Narodziny dziecka zgłaszamy w USC, zakup nowego auta w wydziale komunikacji, przeprowadzkę w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Są formalności nie do ominięcia. Podobnie jest z założeniem firmy. W tym przypadku droga jest jedna i wiedzie przez CEIDG. Jak wypełnić CEIDG? Jakie dane będą nam potrzebne? Na całe szczęście te formalności nie są zbyt karkołomnym wymogiem. Firmę można dziś założyć w niecałą godzinę.
Niezwykle pomocny jest tutaj kreator wniosków o wpis CEIDG, który działa na rządowym portalu biznes.gov.pl. Działa już od kilku lat i zbiera całkiem przyzwoite recenzje. Przede wszystkim od tych, którym wydawało się, że założenie firmy będzie biurokratyczną przeprawą. Bzdura!
CEIDG to skrót od nazwy „Centralna Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej. To nic innego jak ogólnopolski rejestr, w którym znajdują się informację o wszystkich firmach w Polsce. Dokładnie rzecz biorąc, mówimy o działalnościach gospodarczych i spółkach cywilnych.
Rejestracja w CEIDG jest tym punktem na checkliście nowego przedsiębiorcy, którego ominąć się nie da. Bez obaw. Zaraz opowiemy Ci, jak przebrnąć przez proces rejestracji firmy.
Aby proces rejestracji firmy przebiegł sprawnie, przygotuj najpierw najpotrzebniejsze dane, a także spisz je w osobnym pliku tekstowym lub na kartce. O ich wpisanie poprosi się kreator.
Na początek konieczne będzie wprowadzenie imienia, nazwiska, imion rodziców oraz daty i miejsca urodzenia. Kolejny punkt, to rodzaj, seria oraz numer dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość. Co do zasady jest to dowód osobisty, ale może być to także paszport.
System poprosi nas również o numer PESEL, wymienienie posiadanych obywatelstw, a także numer NIP i REGON. Oczywiście jeśli zostały one Tobie nadane. Jeśli to Twoja pierwsza firma, REGON-em nie musisz się przejmować. Już wkrótce go dostaniesz!
Proces rejestracji firmy na podstawowych danych się nie kończy. W kreatorze musimy wpisać adres zamieszkania, a także inne adresy, które wiążą się z planowaną działalnością. Jeśli zatem wynająłeś biuro, magazyn, lokal usługowo-handlowy co do zasady musisz go uwzględnić.
CEIDG to również miejsce, w którym pierwszy raz, oficjalnie wpiszemy nazwę naszej działalności. I to w dwóch wariantach. Pełnej z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy oraz skróconej (sama nazwa).
System poprosi Cię również o bardziej szczegółowe informacje, które powiedzą nieco więcej o planowanej działalności. Będą to m.in. kody PKD, które należy dopasować do profilu naszej firmy. Są one potrzebne głównie ze względów statystycznych. Z reguły wyglądają „strasznie”, jednak przebrnięcie przez ten punkt nie musi być trudny. Oficjalny przewodnik po PKD znajdziesz tutaj.
Kreator wymaga także wpisanie liczby ewentualnych pracowników, daty rozpoczęcia działalności oraz informacji o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub w zagranicznej instytucji. Konieczne będzie także wpisanie danych właściwego urzędu skarbowego. To jednak nie wszystkie składkowo-podatkowe formalności. O kolejnych piszemy nieco niżej.
Przed rozpoczęciem wypełniania formularza CEIDG musisz podjąć ważne decyzje. Dotyczą one formy opłacania podatku dochodowego oraz VAT. W odpowiednim momencie kreator poprosi Cię o odpowiednie oświadczenia oraz zgłoszenie rejestracyjne dotyczące podatku od towarów i usług. W praktyce ogranicza się to do zaznaczenia odpowiednich opcji. To zaledwie kilka kliknięć.
W procesie rejestracji odbywa się również zgłoszenie do ZUS jako osoba ubezpieczona. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy odwiedzać dodatkowo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
We wniosku wpisujemy również informację o rachunkach bankowych, które są związane z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą.
W kwestii rejestracji do CEIDG mogą pomóc Ci urzędnicy pracujący w odpowiednich wydziałach urzędów miast oraz gmin. W przypadku stolicy są to również urzędy dzielnicowe miasta stołecznego Warszawy.