3 min. czytania

Kiedy i jak otrzymasz pomoc od Rzecznika MŚP

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Blisko 3,5 mln zł nie trafiłyby do jednego z przedsiębiorców gdyby nie wstawiennictwo Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Adam Abramowicz wywalczył subwencję mimo wcześniejszej trzykrotnej odmowie. Sprawdź jak i kiedy otrzymasz pomoc od Rzecznika MŚP.

Jeśli prowadzisz mały lub średni biznes, strona internetowa Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców powinna być na stałe wpisana w twojej wyszukiwarce. Szczególnie teraz w czasach pandemii. Rzecznik wielokrotnie interweniował w sprawach przedsiębiorców. To on wskazuje nierówne traktowanie i nieuzasadnianie ograniczenia. To on opiniuje aktyw prawne i wytyka w nich błędy. I co najważniejsze Rzecznik może wchodzić w konkretne postępowania.

CZYTAJ TAKŻE: Solaria są zamknięte przez koronawirusa. COVID-19 lubi się opalać?

Pieniądze z PFR dzięki interwencji Rzecznika

Po interwencji Adama Abramowicza jeden z przedsiębiorców w końcu może cieszyć się 3,45 mln zł z Tarczy Finansowej 2.0. Gdyby nie wniosek o pomoc do Rzecznika, pieniądze nigdy nie trafiłyby na jego konto. PFR trzykrotnie negatywnie rozpatrywało prośbę biznesmana. Dopiero po zapoznaniu się ze stanowiskiem Rzecznika urzędnicy zmienili zdanie. I przyznali dofinansowanie w całej wnioskowanej kwocie. W piśmie skierowanym do PFR wskazano, że decyzja odmowna powinna być odpowiednio uzasadniona. A jeśli wnioskodawca podejrzany jest o popełnienie nadużyć, należy je wskazać. Odmowa bez wskazania przyczyny jest bowiem naruszeniem praw przedsiębiorcy. Tym razem sytuacja zakończyła się pomyślnie dla ubiegającego się o pieniądze. Na szczęście o pomoc rzecznika może zwrócić się każdy mały i średni przedsiębiorca.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 6.0 dla nowych firm. Rzecznik MŚP apeluje o zmianę rozliczeń

Co robi Rzecznik MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców to samodzielny organ ochrony prawa, działający od 2018 roku na mocy ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Do jego najważniejszych kompetencji należą:

  • opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej
  • pomaganie w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją
  • współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP;
  • działalność edukacyjna i informacyjna w zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w dziedzinie przedsiębiorczości oraz prawa gospodarczego,
  • interweniowanie w toczące się sprawy, pomiędzy przedsiębiorcami a urzędami.

W przypadku interwencji Rzecznik MŚP może: żądać wyjaśnień, akt, informacji dotyczących konkretnego postępowania. Ponadto wspiera przedsiębiorców w postępowaniach administracyjnych, także przy składaniu skarg do sądów administracyjnych. Żądać objaśnień prawnych dotyczących przepisów o działalności gospodarczej. A nawet zwrócić się do NSA czy SN gdy znajdzie rozbieżności w stosowaniu prawa przez sądy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości problemy w prowadzeniu działalności nie trać czasu tylko zwróć się o pomoc.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Jak wnioskować o pomoc od Rzecznika MŚP

Rzecznik podejmuje czynności na wniosek lub z urzędu. Prośbę o podjęcie sprawy może wystosować przedsiębiorca lub organizacja przedsiębiorców. Gdy po zapoznaniu się ze sprawą Rzecznik podejmie decyzję o zasadności interwencji, zacznie działać. Jeśli nie, wyśle pismo z informacją o odmowie wszczęcia postępowania lub właściwym pouczeniem. Pomoc jest bezpłatna. Wniosek jest dostępny na stronie Rzecznika MŚP możesz go wydrukować i przesłać do jednego z 5 biur. Siedziba główna znajduje się w Warszawie, oddziały terenowe w: Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Gdańsku.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier