Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?

 

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych potwierdza kwalifikacje i posiadanie wiedzy, niezbędnej do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Kto potrzebuje certyfikatu kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych jest więc potrzebny firmie, przedsiębiorcy, który chce wykonywać działalność transportową. Wystarczy, że jedna z osób fizycznych, które takim transportem zarządzają ma taki certyfikat.

Jak zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych?

Żeby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w większości przypadków trzeba zdać egzamin. Przeprowadzają go wybrane oddziały Instytutu Transportu Drogowego (m.in. w Warszawie, Katowicach, czy Poznaniu). Zwolnieni z konieczności zdawania egzaminu są absolwenci studiów, których program obejmuje wszystkie zagadnienia związane z uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych.  W takiej jednak sytuacji trzeba będzie udokumentować posiadanie odpowiedniego wykształcenia.

Jak zdobyć certyfikat transportu drogowego?

Żeby zdobyć certyfikat transportu drogowego bez egzaminu trzeba złożyć wniosek o jego wydanie do Inspekcji Transportu Drogowego. Certyfikat osobno uzyskuje się na transport drogowy osób i rzeczy. Do wniosku dołącza się deklarację o zakresie zagadnień objętych programem studiów, dyplom ich ukończenia, a także suplement do dyplomu. Dla studiów podyplomowych trzeba dołożyć dokument, który potwierdza ukończenie właśnie takich studiów. Dokumenty trzeba złożyć przynajmniej 14 dni przed datą, w której ma się odbyć egzamin. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wraz z informacją o egzaminie, dostaniesz informację o zakresie zwolnienia z egzaminu pisemnego.

Egzamin na certyfikat transportu drogowego

Egzamin na certyfikat transportu drogowego nie jest łatwy. Trzeba rozwiązać pisemny test, a także poradzić sobie z określonym zadaniem egzaminacyjnym. Zadanie egzaminacyjne trzeba wykonać zawsze, niezależnie od tego jaki zakres zwolnienia obowiązuje osobę, która ubiega się o certyfikat. Na pytania trzeba odpowiedzieć w ciągu 240 minut.

Test i zadanie egzaminacyjne

Test to 64 pytania wielokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami obejmujących w każdym module po 8 losowo wybranych pytań – w zakresie transportu drogowego osób lub rzeczy.

Zadanie egzaminacyjne dotyczy zwykle zagadnień związanych z czasem pracy kierowców. Żeby zaliczyć egzamin, trzeba uzyskać przynajmniej 60% ogólnej liczby punktów. Po zdaniu egzaminu, certyfikat kompetencji zawodowych wydawany jest w ciągu 28 dni od daty egzaminu.

Ile kosztuje certyfikat kompetencji zawodowych?

Egzamin kompetencji zawodowych kosztuje 500 zł.  Wydanie certyfikatu to koszt 300 zł. W przypadku zwolnienia z egzaminu, opłata jest niższa. Pomniejsza się ją o 50 zł, za każdy moduł, z którego się jest zwolnionym.

W przypadku negatywnego wyniku egzaminu, można zawsze zdać egzamin poprawkowy.

Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych

Do kosztów trzeba też doliczyć koszty kursu. Takie kursy są organizowane przez prywatne firmy, a koszt to niecałe 2000 zł.

To Cię zainteresuje

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Jak efektywnie stosować automatykę przemysłową w biznesie?

Automatyzacja działań w zakładzie wykorzystującym urządzenia dźwignicowe to klucz do zwiększenia wolumenu zamówień i utrzymania bezpieczeństwa personelu na…
automatyka-suwnice

Volkswagen Amarok - nowe wersje do wyboru

Nowy Amarok – model marki Volkswagen Samochody Dostawcze, to wszechstronność na czterech kołach. Ten nowoczesny pickup dostępny jest…
nowy_amarok

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Inter Cars i Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zorganizują szkolenia dla wulkanizatorów

Akademia Oponiarska – powołana i prowadzona przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) – rozpoczęła współpracę z Inter Cars,…
szkolenia dla wulkanizatorów

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier