Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy mają pomysł jak uniknąć kolejnego lockdownu, w związku z prognozowaną czwartą falą zachorowań na koronawirusa. Niestety, na przeszkodzie mogą stanąć przepisy RODO. Jak się okazuje, rozporządzenie ogranicza możliwości zbierania informacji od pracowników o tym, kto się zaszczepił przeciw COVID-19, a kto nie.

Jak sprawdzić kto się zaszczepił na COVID-19?

Z jednej strony, sytuacja wydaje się prosta. Jeśli pojawi się czwarta fala zachorowań, a władze znów będą chciały zamknąć część gospodarki, wystarczy pokazać np. że np. wszyscy pracownicy danej firmy (albo ich większość) zaszczepili się w ramach Narodowego Programu Szczepień, spełniając zalecania rządu. Tym samym tropem poszła Konfederacja Lewiatan zrzeszająca pracodawców z całego kraju.

„Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią. Może pracownicy powinni informować swojego pracodawcę czy zostali już zaszczepieni przeciwko COVID-19. Dotyczy to przede wszystkim pracy w firmach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania pracy zdalnej” – czytamy w komunikacie Lewiatana.

Problem w tym, że sprawa, choć wydaje się łatwa, jest właściwie niewykonalna z punktu widzenia ostatnich interpretacji dobrze znanego nam wszystkim Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli RODO.

Czy baza danych zaszczepionych w firmie jest legalna?

Pomysł Lewiatana oraz pewnie wielu innych pracodawców „wyjaśnił się” przy okazji zupełnie innej sprawy. Kilka dni temu Urząd Ochrony Danych Osobowych, czyli UODO wypowiedział się na temat wyłączenia zaszczepionych z limitu uczestników w imprezach. Z przedstawionej wykładni wynika, że można ją zastosować także do zbierania informacji o zaszczepionych w firmie. Wydaje się, że w tej kwestii przepisy wydają się jasne.

UODO o informacjach o zaszczepieniu.

Pozwolimy sobie w tym miejscu na obszerne cytaty z komunikatu UODO, który dobrze wyjaśnia, w czym tkwi problem.

„Ponieważ informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia, to stanowią szczególną kategorię danych osobowych, o której mowa w art. 9 ust. 1 RODO. Ich przetwarzanie jest objęte ściślejszą ochroną i dopuszczalne oraz legalne po spełnieniu przynajmniej jednej z przesłanek określonych w ustępie 2 powołanego przepisu”.

Sprawa może jednak przypominać zamieszanie związane np. z mierzeniem temperatury przy wejściu na teren zakładu. W tym jednak przypadku sprawa zdaje się być poważniejsza.

„Przetwarzanie szczególnych kategorii danych jest więc dopuszczalne m.in. wówczas, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi lub zapewnienie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej oraz produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, na podstawie prawa Unii Europejskiej lub prawa państwa członkowskiego, które zawierają odpowiednie, konkretne środki ochrony praw i wolności osób, których dane dotyczą, w szczególności tajemnicę zawodową (art. 9 ust. 2 lit. i RODO)”.

Tu pojawia się więc pytanie, czy pod „interes publiczny” można podciągnąć budowę bazy, która zapewni urzędników sanepidu, inspekcję pracy i inne służby, że oto firma jest bezpieczna w zderzeniu z koronawirusem i nie musi być zamykana w ramach lockdownu...

Unijny Certyfikat COVID-19 w firmie

W myśl tych przepisów, nie można poprosić pracownika, by pojawił się w pracy z Unijnym Certyfikatem Covid-19 wydawanym po pełnym zaszczepieniu. Wiele wskazuje na to, że choć zaszczepiony może go okazywać kiedy i gdzie chce, nie działa to w drugą stronę – nie można go poprosić o przedstawienie takiego dokumentu.

Pomysł Lewiatana wydaje się więc, póki co, nierealny, chyba, ze władze pójdą za ciosem i uchwalą w tej materii bardziej precyzyjne przepisy.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię

Profesjonalna odzież dla gastronomii – jak wybrać uniform dla kucharza?

Praca w gastronomii nie należy ani do łatwych, ani lekkich. To wymagające zajęcie, w którym poza umiejętnościami kulinarnymi…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier