3 min. czytania

Kiedy najlepiej otworzyć firmę?

Autor
redakcja
Opublikowano
16 10 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy najlepiej zarejestrować swoją działalność gospodarczą? Nie powinieneś jej zakładać do momentu, aż przekonasz się o rentowności swojego planu.

Zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej należy odłożyć do momentu, gdy przetestowałeś już popyt na oferowany przez siebie produkt przez kilka miesięcy. Jeżeli jest to twój autorski produkt, konieczne jest wprowadzenie w nim poprawek zgodnie z sugestiami klientów. Należy mieć pewność co do tego, że firma od początku przynosić będzie zyski. Inaczej nie będzie cię stać na opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a po zapłaceniu podatku niewiele zostanie pieniędzy dla ciebie.

Wyjście z „szarej strefy”, czyli z opracowania swojego biznesu bez rejestrowania go, pozwala na rozpoczęcie reklamowania swojej firmy pod własnym szyldem. Można wówczas oferować produkty komuś więcej niż tylko rodzinie i znajomym.

Ustawa PRAWO PRZEDSIĘBIORCY tekst jednolity

Składki do ZUS

Od 2019 roku wprowadzono ulgi dla nowych przedsiębiorców. Przez 6 miesięcy nie muszą oni opłacać składek do ZUS oprócz składek zdrowotnych wynoszących około 300 złotych. Poza tym przez dwa lata składki są ulgowe, co znaczy, że płaci się około 660 złotych miesięcznie. Od 2019 roku wprowadzono również stały niski ZUS przeznaczony dla firm, których dochód jest niższy niż 5250 złotych miesięcznie (kwota ta jest zmienna, równa jest rocznemu przychodowi nieprzekraczającemu 30-krotności minimalnego wynagrodzenia rocznie). Wówczas składki na ZUS płaci się proporcjonalnie do uzyskiwanego przychodu.

Polskie prawo

Zgodnie z brzmieniem polskiego prawa, każda czynność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły spełnia wymogi działalności gospodarczej. Nowością jest działalność nierejestrowana. Wówczas możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, ale przy tym nie masz niemal żadnych obowiązków. Nie jest konieczny wpis do CEiDG, a także opłacanie składek ZUS. Można wówczas mieć pieczątkę, wystawić rachunki, wynająć lokal pod działalność. Jest to możliwe jednak wyłącznie w przypadku, jeżeli w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody nie przekroczyły połowy minimalnej płacy (czyli w 2020 roku poziomu 1300 zł). Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, od razu należy założyć zarejestrowaną działalność. Drugim wymogiem działalności nierejestrowanej jest fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli 60 miesięcy, poprzedzających jej prowadzenie, nie można prowadzić działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki osobowej.

Urzędnik będzie mógł zamknąć każdą aptekę? Burza wokół projektu ustawy

Jakiego dnia najlepiej otworzyć firmę?

Wiesz, że znaczenie ma również data otwarcia przez ciebie firmy? A nawet nie tyle data, co dzień miesiąca. Wynika to z tego, że obniżona składka na ZUS przysługuje przez pełne 24 miesiące. Oznacza to, że jeżeli działalność gospodarczą zarejestruje się równo pierwszego, na przykład stycznia, niższe składki opłacać można tylko przez równo 24 miesiące. Natomiast jeżeli zrobi się to 2 stycznia, niższe składki obowiązywać będą także za ten miesiąc, a potem za kolejne 24. W ten sposób zyskuje się więc dodatkowy miesiąc niższych zobowiązań, co dla początkującego przedsiębiorcy ma z pewnością kolosalne znaczenie. Z tego wynika wniosek, że własną firmę najlepiej jest otworzyć każdy dzień miesiąca poza jego pierwszym dniem.

Miesiąc otwarcia działalności gospodarczej zawsze warto także skonfrontować z terminami przyznawania dofinansowania przez lokalny Urząd Pracy, oczywiście, jeżeli ma się ochotę skorzystać z takiego dofinansowania. Zazwyczaj nowe pule na takie wsparcie pojawiają się na początku roku i warto to wziąć pod uwagę.

 

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Firma w Holandii. Gigantyczne długi podatkowe. Przedsiębiorcy nie są w stanie „odbić” strat po pandemii

Długi podatkowe to jeden z największych problemów przedsiębiorców z Holandii. Wciąż wielu z nich nie jest w stanie…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier