3 min. czytania

Kiedy najlepiej otworzyć firmę?

Autor
redakcja
Opublikowano
16 10 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy najlepiej zarejestrować swoją działalność gospodarczą? Nie powinieneś jej zakładać do momentu, aż przekonasz się o rentowności swojego planu.

Zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej należy odłożyć do momentu, gdy przetestowałeś już popyt na oferowany przez siebie produkt przez kilka miesięcy. Jeżeli jest to twój autorski produkt, konieczne jest wprowadzenie w nim poprawek zgodnie z sugestiami klientów. Należy mieć pewność co do tego, że firma od początku przynosić będzie zyski. Inaczej nie będzie cię stać na opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a po zapłaceniu podatku niewiele zostanie pieniędzy dla ciebie.

Wyjście z „szarej strefy”, czyli z opracowania swojego biznesu bez rejestrowania go, pozwala na rozpoczęcie reklamowania swojej firmy pod własnym szyldem. Można wówczas oferować produkty komuś więcej niż tylko rodzinie i znajomym.

Ustawa PRAWO PRZEDSIĘBIORCY tekst jednolity

Składki do ZUS

Od 2019 roku wprowadzono ulgi dla nowych przedsiębiorców. Przez 6 miesięcy nie muszą oni opłacać składek do ZUS oprócz składek zdrowotnych wynoszących około 300 złotych. Poza tym przez dwa lata składki są ulgowe, co znaczy, że płaci się około 660 złotych miesięcznie. Od 2019 roku wprowadzono również stały niski ZUS przeznaczony dla firm, których dochód jest niższy niż 5250 złotych miesięcznie (kwota ta jest zmienna, równa jest rocznemu przychodowi nieprzekraczającemu 30-krotności minimalnego wynagrodzenia rocznie). Wówczas składki na ZUS płaci się proporcjonalnie do uzyskiwanego przychodu.

Polskie prawo

Zgodnie z brzmieniem polskiego prawa, każda czynność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły spełnia wymogi działalności gospodarczej. Nowością jest działalność nierejestrowana. Wówczas możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, ale przy tym nie masz niemal żadnych obowiązków. Nie jest konieczny wpis do CEiDG, a także opłacanie składek ZUS. Można wówczas mieć pieczątkę, wystawić rachunki, wynająć lokal pod działalność. Jest to możliwe jednak wyłącznie w przypadku, jeżeli w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody nie przekroczyły połowy minimalnej płacy (czyli w 2020 roku poziomu 1300 zł). Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, od razu należy założyć zarejestrowaną działalność. Drugim wymogiem działalności nierejestrowanej jest fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli 60 miesięcy, poprzedzających jej prowadzenie, nie można prowadzić działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki osobowej.

Urzędnik będzie mógł zamknąć każdą aptekę? Burza wokół projektu ustawy

Jakiego dnia najlepiej otworzyć firmę?

Wiesz, że znaczenie ma również data otwarcia przez ciebie firmy? A nawet nie tyle data, co dzień miesiąca. Wynika to z tego, że obniżona składka na ZUS przysługuje przez pełne 24 miesiące. Oznacza to, że jeżeli działalność gospodarczą zarejestruje się równo pierwszego, na przykład stycznia, niższe składki opłacać można tylko przez równo 24 miesiące. Natomiast jeżeli zrobi się to 2 stycznia, niższe składki obowiązywać będą także za ten miesiąc, a potem za kolejne 24. W ten sposób zyskuje się więc dodatkowy miesiąc niższych zobowiązań, co dla początkującego przedsiębiorcy ma z pewnością kolosalne znaczenie. Z tego wynika wniosek, że własną firmę najlepiej jest otworzyć każdy dzień miesiąca poza jego pierwszym dniem.

Miesiąc otwarcia działalności gospodarczej zawsze warto także skonfrontować z terminami przyznawania dofinansowania przez lokalny Urząd Pracy, oczywiście, jeżeli ma się ochotę skorzystać z takiego dofinansowania. Zazwyczaj nowe pule na takie wsparcie pojawiają się na początku roku i warto to wziąć pod uwagę.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier