2 min. czytania

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupa VAT
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
14 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju – informuje Ministerstwo Finansów. Resort opublikował objaśnienia podatkowe dotyczące tych grup (GV).

Czym są grupy VAT?

Resort finansów przekonuje, że najważniejszą cechą takiego rozwiązania, jest wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami takiej grupy. O co właściwie chodzi?

O odpowiedź na to pytanie prosiło wielu podatników. Pytania zgłosili w ramach przeprowadzonych konsultacji podatkowych. MF wydało więc objaśnienia, by pomóc w „praktycznym rozumieniu” przepisów, które pozwalają na wspólne rozliczenie przez kilka podmiotów funkcjonujących w ramach GV.

Dokładnie rzecz biorąc, fiskus skoncentrował się na przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Dotyczą np. takich zagadnień jak przesłanki utworzenia grupy VAT, zasadach rozliczeń, czy zakończenia działalności przez grupę.

Czy działanie w ramach GV będzie opłacalne?

GV to nowość, która zacznie funkcjonować w Polsce od początku 2023 roku. Ich działanie da możliwość neutralnego rozliczenia podatku VAT wśród członków danej grupy. To nie tylko korzyść finansowa dla przedsiębiorstw i lepsza płynność finansowa, ale także uproszczenie i redukcja wielu obowiązków administracyjnych” - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Neutralność obrotów między członkami GV

W kontekście grupy VAT fiskus wspomina o neutralności obrotów między członkami GV. Z uwagi na fakt, że obroty w ramach GV nie podlegają VAT i nie są dokumentowane fakturami, to przestaje obowiązywać także obowiązek stosowania mechanizmu split payment. Przekładając na polski – mechanizmu podzielonej płatności. Nie będzie również trzeba weryfikować kontrahenta w wykazie podatników.

Skomplikowane? Niekoniecznie. W takim przypadku podatnikiem jest grupa VAT jako… całość. W takiej sytuacji fisku wymagał będzie złożenia tylko JEDNEGO zbiorczego JPK (jednolity plik kontrolny). To oznacza, że podmioty nie będą musiały składać plików oddzielnie.

Efektywniejszy cash-flow

Inną korzyścią wymienianą przez resort są także efektywniejsze przepływy pieniężne w grupie. Będzie to możliwe dzięki elastycznemu zarządzaniu podatkiem naliczonym.

Przykładowo, jeśli dany podmiot był przed przystąpieniem do grupy podatnikiem, który regularnie miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to wówczas musiał oczekiwać na zwrot VAT – standardowo do 60 dni. Jeśli podmiot ten wejdzie do grupy, która jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, to wówczas ten podatek wykazywany wcześniej jako VAT do zwrotu będzie „na bieżąco” uwzględniany w rozliczeniach grupy. W efekcie podmioty działając jako grupa VAT per saldo efektywniej „wykorzystują” VAT naliczony i żaden z podmiotów nie czeka na zwrot VAT. To rozwiązanie jest również korzystne dla podmiotów, które przed wejściem do grupy nie miały prawa do odliczenia podatku naliczonego, z uwagi na wykonywanie świadczeń wykluczających to prawo (np. zwolnionych z VAT usług finansowych)” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

 

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…
30 08 23

Sytuacja w handlu ma się skomplikować. Jesienią może częściowo wrócić wzrost dynamiki podwyżek cen

Kolejny miesiąc z rzędu widać, że dynamika wzrostu cen spada. Jednak nie oznacza to, że w sklepach jest…
inflacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier