Z tego artykułu dowiesz się:

Chcesz wiedzieć, czy firma zarabia? Zastanawiasz się co to jest BEP? Co to jest próg rentowności? Podpowiadamy

Wielu przedsiębiorców wystawiając faktury, przyjmując faktury kosztowe, zastanawia się czy ich firma faktycznie zarabia. Planując biznes chcemy dowiedzieć się, w którym momencie wygenerujemy zyski. Określa nam to graniczny punkt rentowności, czyli BEP. Postaram się wyjaśnić, co to jest próg rentowności i jak go obliczyć?

Co to jest BEP?

BEP (z ang. break even point), czyli próg rentowności to punkt, w którym przychody zrównują się z kosztami działalności. BEP jest momentem, gdy firma nie generuje jeszcze zysków ale i nie tworzy strat. Określenie progu rentowności może wskazywać, w którym momencie działalności zaczniemy zarabiać. Próg rentowności może zależeć od kilku zmiennych. Można to też obliczyć na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to ilościowy próg rentowności. To ilość produktów lub usług w danej cenie, którą trzeba sprzedać, by koszty działalności zostały pokryte.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja należności. Czy to dobry pomysł na biznes w czasach kryzysowych?

Drugi sposób to określanie progu opłacalności w sposób wartościowy. W takiej sytuacji obliczamy, jakiej wartości towary musimy sprzedać, żeby pokryć koszty działalności. Mówiąc wprost. Próg rentowności określa nam moment, w którym „wychodzimy” na zero.

Próg rentowności – do czego służy?

Określenie progu rentowności jest niezwykle ważne. Dzięki temu możemy na przykład dokładnie obliczyć, jak duży spadek sprzedaży może nastąpić by firma nie generowała strat. Punkt rentowności pozwala też oszacować przyszłe zyski.

Jak obliczyć BEP?

Podstawą obliczenia progu rentowności jest znajomość wszystkich kosztów firmowych. Chodzi tu zarówno o koszty stałe, jak i koszty zmienne.

Co to są koszty stałe?

Koszty stałe to wszystkie te wydatki, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy firma generuje przychody czy nie. Jest niezmienny przez określony czas. Koszty stałe to np. czynsz za wynajem siedziby, koszt księgowości, pensje pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Co to są koszty zmienne?

Koszty zmienne zależą od wielkości sprzedaży. Mogą zmieniać się w zależności od tego, ile produktów jest sprzedawanych. Koszty zmienne to np. koszt energii, koszt paliwa do samochodów handlowców, koszty surowców.

Wzór na opłacalność firmy

Żeby obliczyć ilościowy próg rentowności trzeba zastosować prosty wzór:

BEP = koszty stałe / (cena – koszty zmienne)

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki jest wartościowy próg opłacalności, trzeba zastosować wzór:

BEP = cena x [koszty stałe / (cena – koszty zmienne)]

Niski próg rentowności

Im niższy próg wskazuje zastosowany wzór, to łatwiej osiągnąć rentowność. Mniej środków trzeba bowiem przeznaczyć na to, by firma osiągnęła rentowność. Gdy uda się określić próg rentowności, da się w łatwy sposób sprawdzić, czy biznes się opłaca. Próg rentowności pomaga określić cenę produktu, a także ułatwi ograniczenie kosztów, gdy będzie to konieczne.

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier