Z tego artykułu dowiesz się:

Automatyzacja działań w zakładzie wykorzystującym urządzenia dźwignicowe to klucz do zwiększenia wolumenu zamówień i utrzymania bezpieczeństwa personelu na najwyższym poziomie. Producenci suwnic stosują różnego rodzaju rozwiązania technologiczne. Jak wygląda automatyka przemysłowa w praktyce i jak unowocześnić swój zakład?

Dlaczego automatyka przemysłowa jest tak istotna?

Umiejętne wykorzystanie suwnic i innego rodzaju urządzeń dźwignicowych jest niezbędne w wielu branżach, gdzie trzeba transportować ciężkie lub wielkogabarytowe ładunki.

Suwnice pozwalają wygodnie operować obciążeniem w pionie, a w ograniczonym zakresie – również w poziomie. Choć obecnie coraz rzadziej stosuje się urządzenia z napędem ręcznym (coraz częściej są one wypierane przez suwnice hydrauliczne lub elektryczne sterowane komputerowo), to nadal do ich obsługi niezbędny jest wykwalifikowany operator.

Aby zminimalizować ryzyko błędu ludzkiego, warto rozważyć wprowadzenie automatyki przemysłowej. To rozwiązania, które usprawniają pracę suwnic, zdejmując część odpowiedzialności z barków osoby je obsługującej oraz ułatwiając jej pracę.

Wbrew pozorom nie zawsze wymiana suwnic na nowe sprawi, że zakład wyróżni się produktywnością. Niekiedy instalacja dodatkowych modułów i funkcji w już istniejących maszynach przyniesie więcej korzyści. Wydatek będzie znacznie mniejszy, a zysk bardziej wymierny.

Jak wykorzystać automatykę przemysłową w pracy suwnic?

Obecnie doświadczeni producenci suwnic stosują różnego rodzaju technologie, które optymalizują pracę urządzeń dźwignicowych.

  • Dobrym przykładem jest kontrola kołysania. Poprzez precyzyjnie sterowaną pracę mostu i wózka ładunek zawieszony na haku nie buja się, dzięki czemu każdy transport jest szybszy i bezpieczniejszy.
  • Innym rozwiązaniem jest płynne podnoszenie ładunku. Sterowanie prędkością ruchu w pionie pozwala wyeliminować wstrząsy towarzyszące podnoszeniu i opuszczaniu ładunków, a w rezultacie – zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia oraz obniżyć tempo zużycia poszczególnych części suwnicy.
  • Oprócz funkcji związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa operatora suwnicy i wydajności procesu transportu możliwe jest też zaimplementowanie technologii wspierających kontrolę sterowania ładunkiem. Wśród nich warto wymienić np. pozycjonowanie docelowe lub końcowe. Polegają one na zdefiniowaniu obszaru lub konkretnej pozycji, w obrębie których urządzenie będzie samodzielnie kierować zawieszony ciężar, a następnie go opuszczać. Oczywiście operator może w dowolnej chwili przejąć manualną kontrolę nad urządzeniem.
  • Inne rozwiązania obejmują stworzenie wirtualnych ścian i obszarów zabronionych dla suwnicy. W ten sposób operator może wydzielić przestrzeń, która będzie całkowicie niedostępna dla urządzenia i bezpieczna dla osób postronnych, np. współpracowników lub gości odwiedzających zakład. Suwnice zautomatyzowane po natknięciu się na barierę po prostu zatrzymują się lub wykonują inne, zaprogramowane polecenie. Nie przekroczą jednak wytyczonej granicy.

Kiedy warto rozważyć dodanie automatyki przemysłowej w suwnicach?

Jednymi z najczęściej stosowanych rodzajów dźwignic są suwnice z wciągarkami. Wykorzystuje się je przy wszelkiego rodzaju naprawach zakładowych lub montażu dużych i ciężkich elementów.

Kiedy ich modernizacja jest dobrym pomysłem?

  • Pojawiła się potrzeba unowocześnienia zakładu z uwagi na zwiększony wolumen zleceń lub zupełnie nowych zamówień.
  • Zmieniły się wymagania prawne stawiane urządzeniom dźwignicowym.
  • Przedsiębiorca rozważa wymianę suwnicy z uwagi na brak wystarczających mocy przerobowych.
  • Żywotność suwnicy dobiega końca ze względu na zużycie jej elementów.

Dzięki automatyce przemysłowej można lepiej wykorzystać potencjał zakładu, obniżyć koszty jego prowadzenia i zyskać nowych klientów.

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie parkiem maszynowym w danym zakładzie w poszukiwaniu partnera do współpracy powinny wybierać sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie wytwarzania i konfiguracji suwnic. Po więcej szczegółów warto zajrzeć na: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe/suwnice-z-wciagarkami.

Firma Konecranes gromadzi wiedzę i praktykę w zakresie urządzeń dźwigowych od ponad 100 lat. Obecnie jest jednym z przodujących tego typu koncernów na rynku.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Transport drogowy 2024: przedsiębiorców czekają kolejne podwyżki. Jakie?

Poprzedni rok upłynął pod znakiem licznych zmian w obszarze rozliczania czasu pracy kierowców, jaki i automatyzacji procesów wewnątrz firm transportowych. Spowolnienie…
licencja transportowa

Jeśli nie skonto, to co? Finansowe alternatywy dla spedycji

W warunkach gospodarczej niepewności i spadków popytu na frachty, których branża TSL doświadcza od kilkunastu miesięcy, gotowość do…
skonto

Kredyt 0 proc na mieszkanie. Masz dużo dzieci? Dostaniesz więcej

Kredyt 0 proc. na mieszkanie - jedna z obietnic rządu Donalda Tuska ma ruszyć niebawem. Właśnie podano założenia…
kredyt 0 proc

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier