Z tego artykułu dowiesz się:

Patrząc na stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości w Polsce, mogłoby się wydawać, że jesteśmy mieszkaniowym eldorado. Nic z tych rzeczy. Jeśli na serio bierzemy pod uwagę inwestycje w nieruchomości w UE, znajdziemy aż 14 krajów, gdzie zarabia się w tym biznesie lepiej!

Inwestycje w nieruchomości w UE. Rekordowe stopy zwrotu

Eurostat opublikował ostatnio średnie ceny nieruchomości mieszkalnych w UE w III kwartale 2021 roku. Analitycy Expandera porównali ten odczyt z danymi z początku 2014 roku. Okazuje się, że najbardziej spektakularną zmianę ceny mieszkań odnotowano na Węgrzech. Kupując mieszkanie np. w Budapeszcie w 2014 roku, a sprzedając je w 2021 roku, można było na nim zarobić aż 138%. Biorąc pod uwagę inne kraje, rynek nieruchomości nad Dunajem wykazywał się najwyższą stopą zwrotu. Tam inwestycje w nieruchomości w UE naprawdę pozwalają na zarobek!

Na drugim miejscu znalazły się Czechy, gdzie w analizowanym okresie mieszkania zdrożały o równie 100%. Przed Polską znalazły się jeszcze takie kraje jak: Luksemburg (+90%), Irlandia (+81%), Litwa (+79%), Niderlandy (+76%). Dobrze wypadła także Portugalia (+75%), Estonia i Słowacja (po +69%), Niemcy (+68%), Austria (+66%), Szwecja (+61%). Wyższą stopę zwrotu niż Polska odnotowały także Łotwa (+60%) oraz Bułgaria (+56%).

CZYTAJ TAKŻE: A gdyby ceny nieruchomości zaczęły spadać?

Polski rynek nieruchomości na tle Unii Europejskiej

Gdybyśmy ciągnęli tę listę dalej, dopiero kolejnym krajem w zestawieniu byłaby Polska. Bazując na danych Eurostatu, Expander wyliczył, że w okresie Q1 2014 -Q3 2021 ceny w Polsce urosły o 54%. To daje nam miejsce poniżej średniej w UE.

Najgorszy rynek w UE

W zestawieniu Expandera opracowanym na podstawie tych samych danych tylko jeden kraj znalazł się pod kreską. W analizowanym okresie jedynie mieszkania we Włoszech straciły na wartości (-2%). Słabą stopą zwrotu cechowały się także mieszkania na słynnym niegdyś wśród inwestorów rynku cypryjskim (+9%). Rozczarowuje także stopa zwrotu w Finlandii (+12%), jednak należy pamiętać, że na tym rynku rzadko dochodzi do spektakularnych zmian w cenach nieruchomości. Szczególnie jeśli mówimy o fińskiej prowincji.

Pandemia a ceny nieruchomości w UE

W okresie pandemii, a dokładnie między trzecim kwartałem 2020 roku a trzecim kwartałem 2021 roku najlepiej zarobiły na siebie mieszkania w Czechach. 22-procentowy wzrost w ciągu zaledwie 12 miesięcy to imponujący w skali Unii Europejskiej wynik. Dość powiedzieć, że zajmująca drugie miejsce w tym krótkoterminowym zestawieniu Litwa osiągnęła poziom +18,9%. Nieco gorzej było w Estonii +17,3%.

W tym samym okresie mieszkania w Polsce zdrożały „jedynie” o 8,9%, czyli niewiele więcej niż wynosiła inflacja w grudniu 2021 liczona rok do roku.

Warto dodać, że w czasie pandemii, w żadnym z europejskich krajów nie doszło do spadku cen nieruchomości. Najgorzej inwestycje wyglądały na południu tj. na Cyprze (+2,2%) oraz we Włoszech i w Hiszpanii (+4,2%).

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Najem krótkoterminowy – jak zarobić na wynajmie i odpocząć od miejskiego zgiełku?

Rozwój turystyki w Polsce przynosi wzrost popularności apartamentów na wynajem zarówno w największych miastach, jak i resortach w…
CEO

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier