nowych lub modyfikację istniejących klauzul waloryzacyjnych np. przez zmianę wysokości limitu waloryzacji.To strony umowy znają najlepiej uwarunkowania prawne i faktyczne danego zamówienia, dlatego ustawodawca pozostawił im swobodę w zakresie sposobu dokonania waloryzacji. Nie zostały nałożone ograniczenia związane ze sposobem dokonania waloryzacji, jak również nie zdefiniowano procedury, według której strony mają postępować” – czytamy w komentarzu do ustawy. To oznacza, że taka waloryzacja może zostać przeprowadzona np. na podstawie stosownych wskaźników publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Warto pamiętać, że ustawa obejmuje nie tylko umowy, które zostaną podpisane, ale także te, które są w toku w dniu wejścia w życie ustawy. Dotyczy to także kontraktów zawartych na podstawie uchylonego prawa zamówień publicznych.

Co można zmienić w kontrakcie?

Nowe prawo dopuszcza także możliwość dokonania innych zmian kontraktów, niż te, które dotyczą samego wynagrodzenia. Może się to odbyć bez konieczności przeprowadzania nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Wykonawcy i zamawiający – zmiany na plus

Wśród korzyści dla wykonawców oraz zamawiających należy wymienić podział ryzyka kontraktowego między wykonawcę a zamawiającego. Mowa także o usprawnieniu procesu realizacji przyszłych umów. To wszystko oznacza także ograniczenie ryzyka sporów wynikających z konieczności waloryzacji kontraktu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier