2 min. czytania

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupa VAT
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
14 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju – informuje Ministerstwo Finansów. Resort opublikował objaśnienia podatkowe dotyczące tych grup (GV).

Czym są grupy VAT?

Resort finansów przekonuje, że najważniejszą cechą takiego rozwiązania, jest wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami takiej grupy. O co właściwie chodzi?

O odpowiedź na to pytanie prosiło wielu podatników. Pytania zgłosili w ramach przeprowadzonych konsultacji podatkowych. MF wydało więc objaśnienia, by pomóc w „praktycznym rozumieniu” przepisów, które pozwalają na wspólne rozliczenie przez kilka podmiotów funkcjonujących w ramach GV.

Dokładnie rzecz biorąc, fiskus skoncentrował się na przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Dotyczą np. takich zagadnień jak przesłanki utworzenia grupy VAT, zasadach rozliczeń, czy zakończenia działalności przez grupę.

Czy działanie w ramach GV będzie opłacalne?

GV to nowość, która zacznie funkcjonować w Polsce od początku 2023 roku. Ich działanie da możliwość neutralnego rozliczenia podatku VAT wśród członków danej grupy. To nie tylko korzyść finansowa dla przedsiębiorstw i lepsza płynność finansowa, ale także uproszczenie i redukcja wielu obowiązków administracyjnych” - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Neutralność obrotów między członkami GV

W kontekście grupy VAT fiskus wspomina o neutralności obrotów między członkami GV. Z uwagi na fakt, że obroty w ramach GV nie podlegają VAT i nie są dokumentowane fakturami, to przestaje obowiązywać także obowiązek stosowania mechanizmu split payment. Przekładając na polski – mechanizmu podzielonej płatności. Nie będzie również trzeba weryfikować kontrahenta w wykazie podatników.

Skomplikowane? Niekoniecznie. W takim przypadku podatnikiem jest grupa VAT jako… całość. W takiej sytuacji fisku wymagał będzie złożenia tylko JEDNEGO zbiorczego JPK (jednolity plik kontrolny). To oznacza, że podmioty nie będą musiały składać plików oddzielnie.

Efektywniejszy cash-flow

Inną korzyścią wymienianą przez resort są także efektywniejsze przepływy pieniężne w grupie. Będzie to możliwe dzięki elastycznemu zarządzaniu podatkiem naliczonym.

Przykładowo, jeśli dany podmiot był przed przystąpieniem do grupy podatnikiem, który regularnie miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to wówczas musiał oczekiwać na zwrot VAT – standardowo do 60 dni. Jeśli podmiot ten wejdzie do grupy, która jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, to wówczas ten podatek wykazywany wcześniej jako VAT do zwrotu będzie „na bieżąco” uwzględniany w rozliczeniach grupy. W efekcie podmioty działając jako grupa VAT per saldo efektywniej „wykorzystują” VAT naliczony i żaden z podmiotów nie czeka na zwrot VAT. To rozwiązanie jest również korzystne dla podmiotów, które przed wejściem do grupy nie miały prawa do odliczenia podatku naliczonego, z uwagi na wykonywanie świadczeń wykluczających to prawo (np. zwolnionych z VAT usług finansowych)” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier