Z tego artykułu dowiesz się:

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i wykroczeń na stacjach benzynowych jest dwucyfrowy i dobija do rekordowych poziomów. Stacja benzynowa staje się coraz mniej bezpiecznym biznesem.

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba przestępstw i wykroczeń dokonywanych na stacjach benzynowych wzrasta. Za sprawą drogich paliw, rosnącej inflacji przestępcy na cel biorą sobie stacje benzynowe. Według danych Komendy Głównej Policji, w I połowie tego roki liczba przestępstw kradzieży na stacjach paliw była o prawie 43% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej takich zdarzeń, ponad 20% w skali kraju, zanotowano w Katowicach. Najczęściej dochodziło do kradzieży paliwa. Wzrost liczby tych wykroczeń to ponad 50% rok do roku. Najwięcej kradzieży paliwa zanotowano w Warszawie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej kradzieży w sklepach. Eksperci: Dane są niepokojące, a problem będzie narastał

– Wzrost liczby kradzieży nie jest związany z obniżeniem poziomu zabezpieczeń na stacjach paliw. Coraz droższe paliwa, inflacja i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna sprawiają, że rośnie przestępczość. Dodatkowo staliśmy się państwem tranzytowym w czasie wojny w Ukrainie. W efekcie obserwujemy wzrost różnych niepożądanych czynników przestępczych na terenie Polski – komentuje Krzysztof Bartuszek, prezes zarządu spółek Securitas w Polsce, cytowany przez Strefę Biznesu.

Kradzieże paliwa na stacjach

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że do czerwca tego roku zanotowano 1 543 przestępstwa kradzieży na stacjach paliw. To o prawie połowę więcej niż rok wcześniej.

Gdzie najczęściej kradnie się paliwo?

Najwięcej przypadków kradzieży paliwa zanotowano w:

  • Katowicach – 314 (w I poł. 2021 roku – 262),
  • Warszawie – 241 (219),
  • Wrocławiu – 173 (152),
  • Poznaniu – 158 (51)
  • Krakowie – 116 (34)

Kradzieże na stacjach

Jak się jedna okazuje, kradzież paliwa to niejedyne przestępstwa dokonywane na stacjach paliw. Drożyzna i ubożenie społeczeństwa powoduje, że dochodzi do coraz więcej przestępstw. Właściciele stacji, głównie małych nie wiedzą jak się przed takimi sytuacjami obronić. Szczególnie, że kradzieże paliwa są coraz bardziej zuchwałe.

Co kradną klienci?

Jednak prawdziwą plagą są kradzieże innego rodzaju. Tylko na stacjach benzynowych było ich o połowę więcej niż rok wcześniej. Takich zdarzeń najwięcej zanotowano w Warszawie – 13 141 (rok wcześniej – 6 755). Potem we Wrocławiu – 5 964 (rok wcześniej – 4 173), Katowicach – 5 073 (3 400), Poznaniu – 3549 (2 172) i Łodzi – 2 736 (poprzednio 2 261).

Złodzieje kradną przede wszystkim alkohol i słodycze, a także akcesoria samochodowe.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń jak np. przedpłata za paliwo i blokady na towarach wydłużyłyby obsługę klienta, a co za tym idzie ich niezadowolenie. Jednak ze względu na gigantyczny wzrost przestępstw na stacjach może spowodować to dalszy wzrost cen bo właściciele będą musieli sobie zrekompensować koszty dodatkowych zabezpieczeń.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier