2 min. czytania

Kryptowaluty. Jak działają?

kryptowaluty
Autor
redakcja
Opublikowano
13 05 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Co to są kryptowaluty? Skąd bierze się tak ogromna zmienność kursów kryptowalut? Wyjaśniamy co oznacza to pojęcie i jak działają kryptowaluty?

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty, środki płatnicze, które w przeciwieństwie do tradycyjnych walut wykorzystują kryptografię do zabezpieczenia transakcji. Podstawowym wyróżnikiem kryptowalut w stosunku do pieniędzy, których używamy tradycyjne jest to, że nie podlegają kontroli żadnej instytucji finansowej, ani też rządowi.

>>>Rynek NFT upada. Brak zainteresowania

Kryptowaluty. Jak to działa?

Z kryptowalutami wiąże się technologia blockchain. To specjalny system rejestrowania transakcji realizowanych przez kryptowaluty. Skomplikowane systemy bloków kodu powiązane są z poprzednimi, a te jeszcze z poprzednimi. To wszystko powoduje, że transakcje kryptowalutowe są odporne manipulacje.

Najbardziej znane kryptowaluty

Na rynku istnieje bardzo dużo różnych kryptowalut. Od czasu do czasu pojawiają się nowe. Na rynku można wybierać spośród ponad 1500 kryptowalut. Wśród najbardziej znanych jest Bitcoin, który jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut. Inne, nie mniej znane to np. Etherum czy  Litecoin.

Co to jest blokchain?

Specyfiką działania kryptowalut jest to, że funkcjonują one w ramach zdecentralizowanych giełd. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko do spekulacji ale przede wszystkim wykorzystuje się je jako sposób płatności. Kurs kryptowalut podlega bardzo dużym wahaniom. Wszystko dlatego, że na rynku sporo jest spekulantów, wykorzystujących krótkotrwałe ale spore ruchy kursów. Właśnie ta zmienność staje się największym przekleństwem kryptowalut, a brak regulacji też nie przydaje im zwolenników.

Jak można kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty można kupić na kilka sposób. Pierwszy z nich to handel kontraktami terminowymi na określone kryptowaluty. Drugi polega na kupowaniu „właściwych” kryptowalut. Żeby to zrobić, trzeba posiadać cyfrowy portfel. Wykorzystuje się go do przechowywania kryptowalut. Po stworzeniu portfela (można je znaleźć w internecie) trzeba go dobrze zabezpieczyć. Kryptowaluty kupujemy na giełdach kryptowalut. W tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo giełdy. Zdarzały się przypadki, że giełdy kryptowalut znikały z rynku z dnia na dzień. Gdy już wybierzemy giełdę, pozostanie nam wpłata pieniędzy i zakup za określoną kwotę kryptowaluty.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma, która pozwala na handel kryptowalutami. Kryptowaluty można zamienić na tradycyjne waluty.

Bezpieczeństwo kryptowalut

Cechą kryptowalut ma być ich bezpieczeństwo. Głównie z powodu zdecentralizowania i braku kontroli jakichkolwiek instytucji nad kryptowalutami. To powoduje, że przynajmniej w teorii, że są znacznie trudniejsze do dokonania kradzieży. Największym ryzykiem jest wspomniana już zmienność i brak kontroli.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier