3 min. czytania

Potrzebuję kod kreskowy na produkt – jak go zdobyć?

Autor
Adam Adamski
Opublikowano
27 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kod kreskowy na produkt jest często podstawowym warunkiem wejścia do sklepów czy sieci handlowych. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Kod kreskowy na produkcie

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny handel detaliczny bez kodu kreskowego nadrukowywanego na produktach oferowanych w handlu. W polskich realiach szybko wyparł on naklejane metkownicą ceny.

Używanie specjalnych czytników, które są połączone z bazą informacji o nazwie produktu oraz jego cenie, jest wygodnym rozwiązaniem przyspieszającym czynności przy kasach, także tych samoobsługowych. Według organizacji GS1 codziennie, w sklepach na całym świecie, charakterystyczny dźwięk towarzyszący odczytywaniu kodów rozlega się sześć miliardów razy!

Gdyby nie prosty system oparty na łatwym do automatycznego odczytu kodu kreskowego, kolejki w marketach, na które wszyscy narzekają, byłyby nieporównywalnie dłuższe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy program lojalnościowy w aplikacji mobilnej dla handlu tradycyjnego

Jak uzyskać kod kreskowy na swój produkt?

Przyjmijmy, że prowadzimy fabrykę cukierków. Do tej pory nasze słodkie produkty sprzedawaliśmy luzem, na wagę, więc do niczego kod kreskowy nie był nam potrzebny. Chcemy jednak rozwinąć naszą działalność sprzedając słodycze do sieci handlowej w opakowaniach 250g. Jednym z warunków, jakie otrzymamy od klienta, będzie naniesienie na opakowanie indywidualnego kodu kreskowego.

Aby uzyskać kod EAN, który posłuży do identyfikacji naszej paczki cukierków, trzeba zgłosić produkt do międzynarodowej organizacji GS1. Choć jej główna siedziba zlokalizowana jest w stolicy Belgii, to co musimy zrobić, to skontaktować się z organizacją krajową GS1 Polska, która znajduje się w Poznaniu. Wszelkie formalności jesteśmy w stanie dopełnić przez internet, wypełniając ten wniosek rejestracyjny. Na gotowy i niepowtarzalny kod, powinniśmy czekać nie dłużej niż 3 dni.

Jeśli oprócz opakowania 250g zamierzamy wprowadzić na rynek także inne, np. 400g i 600g możemy wystąpić o całą pulę kodów. Często dzieje się tak wówczas, gdy przedsiębiorca wprowadza gamę nowych i różnych produktów. Za kod kreskowy musimy jednak zapłać. Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj.

CZYTAJ TAKŻE: Faktoring. Jak działa faktoring? Kto może skorzystać?

Jaki kod oznacza polski produkt?

Prefiks kodu EAN-13 (GTIN-13) rozpoczynający się na „590” oznacza, że dany produkt został zarejestrowany w polskim GS1. Zarejestrowany – to znaczy, że wcale nie musiał być tutaj wyprodukowany. Dotyczy to sytuacji, w której dane dobra wytwarzane są np. w Chinach i przesyłane w zbiorczych opakowaniach do Polski. Dystrybutor z naszego kraju pakując je w swoje opakowania, oznacza je uzyskanym dla siebie kodem rozpoczynającym się od 590. Warto o tym pamiętać, bowiem trzy cyfry „590” nie są równoznaczne z formułą „Made in Poland” czy „Produkt Polski”.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek rozłożony na raty, czyli ulga o której nie każdy wie

Kody kreskowe nie tylko w handlu

Dzięki swojej prostocie oraz wielofunkcyjności, kody kreskowe nie są stosowane wyłączenie w handlu. Używa się ich także w logistyce, lecznictwie, obrocie lekami, diagnostyce medycznej oraz w systemach kart podarunkowych czy lojalnościowych.

Skąd się wzięły kody kreskowe?

Już w czasach wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych, w ośrodkach badawczych zajmowano się zagadnieniem stworzenia w przyszłości automatycznych punktów kasowych i obsługi handlu. Na pierwsze patenty, trzeba było jednak poczekać kilka lat. Pod koniec lat 40-tych powstawały pierwsze systemy, które miały wprowadzić pewną automatyzację w tym zakresie. Wszystko jednak funkcjonowało bardziej na zasadzie ciekawostki, niż praktycznego i powszechnego modelu. Dopiero w 1970 roku producenci i handlowcy z USA i Kanady utworzyli pierwszą, transgraniczną organizację, która miała wprowadzić jednolity standard kodowania.

Latem 1974 roku w Troy niedaleko Dayton w stanie Ohio, odkodowano pierwszy w historii produkt, którego cena została doliczona do rachunku klienta. Wiadomo, że było to opakowanie z owocowymi gumami do żucia znanej firmy.

Kody EAN na towarach

W 1976 roku Europa opracowała swój własny, konkurencyjny względem amerykańskiego system EAN. Technologia ta dotarła do Polski dopiero w 1990 roku dzięki staraniom Centrum Kodów Kreskowych w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. Właśnie dlatego siedziba GS1 właśnie w stolicy Wielkopolski.

Aby ułatwić przepływ towarów i usług, w 1998 roku zdecydowano się połączyć systemy z obu stron Atlantyku. W 2005 roku powstało światowe Forum GS1.

 

 

 

To Cię zainteresuje

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Firma w Holandii. Gigantyczne długi podatkowe. Przedsiębiorcy nie są w stanie „odbić” strat po pandemii

Długi podatkowe to jeden z największych problemów przedsiębiorców z Holandii. Wciąż wielu z nich nie jest w stanie…

Tunel pod Świną. Jak na tym zarobić

Tunel pod Świną. Jak na tym zarobić? Przegląd tunelu pod Świną Tunel pod Świną to innowacyjny projekt inżynierski,…
tunel-pod-swina

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier