Choć od początku wojny minęło już prawie dziewięć miesięcy, wielu przedsiębiorców nadal pyta: jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Faktycznie, mimo spowolnienia gospodarczego, wielu pracodawców nadal poszukuje pracowników i są otwarci również na zatrudnienie uchodźców. Główną barierą jest jednak wiedza, jak to zrobić legalnie. Takie obawy sygnalizuje wielu pracodawców, a w przypadku większych firm, często podobne obawy słychać w działach kadr.
Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca wielu pracodawców potwierdza – w tym wypadku wiele procedur jest skomplikowanych i co gorsza, niejednoznacznych.
CZYTAJ TAKŻE: Pracownik z Ukrainy w firmie. Jak znaleźć fachowca bez pośredników?
Aby ułatwić zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce, Konfederacja Lewiatan współpracuje ze spółką Jobs First oraz Urzędem Pracy miasta stołecznego Warszawy. Podmioty te prowadzą obecnie projekt„Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy”.
Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie znalezienia pracy uchodźcom, którzy przybyli do Polski w związku z toczącą się na wschodzie wojną. Kluczowym elementem działań jest aktywizacja pracowników oraz wsparcie w zatrudnieniu obywateli Ukrainy przez firmy działające nad Wisłą.
W ramach wspomnianego projektu obecnie powstaje specjalny poradnik dla przedsiębiorstw oraz przedsiębiorców, którzy potrzebują merytorycznego wsparcia w tym zakresie. Jak wyjaśnia Łukasz Arendt z Konfederacji Lewiatan, „będą w nim kompleksowo opisane wszystkie kwestie dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce, takie jak zasady związane z prawem pobytu na terytorium RP, odpowiednie przepisy podatkowe, regulacje związane z ubezpieczeniem i innymi dokumentami, jakie pracodawca powinien złożyć w odpowiednich urzędach, aby zatrudnienie obywatela Ukrainy nastąpiło zgodnie z prawem”.
Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić w swojej firmie pracowników z Ukrainy, mogą liczyć na wsparcie organizatorów projektu. Można w tej sprawie skontaktować się Konfederacją Lewiatan oraz Jobs First telefonicznie dzwoniąc pod numer +48 603 764 564 lub mailowo: pbanczew@jobsfirst.pl.
Dzięki temu projektowi i pracy doradców „zanim Ukrainiec trafia do pracodawcy, przechodzi proces weryfikacji. Działania skupiają się na dobieraniu osób najbardziej zmotywowanych i chętnych do podjęcia pracy i kierowaniu na rynek pracy tych chcących na dłużej związać się z Polską” – informuje Konfederacja Lewiatan. Pilotaż jest prowadzony na Mazowszu (Warszawa i Pruszków), na Górnym Śląsku (Katowice i Siemianowice Śląskie) oraz w Małopolsce (Kraków, Oświęcim, Chrzanów)”.