Z tego artykułu dowiesz się:

Praca na stanowisku informatyka to nie tylko fascynujące zajęcie, dzięki któremu można obcować z najnowszymi technologiami. To również niezłe zarobki - w zależności od zadań, jakie zostaną takiemu informatykowi przydzielone przez pracodawcę. Na jakie zarobki może liczyć informatyk w firmie w 2021 roku? Sprawdzamy!

Czym zajmuje się w firmie informatyk?

Jest to osoba, która odpowiada za prawidłową pracę komputerów w firmie oraz za ewentualne sprawne rozwiązywanie problemów z nimi. Jak się jednak okazuje, w nowoczesnym przedsiębiorstwie przed informatykami stawia się o wiele bardziej ambitne zadania, jak:

  • tworzenie i edycja stron www,
  • administracja systemami komputerowymi, magazynowymi,
  • naprawa bieżących usterek,
  • wspomaganie pracy innych informatyków,
  • konfiguracja sprzętu komputerowego i oprogramowania,
  • przygotowywanie regularnych raportów dla centrali,
  • nadzorowanie wymiany danych pomiędzy poszczególnymi komórkami przedsiębiorstwa,
  • sprawowanie pieczy nad bezpieczeństwem danych wymienianych pomiędzy poszczególnymi komputerami w firmie.

Oczywiście zadań może być o wiele więcej i tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie oczekiwania ma wobec informatyka pracodawca. Kluczową kwestią może być także profil działalności firmy, w której informatyk zostanie zatrudniony. Dla przykładu zadania stawiane przed nim w prostej firmie zajmującej się na przykład handlem będą o wiele prostsze, niż w przypadku potężnego przedsiębiorstwa zajmującego się importem oraz eksportem towarów.

Zarobki informatyków w Polsce w 2021 roku - opłacalny zawód?

Zarobki informatyków utrzymują się w bieżącym roku w Polsce na bardzo przyzwoitym poziomie. Trudno się temu dziwić - zdobycie takiego zawodu oraz co najważniejsze - szerokich umiejętności praktycznych w jego ramach to niejednokrotnie długie lata ciężkiej pracy. Jest to jednak bez dwóch zdań zajęcie przyszłości, a zainteresowanie usługami dobrych informatyków od lat jest ogromne. Na jakie pieniądze może liczyć początkujący adept informatyki w swojej pierwszej pracy?

Według serwisu wynagrodzenia.pl jest to kwota nieco powyżej średniej krajowej - 4670 zł brutto w skali kraju. Oczywiście w miarę wypracowywania przez informatyka doświadczenia zawodowego zarobki także ulegają poprawie. Przykładowo po przepracowaniu sześciu lat na stanowisku można liczyć na wzrost pensji do około 5080 zł. Różnice są natomiast uzależnione od regionu w którym podejmuje się pracę.

W metropoliach takich, jak na przykład Warszawa średnie zarobki dobrego, doświadczonego informatyka to około 7300 złotych. W mniejszych miastach natomiast mowa o kwocie z reguły nieprzekraczających 5000 złotych. Oczywiście statystyczny informatyk zarobi lepsze pieniądze w dużej firmie, która dysponuje o wiele większym budżetem, niż w małym przedsiębiorstwie dysponującym bardzo ograniczonymi finansami.

W przypadku zawodu informatyka płeć pracownika nie ma zbyt dużego wpływu na wysokość zarobków. Nie można jednak nie zauważyć ogromnej dysproporcji jeśli chodzi o ilość kobiet i mężczyzn podejmujących pracę na stanowiskach informatycznych. Aż 94% wakatów obejmują mężczyźni.

Ostatnimi czasy często można się spotkać z kampaniami medialnymi zachęcającymi kobiety do podejmowania studiów na kierunkach, które do niedawna uznawane były za typowo „męskie”. Być może za kilka, bądź kilkanaście lat, w obliczu postępującej cyfryzacji, wspomniane dysproporcje ulegną zniwelowaniu i kobiety będą podejmowały pracę w branży IT o wiele częściej, niż obecnie.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier