3 min. czytania

Konfiskata firmowego samochodu. Nowe możliwości

konfiskata
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
14 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pijanych kierowców nie brakuje. Nie brakuje też coraz bardziej radykalnych pomysłów na to, jak walczyć z plagą kierujących z promilami. Jednym z nich jest… konfiskata narzędzia użytego do przestępstwa, czyli w tym przypadku samochodu. I to nawet jeśli pojazd nie należy do sprawcy, ale na przykład do... Twojej firmy.

Pijani kierowcy w statystykach

Rząd chce walczyć (i słusznie!) z pijanymi kierowcami i wprowadzić takie sankcje, które rzeczywiście wywołają strach w oczach tych, którzy po „kilku głębszych” chcą siąść za kółkiem. Liczby przerażają. W 2020 roku według danych opublikowanych przez Centrum Informacyjne Rządu (CIR), doszło do 23.540 wypadków, z czego 1.656 spowodowali pijani kierowcy.

Osoby kierujące „pod wpływem” pozbawiły życia 216 osób, a 1.847 w wyniku ich nieodpowiedzialności trafiło do szpitala. Część z nich ze skutkami wypadków będzie musiała zmagać się całe życie.

Konfiskata auta pijanego kierowcy

Jak te tragiczne statystyki mają się do Twojego firmowego samochodu? Rząd podczas posiedzenia 13.07. nakreślił kierunki penalizacji drogowych przestępców. Jak czytamy na stronie ministerstwa infrastruktury, wśród postulatów, jakie wchodzą w grę, znalazła się konfiskata samochodu, który prowadził, nawet jeżeli nie był jego własnością.

Przepadek pojazdu ma być obligatoryjny, jeśli pijany spowoduje przynajmniej ryzyko sprowadzenia katastrofy w ruchu drogowym.

Konfiskata auta firmowego, bo pracownik był pijany?

Jak poinformowano w komunikacie resortu infrastruktury „Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa”.

Jeśli tak ostatecznie będą wyglądały proponowane przepisy, utrata samochodu przez firmę będzie w takim wypadku bardzo prawdopodobna. Chodzi o wskazanie katalogu osób, które przewidywały lub mogły przewidzieć, że sprawca jest (lub może być nietrzeźwy). W tym wypadku wskazano właściciela lub inną osobę uprawnioną. Może być to zatem nie tylko szef, ale także pracownik logistyki, działu transportu lub... ochrony wydający kluczyki na portierni. Postępowanie dowodowe w takich sprawach może być bardzo długotrwałe.

Walka z pijanymi - tak. Kontrola alkomatem – nie

Jeśli przepisy wejdą w życie, trzeba liczyć się z tym, że wymuszą one po stronie pracodawców wiele dodatkowych procedur. Inna rzecz, że cały czas sporne w myśl RODO jest kontrolowanie pracowników alkomatem… Dobrze jeśli zmiany w przepisach, których celem jest walka z pijanymi kierowcami, uporządkują kwestie kontroli, np. na wejściu do zakładu. Dzięki temu łatwiej byłoby wyeliminować na starcie nietrzeźwych siadających za kółkiem autobusu, tira, dostawczaka, koparki, dźwigu etc.

Przepadek samochodu Europie

Polski rząd nie jest wynalazcą mechanizmu konfiskaty auta wykorzystywanego przez pijanego kierowcę. Przeglądając opracowanie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zauważamy, że w UE jest co najmniej kilka państw, które podobne rozwiązania wdrożyły. To m.in. Estonia, Finlandia, Dania czy Belgia. W większości przypadków, takie restrykcje dotyczą tylko pojazdu należącego do sprawcy. Niektórzy zastrzegli nawet, że aby dokonać konfiskaty, auto nie może być również do dyspozycji innej osoby (np. współmałżonka czy wspólnika).

Konfiskatę auta nienależącego do sprawcy dopuszcza np. Estonia, ale tylko w przypadku, w którym osoba, wobec której toczy się postępowanie przed sądem, sprzeda samochód osobie trzeciej, a ta będzie miała pełną świadomość, że poprzedni właściciel pojazdu chciał uciec w ten sposób od ciążącej nad nim kary.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier