Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?

 

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych potwierdza kwalifikacje i posiadanie wiedzy, niezbędnej do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Kto potrzebuje certyfikatu kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych jest więc potrzebny firmie, przedsiębiorcy, który chce wykonywać działalność transportową. Wystarczy, że jedna z osób fizycznych, które takim transportem zarządzają ma taki certyfikat.

Jak zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych?

Żeby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych w większości przypadków trzeba zdać egzamin. Przeprowadzają go wybrane oddziały Instytutu Transportu Drogowego (m.in. w Warszawie, Katowicach, czy Poznaniu). Zwolnieni z konieczności zdawania egzaminu są absolwenci studiów, których program obejmuje wszystkie zagadnienia związane z uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych.  W takiej jednak sytuacji trzeba będzie udokumentować posiadanie odpowiedniego wykształcenia.

Jak zdobyć certyfikat transportu drogowego?

Żeby zdobyć certyfikat transportu drogowego bez egzaminu trzeba złożyć wniosek o jego wydanie do Inspekcji Transportu Drogowego. Certyfikat osobno uzyskuje się na transport drogowy osób i rzeczy. Do wniosku dołącza się deklarację o zakresie zagadnień objętych programem studiów, dyplom ich ukończenia, a także suplement do dyplomu. Dla studiów podyplomowych trzeba dołożyć dokument, który potwierdza ukończenie właśnie takich studiów. Dokumenty trzeba złożyć przynajmniej 14 dni przed datą, w której ma się odbyć egzamin. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wraz z informacją o egzaminie, dostaniesz informację o zakresie zwolnienia z egzaminu pisemnego.

Egzamin na certyfikat transportu drogowego

Egzamin na certyfikat transportu drogowego nie jest łatwy. Trzeba rozwiązać pisemny test, a także poradzić sobie z określonym zadaniem egzaminacyjnym. Zadanie egzaminacyjne trzeba wykonać zawsze, niezależnie od tego jaki zakres zwolnienia obowiązuje osobę, która ubiega się o certyfikat. Na pytania trzeba odpowiedzieć w ciągu 240 minut.

Test i zadanie egzaminacyjne

Test to 64 pytania wielokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami obejmujących w każdym module po 8 losowo wybranych pytań – w zakresie transportu drogowego osób lub rzeczy.

Zadanie egzaminacyjne dotyczy zwykle zagadnień związanych z czasem pracy kierowców. Żeby zaliczyć egzamin, trzeba uzyskać przynajmniej 60% ogólnej liczby punktów. Po zdaniu egzaminu, certyfikat kompetencji zawodowych wydawany jest w ciągu 28 dni od daty egzaminu.

Ile kosztuje certyfikat kompetencji zawodowych?

Egzamin kompetencji zawodowych kosztuje 500 zł.  Wydanie certyfikatu to koszt 300 zł. W przypadku zwolnienia z egzaminu, opłata jest niższa. Pomniejsza się ją o 50 zł, za każdy moduł, z którego się jest zwolnionym.

W przypadku negatywnego wyniku egzaminu, można zawsze zdać egzamin poprawkowy.

Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych

Do kosztów trzeba też doliczyć koszty kursu. Takie kursy są organizowane przez prywatne firmy, a koszt to niecałe 2000 zł.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
20 05 24

Umowa sprzedaży auta – co warto wiedzieć i jak ją poprawnie wypełnić?

Umowa sprzedaży auta jest kluczowym dokumentem na rynku wtórnym pojazdów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kupno używanego samochodu…
umowa sprzedazy auta

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier