2 min. czytania

Kryptowaluty. Jak działają?

kryptowaluty
Autor
redakcja
Opublikowano
13 05 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Co to są kryptowaluty? Skąd bierze się tak ogromna zmienność kursów kryptowalut? Wyjaśniamy co oznacza to pojęcie i jak działają kryptowaluty?

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty, środki płatnicze, które w przeciwieństwie do tradycyjnych walut wykorzystują kryptografię do zabezpieczenia transakcji. Podstawowym wyróżnikiem kryptowalut w stosunku do pieniędzy, których używamy tradycyjne jest to, że nie podlegają kontroli żadnej instytucji finansowej, ani też rządowi.

>>>Rynek NFT upada. Brak zainteresowania

Kryptowaluty. Jak to działa?

Z kryptowalutami wiąże się technologia blockchain. To specjalny system rejestrowania transakcji realizowanych przez kryptowaluty. Skomplikowane systemy bloków kodu powiązane są z poprzednimi, a te jeszcze z poprzednimi. To wszystko powoduje, że transakcje kryptowalutowe są odporne manipulacje.

Najbardziej znane kryptowaluty

Na rynku istnieje bardzo dużo różnych kryptowalut. Od czasu do czasu pojawiają się nowe. Na rynku można wybierać spośród ponad 1500 kryptowalut. Wśród najbardziej znanych jest Bitcoin, który jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut. Inne, nie mniej znane to np. Etherum czy  Litecoin.

Co to jest blokchain?

Specyfiką działania kryptowalut jest to, że funkcjonują one w ramach zdecentralizowanych giełd. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko do spekulacji ale przede wszystkim wykorzystuje się je jako sposób płatności. Kurs kryptowalut podlega bardzo dużym wahaniom. Wszystko dlatego, że na rynku sporo jest spekulantów, wykorzystujących krótkotrwałe ale spore ruchy kursów. Właśnie ta zmienność staje się największym przekleństwem kryptowalut, a brak regulacji też nie przydaje im zwolenników.

Jak można kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty można kupić na kilka sposób. Pierwszy z nich to handel kontraktami terminowymi na określone kryptowaluty. Drugi polega na kupowaniu „właściwych” kryptowalut. Żeby to zrobić, trzeba posiadać cyfrowy portfel. Wykorzystuje się go do przechowywania kryptowalut. Po stworzeniu portfela (można je znaleźć w internecie) trzeba go dobrze zabezpieczyć. Kryptowaluty kupujemy na giełdach kryptowalut. W tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo giełdy. Zdarzały się przypadki, że giełdy kryptowalut znikały z rynku z dnia na dzień. Gdy już wybierzemy giełdę, pozostanie nam wpłata pieniędzy i zakup za określoną kwotę kryptowaluty.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma, która pozwala na handel kryptowalutami. Kryptowaluty można zamienić na tradycyjne waluty.

Bezpieczeństwo kryptowalut

Cechą kryptowalut ma być ich bezpieczeństwo. Głównie z powodu zdecentralizowania i braku kontroli jakichkolwiek instytucji nad kryptowalutami. To powoduje, że przynajmniej w teorii, że są znacznie trudniejsze do dokonania kradzieży. Największym ryzykiem jest wspomniana już zmienność i brak kontroli.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna
24 05 23

ChatGPT - jak to działa?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia interakcję z komputerem…
chat GPT

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier