3 min. czytania

Konfiskata firmowego samochodu. Nowe możliwości

konfiskata
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
14 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pijanych kierowców nie brakuje. Nie brakuje też coraz bardziej radykalnych pomysłów na to, jak walczyć z plagą kierujących z promilami. Jednym z nich jest… konfiskata narzędzia użytego do przestępstwa, czyli w tym przypadku samochodu. I to nawet jeśli pojazd nie należy do sprawcy, ale na przykład do... Twojej firmy.

Pijani kierowcy w statystykach

Rząd chce walczyć (i słusznie!) z pijanymi kierowcami i wprowadzić takie sankcje, które rzeczywiście wywołają strach w oczach tych, którzy po „kilku głębszych” chcą siąść za kółkiem. Liczby przerażają. W 2020 roku według danych opublikowanych przez Centrum Informacyjne Rządu (CIR), doszło do 23.540 wypadków, z czego 1.656 spowodowali pijani kierowcy.

Osoby kierujące „pod wpływem” pozbawiły życia 216 osób, a 1.847 w wyniku ich nieodpowiedzialności trafiło do szpitala. Część z nich ze skutkami wypadków będzie musiała zmagać się całe życie.

Konfiskata auta pijanego kierowcy

Jak te tragiczne statystyki mają się do Twojego firmowego samochodu? Rząd podczas posiedzenia 13.07. nakreślił kierunki penalizacji drogowych przestępców. Jak czytamy na stronie ministerstwa infrastruktury, wśród postulatów, jakie wchodzą w grę, znalazła się konfiskata samochodu, który prowadził, nawet jeżeli nie był jego własnością.

Przepadek pojazdu ma być obligatoryjny, jeśli pijany spowoduje przynajmniej ryzyko sprowadzenia katastrofy w ruchu drogowym.

Konfiskata auta firmowego, bo pracownik był pijany?

Jak poinformowano w komunikacie resortu infrastruktury „Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa”.

Jeśli tak ostatecznie będą wyglądały proponowane przepisy, utrata samochodu przez firmę będzie w takim wypadku bardzo prawdopodobna. Chodzi o wskazanie katalogu osób, które przewidywały lub mogły przewidzieć, że sprawca jest (lub może być nietrzeźwy). W tym wypadku wskazano właściciela lub inną osobę uprawnioną. Może być to zatem nie tylko szef, ale także pracownik logistyki, działu transportu lub... ochrony wydający kluczyki na portierni. Postępowanie dowodowe w takich sprawach może być bardzo długotrwałe.

Walka z pijanymi - tak. Kontrola alkomatem – nie

Jeśli przepisy wejdą w życie, trzeba liczyć się z tym, że wymuszą one po stronie pracodawców wiele dodatkowych procedur. Inna rzecz, że cały czas sporne w myśl RODO jest kontrolowanie pracowników alkomatem… Dobrze jeśli zmiany w przepisach, których celem jest walka z pijanymi kierowcami, uporządkują kwestie kontroli, np. na wejściu do zakładu. Dzięki temu łatwiej byłoby wyeliminować na starcie nietrzeźwych siadających za kółkiem autobusu, tira, dostawczaka, koparki, dźwigu etc.

Przepadek samochodu Europie

Polski rząd nie jest wynalazcą mechanizmu konfiskaty auta wykorzystywanego przez pijanego kierowcę. Przeglądając opracowanie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zauważamy, że w UE jest co najmniej kilka państw, które podobne rozwiązania wdrożyły. To m.in. Estonia, Finlandia, Dania czy Belgia. W większości przypadków, takie restrykcje dotyczą tylko pojazdu należącego do sprawcy. Niektórzy zastrzegli nawet, że aby dokonać konfiskaty, auto nie może być również do dyspozycji innej osoby (np. współmałżonka czy wspólnika).

Konfiskatę auta nienależącego do sprawcy dopuszcza np. Estonia, ale tylko w przypadku, w którym osoba, wobec której toczy się postępowanie przed sądem, sprzeda samochód osobie trzeciej, a ta będzie miała pełną świadomość, że poprzedni właściciel pojazdu chciał uciec w ten sposób od ciążącej nad nim kary.

 

 

 

 

 

 

 

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier