3 min. czytania

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 03 24
Z tego artykułu dowiesz się:

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli najprostszej formy prowadzenia biznesu nie są dziś skomplikowane. Firmę można uruchomić nawet w kilka godzina. Oczywiście ostatecznie zależy to od tego w jaki sposób firmę zarejestrujemy.

Ile trwa założenie firmy?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, czas uruchomienia firmy to nawet parę godzin. O ile zdecydujesz się na uruchomienie firmy w formie online zamiast kierować się do urzędu. Na czas założenia działalności wpływa też to, czy chcesz być czynnym płatnikiem VAT czy nie. W związku z tym może być potrzebna kasa fiskalna. Jej zakup, zafiskalizowanie (zgłoszenie do urzędu) może wydłużyć ten czas.

Jak założyć firmę? – najważniejsze informacje

A czego potrzebujesz by założyć firmę? Przede wszystkim musisz wymyślić nazwę firmę, zastanowić się gdzie będzie jej siedziba, a także jakie kody działalności wpiszesz.

Z formalnego punktu widzenia jednoosobowa działalność zostaje zarejestrowana w momencie nadania wpisu w CEIDG-E1. CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej to baza polskich działalności jednoosobowych.

Wpis do CEIDG można uzyskać wypełniając wniosek w formie online. Po jego zatwierdzeniu możesz się uznawać za przedsiębiorcę w pełnym tego słowa znaczeniu. Proces rejestracji może zająć ci więcej czasu jeśli nie masz jeszcze podpisu zaufanego lub kwalifikowanego. Dzięki nim „podpiszesz” wniosek składany elektronicznie.

Jak założyć działalność przez internet?

Założenie działalności gospodarczej przez internet wymaga skorzystania z rządowej strony firma.gov.pl .We wniosku wpisujemy imię, nazwisko, numer PESEL i NIP. Dodajemy do tego dane z dowodu osobistego, a także adres zamieszkania. Do tego wpisujemy kody PKD działalności gospodarczej. Już w momencie rejestracji określamy jaka będzie forma opodatkowania działalności. Do wyboru jest rozliczenie na zasadach ogólnych, ryczałt lub podatek liniowy.

Podczas złożenia wniosku trzeba też wpisać datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wszystkie te dane są automatycznie przekazywane do ZUSu, urzędu skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego.

JEŚLI CHCESZ PRZETESTOWAĆ SWÓJ BIZNES, NIE MUSISZ ZAKŁADAĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ - DOWIEDZ SIĘ O CO CHODZI W DZIAŁALNOŚCI NIEREJESTROWANEJ - pobierz EBOOK

Uzupełnienie wniosku CEIDG zajmuje około pół godziny.

Wpis do CEiDG i rozpoczęcie działalności

Po tym jak wypełnisz wniosek w formie online, jest on zatwierdzany. Najczęściej odbywa się od razu. W wyjątkowych sytuacjach musisz poczekać jeden, maksymalnie dwa dni. Wpis do CEiDG jest bezpłatny.

Założenie firmy jeśli nie mam NIP

Numer NIP nadawany jest przez urząd skarbowy. Jeśli go nie masz, we wniosku o założenie działalności gospodarczej zaznaczasz pole „Nie posiadam NIP”. Numer NIP jest nadawany w ciągu kilku dni.

NAJLEPSZE KONTA FIRMOWE - ZOBACZ i WYBIERZ

Założenie firmy w urzędzie

Firmę możesz też założyć w urzędzie. Wniosek do CEIDG wypełniamy w urzędzie miasta lub gminy. Załatwienie wszystkich formalności może zająć również maksymalnie jeden dzień. Oczywiście zależy to od efektywności działań urzędników.

Zdecydowanie najdłużej potrwa założenie firmy listownie. W takiej sytuacji trzeba opatrzyć wniosek podpisem poświadczonym notarialnie.

Założenie spółki – ile trwa?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy system prowadzenia biznesu. Oprócz niego można zdecydować się np. na spółkę. Taki wybór wymaga dopełnienia większej liczby formalności. Jeśli jest to np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba wpisać ją do Krajowego Rejestru Sądowego. W praktyce założenie spółki zazwyczaj trwa kilka tygodni. By skrócić czas oczekiwania, warto skorzystać z tego portalu rządowego o nazwie S24. To system dedykowany rejestracji spółek.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier