Z tego artykułu dowiesz się:

Samochód, laptop, iPhone, kolekcja znaczków po dziadku. Fiskus zabierze Ci dobytek, i to natychmiast, jeśli zorientuje się, że zalegasz mu co najmniej 10 tysięcy złotych. Polski Ład wprowadza „tymczasowe zajęcie ruchomości”, które w efekcie tymczasowym wcale być nie musi. O co chodzi z najnowszym wynalazkiem dla fiskusa?

  • Tymczasowe zajęcie ruchomości to nowe narzędzie, które od 1 stycznia 2022 roku ma znaleźć się w rękach fiskusa
  • Kogo dotyczy tymczasowe zajęcie ruchomości?
  • Co może zabrać fiskus w ramach zajęcia ruchomości?
  • Czy można się bronić przed tymczasowym zajęciem ruchomości?

Tymczasowe zajęcie ruchomości. „10 tysięcy is the limit”

Od paru lat polscy kierowcy, którzy gdzieś się bardzo spieszą i za nic mają przepisy ruchu drogowego, wyrobili w sobie brzydki nawyk. Jeśli wjeżdżają w teren zabudowany, starają się nie przekroczyć 100 km/h. Jeśli policja przyłapie ich na 96 km/h, zapłacą srogi mandat, ale nie stracą prawka na kwartał. To oznacza, że będzie nieprzyjemnie, ale nie będzie tragedii. Podobnie może być z długami wobec fiskusa. Wielu przedsiębiorców, którzy popadną w kłopoty finansowe, będzie mocno uważać, by nie przekroczyć 10 tysięcy złotych na minusie. Jeśli przekroczą, mogą zderzyć się z nową pancerną bronią organów skarbowych. To tymczasowe zajęcie ruchomości. Paskudnie nieprzyjemna sprawa.

Wyobraź sobie, że jedziesz z Warszawy do Krakowa. Gdzieś na wysokości Miechowa zatrzymują Cię funkcjonariusze KAS. Jeśli okaże się, że masz dług względem fiskusa wyższy niż 10 tys. złotych, dowiesz się, że Twój samochód zostaje zajęty tymczasowo przez Służbę Celno-Skarbową. Oczywiście urzędnicy muszą dysponować tytułem wykonawczym na minimum taką kwotę. Możesz się wybronić jeśli masz przy sobie dokumenty, że wcale tak nie jest. Ale czy wozisz ze sobą dokumentację skarbową firmy? Innej drogi odwołania niestety nie ma.

CZYTAJ TAKŻE: Komornik to dla nich nie problem. Oto jak Polacy unikają komornika?

A co jeśli dojdzie do pomyłki?

W internecie można znaleźć setki artykułów na temat sytuacji, w której urzędnik się pomylił. Nie jest powiedziane, że i w tym przypadku, Bogu ducha winna osoba nie odda swojego komputera, będącego narzędziem pracy. Czy nie straci samochodu, którym dojeżdża do zleceniodawcy. Czy wreszcie nie będzie musiała pożegnać się za aparatem, którym robi zdjęcia nowożeńcom i zarabia tak na życie. I wcale tutaj się nie rozczulamy, tylko zastanawiamy się, nad sensem tak bardzo dolegliwych kar. Naprawdę nie ma innych sposobów?

Jeśli dojdzie do pomyłki, lub okaże się, że dłużnik spłacił już zaległość, odzyska swoje mienie w ciągu czterech dni. W wielu przypadkach może to oznaczać poważne kłopoty, niewykonane zlecenia, dodatkowe koszty…

Co oznacza tymczasowe zajęcie ruchomości?

Funkcjonariusze celno-skarbowi będą mogli po prostu zająć należące do Ciebie ruchomości. Nie mogą to być zwierzęta lub furgonetka pełna artykułów spożywczych. Ale mogą to być tysiące innych rzeczy. Komputer, iPhone, tablet, którym czasem bawi się Twoje dziecko, auto, którym dojeżdżasz do swoich klientów. Słowo tymczasowe oznacza dokładnie 96 godzin, czyli pełne cztery doby. W tym czasie pracownicy fiskusa wystąpią do odpowiedniego organu egzekucyjnego o zatwierdzenie takiego zajęcia. Po tym czasie, o tymczasowości nie ma już mowy. Zajęcie tymczasowe zamienia się w… zajęcie egzekucyjne. C’est la vie. Dura lex sed lex… itd.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier