Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą ale i tacy, którzy biznes prowadzą w innej formule (np. spółka z o.o. lub akcyjna) muszą zawsze rozliczyć osobiste dochody. Urzędy Skarbowe na podstawie składanych deklaracji miesięcznych na podatek, przygotowują zeznanie podatkowe w formie elektronicznej. W ramach usługi Twój e-PIT znajdą w niej gotowe deklaracje podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, a także oświadczenia PIT-OP i PIT-DZ.
Termin rozliczenia podatku to 30 kwietnia. Jednak im szybciej złożymy zeznanie podatkowe lub zatwierdzimy już przygotowane przez urząd skarbowy, to wcześniej dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku. Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, średni czas uzyskania zwrotu podatkowego w 2023 wyniósł 12 dni.
CZYTAJ TAKŻE: Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?
Aby sprawdzić status zwrotu podatku, skorzystaj z usługi e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Oto kroki, które musisz wykonać:
To, jak długo będziesz czekać na zwrot nadpłaconego podatku, zależy od tego w jakiej formie składasz swoje zeznanie podatkowe. I tak
Gdy złożysz korektę zeznania podatkowego, to w tym przypadku termin zwrotu to maksymalnie 2 miesiące od złożenia korekty. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie może to być wcześniej niż 3 miesiące od momentu złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej)
Jeśli ty lub ktoś z twojej rodziny lub znajomych jest emerytem, to może się zdarzyć, że i tobie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku. Taka sytuacja dotyczy osób, których świadczenia nie przekraczają 2 500 zł brutto miesięcznie, czyli 30 000 zł rocznie. Jak to możliwe? W takim przypadku z 13. i 14. emerytury potrącono zaliczkę na podatek dochodowy, co spowodowało, że emeryci dostali niższe wypłaty. W związku z tym należy im się zwrot podatku.
Zwrot podatku dla emerytów nie różni się niczym od zwrotu dla innych podatników. Tak samo, urząd zwróci nadpłatę w czasie maksymalnie 45 dni, gdy zeznanie podatkowe jest złożone w formie elektronicznej i 3 miesiące w każdej innej formie.