magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Nie tylko zmiana cenówek i przeprogramowanie kas fiskalnych. W związku z Tarczą Antyinflacyjną informacja o niższym podatku VAT musi zawisnąć koło każdej kasy. Gdyby ktoś nie wiedział, to się dowie. Podobne komunikaty spotkać już można od grudnia na stacjach paliw.

Informacja o niższym podatku VAT

Informacja o niższym podatku VAT przy kasie to jeden wymogów Tarczy Antyinflacyjnej. „Dobrze, że mam tę pandemiczną ściankę z pleksi, to mogę wywiesić, co tylko chcą, obok kartki z nakazem noszenia maseczek. Sanepid mi kazał, teraz kolejną rząd” – mówi z ironią w głosie Pani Agnieszka z małego sklepu spożywczego. Faktycznie, to nie żart. Sprzedawcy produktów spożywczych będą musieli wydrukować oraz powiesić przy swoich kasach czytelny komunikat:

Od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc."

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana podatku VAT. Właściciele sklepów będą musieli przeprogramować kasy fiskalne

Informacje podobnej treści, wprowadzone przez Tarczę Antykryzysową numer jeden znajdziemy na stacjach paliw. Nie tylko państwowych. Taki obowiązek. Informują one o obniżce akcyzy. Z kolei w sklepach z produktami dla rolnictwa obowiązywać będzie inny komunikat:

„Od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. sprzedaż nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej, środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych, jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0 proc.”

Informacje w sklepie – co trzeba wywiesić?

Osoby sprzedające alkohol są już przyzwyczajone do różnego rodzaju tabliczek „Alkohol szkodzi zdrowiu”, „osobom niepełnoletnim i nietrzeźwym alkoholu nie sprzedajemy”, „spożywanie alkoholu w sklepie wzbronione”. Teraz dojdzie informacja o tarczy. „Czy pan wierzy, że klienci to wszystko czytają? Na ladzie chłodniczej jest napis zakaz opierania się o szybę i niech pan zobaczy ile paluchów poodbijanych” – dodaje Pani Agnieszka.

Tego typu ogłoszenia oficjalnie mają spełniać rolę informacyjną, oraz edukacyjną. Dobrze, niech klient wie, że spadł VAT. Ale czy przypadkiem nie są też czymś, co ma przypomnieć, że oto rząd w trosce o konsumenta wprowadza finansowy parasol ochronny? Czy nie są czymś w rodzaju wyborczego plakatu, a także, czy w sytuacji, w której ceny netto skoczą (a pewnie skoczą) nie wyszło, że miało być taniej, ale sklepikarz dalej podnosi ceny? Czy nie wyjdzie wreszcie, że przedsiębiorcy to „ci źli” oraz winni drożyzny? My nie przesądzamy. Zadajemy tylko pytania, bo taki skutek nie jest naszym zdaniem wykluczony. Dziennik "Fakt" nazywa wymóg "reklamą rządu".

Jak informować klienta?

A może idąc tym tropem powinniśmy… informować o tym kto odpowiada za akcyzę na papierosy oraz alkohol oraz wywiesić stosowną informację. W sam raz przy okazji czekających nas podwyżek niektórych towarów np. W mediach społecznościowych już pojawiają się pierwsze propozycje:

  •  „Płacisz więcej za papierosy? Podziękuj swojemu posłowi”
  •  „napoje gazowane są droższe dzięki podatkowi cukrowemu"
  •  "za podwyżkę cen piwa odpowiada Ministerstwo Finansów"
  •  „prosimy zamykać drzwi – ogrzewanie sklepu zdrożało przez politykę klimatyczną” itp. itd.

To także spełnianie funkcji informacyjnej, a także budowanie świadomości konsumentów. O to przecież chodzi, prawda?

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
22 03 23

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę…
sklep spożywczy

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier