Język polski jest nie tylko trudny do nauki dla cudzoziemców, ale i przysparza wielu problemów osobom, które posługują się nim od urodzenia. Kolejnym poziomem wtajemniczenia jest język prawniczy. Co z tego, że wykorzystuje polskie wyrazy skoro brzmi jak bełkot. W niniejszym artykule przybliżamy jedno z popularnych sformułowań i wyjaśniamy, jak należy je rozumieć z punktu widzenia paragrafów.
CZYTAJ TAKŻE:Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?
Z prawnego punktu widzenia firmy nie możesz założyć. Nie możesz jej także otworzyć. Firma w przepisach ma całkiem inne znaczenie niż w mowie potocznej. Pod powszechnie powtarzaną deklaracją o założeniu firmy, kryje się informacja o podjęciu decyzji o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Zazwyczaj sformułowanie to pada z ust debiutujących lub przyszłych przedsiębiorców, wywołując falę radości ich bliskich. Tymczasem firma w rozumieniu przepisów to nie byt prawny, a nazwa pod, którą przedsiębiorca będzie działał w świecie biznesu.
CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu
Zgodnie z artykułem 432 Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorca działa pod firmą. I tę właśnie firmę wpisuje się do właściwego rejestru. Także firma jest niczym innym jak nazwą prowadzonej działalności. Wpisać ja można do CEIDG lub jeżeli biznes prowadzony jest formie spółki prawa handlowego np. spółki z o.o. do KRS.
CZYTAJ TAKŻE: Czy faktycznie spółka z o.o. chroni przed odpowiedzialnością za długi?
W przypadku osób fizycznych firmą będzie ich imię i nazwisko. Oczywiście przedsiębiorca może dołączyć do tego zestawy informacje dodatkowe np. wybrane słowo, czy wyróżnik ale jego imię i nazwisko stanowią elementy obowiązkowe. Przepisy wymagają jedynie, by pełna nazwa nie wprowadzała w błąd.
CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza
We wskazanym kontekście trudno prowadzić firmę, rozumianą jako nazwę. Można ją wymyślić lub prezentować.