Pełnomocnikiem powinna być osoba, którą darzysz zaufaniem, ponieważ skutki jej działań odczujesz bezpośrednio. To najważniejsze. Niedopuszczalnym jest, by w twoim imieniu występował ktoś, kto zamiast pomóc przysporzy ci problemów. U podstawy pełnomocnictwa, szczególnie tego wykorzystywanego w biznesie leży jego przydatność.
[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]
Dlatego zapamiętaj, że pełnomocnictwo ma być ułatwieniem, nie komplikacją. Nie oznacza to, że pełnomocnikiem musi być twój najbliższy przyjaciel czy członek rodziny. Równie dobrze możesz skorzystać z usług profesjonalistów np. prawników. Jeżeli nie możesz samodzielnie dokonać pewnych czynności oczywistym jest skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Tym bardziej, gdy jest to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę. Ale nie zapominaj, że pełnomocnictwo jest stosunkiem dobrowolnym. Ty jako przedsiębiorca wybierasz osobę, która zostanie pełnomocnikiem i decyduje jak szerokim umocowaniem podmiot ten będzie dysponował.
CZYTAJ TAKŻE: Czym jest prokura
Pełnomocnictwo to doprecyzowana w przepisach czynność prawna pomiędzy mocodawcą a jego pełnomocnikiem. Zgodnie z Kodeksem cywilnym są trzy rodzaje pełnomocnictw. Od ciebie zależy, które wybierzesz, ważne by pamiętać o różnicach.
Pełnomocnictwo ogólne, które ma szeroki zakres umocowania, ale wąski zakres spraw. Można je wykorzystywać tylko w przypadkach tak zwanego zwykłego zarządu. Należą do nich podstawowe bieżące czynności np. odbiór dokumentów.
CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję
Węższy zakres ma pełnomocnictwo rodzajowe, w którym od razu wskazuje się sprawy które może załatwiać pełnomocnik. Mogą to być np. sprawy kadrowe lub negocjacje z wybranym klientem.
Z kolei pełnomocnictwo szczególne to takie, które będzie ważne tylko w tej jednej wskazanej w nim czynności np. zawarcia w imieniu przedsiębiorcy konkretnej umowy.
CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?
Pełnomocnictwo może być udzielone w dowolnej formie, ale lepiej udokumentować je na piśmie, tak by nie było potem żadnych wątpliwości, co do jego rodzaju i zakresu. Przepisy wskazują, że wymagana jest szczególna forma pełnomocnictwa np. w postaci aktu notarialnego, jeśli działanie ma dotyczyć czynności przeprowadzanej w formie szczególnej. Przykładem może być sprzedaż nieruchomość, skoro umowa ma postać aktu notarialnego, pełnomocnictwo też powinno.
Elementami, które powinny znaleźć się w każdym pełnomocnictwie są:
CZYTAJ TAKŻE: Księga przychodów i rozchodów. Kto musi ją prowadzić
Nic nie stoi na przeszkodzie, by w pełnomocnictwie umieścić czas jego obowiązywania. Możesz to zrobić przy pomocy daty, a także wskazania czynności po zakończeniu, której umocowanie wygaśnie. Jeżeli takiego zapisu nie wprowadzisz do dokumentu lub wzajemnych ustaleń, by umocowanie ustało niezbędne będzie wypowiedzenie pełnomocnictwa. W przeciwnym razie będzie nadal trwać.