2 min. czytania

Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedłużające się pandemia i lockdown nie służą przedsiębiorcom. Aż 7 na 10 przedstawicieli MŚP skarży się na kłopoty z płatnościami. Prowadzenie firmy bez płynności finansowej to ogromny stres.

Malejąca liczba zleceń i nieuczciwi kontrahenci to największe wyzwania, z jakimi borykają się mali i średni przedsiębiorcy. Z badania przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika jasno, że w czwartym kwartale 2020 roku liczba zalegających z płatnościami zleceniodawców diametralnie wzrosła.

Liczba firm bez płynności finansowej szybko rośnie

Brak wpływów wywołuje efekt domina. Zleceniodawca, który nie otrzymał wynagrodzenia nie ma z czego opłacić swoich zobowiązań. Dlatego wskazane zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą mało projektów. Aż 70 % badanych przyznaje się do kłopotów. Winą za nie obarczają koronawirusa.

[grwebform url="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=wpOqK&webforms_id=43326402" css="on" center="off" center_margin="200"/]

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

„To koronakryzys” – piszą autorzy analizy i wskazują, że „w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku, mimo niesprzyjających okoliczności, ubywało niesolidnych dłużników w relacjach B2B”. Niestety, w czwartym kwartale „zamiast przewidywanej jednej trzeciej, prawie połowa mikro, małych i średnich firm miała zleceniodawców, którzy odkładali płatność przez ponad dwa miesiące”. Sposobem na odzyskanie stabilności jest dochodzenie należnych zobowiązań. Nie jest to zadanie łatwe. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być wpisanie do umowy precyzyjnych zapisów na temat wzajemnych praw i obowiązków.

Dochodzić należności czy cierpliwie czekać

Dopominanie się o należne pieniądze nadal dla wielu podmiotów jest problemem. Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, dowiadujemy się, że tylko nieco ponad jedna czwarta średnich firm i co dziesiąty mikroprzedsiębiorca domaga się opłacenia zaległych zobowiązań. Przy czym tylko 17% uprawnionych przystępuje do działania od razu po upływie terminu zapłaty. Co czwarty wierzyciel podejmuje dyskretne czynności, a blisko połowa "czeka i stara się zrozumieć" narażając na kłopoty swoją firmę. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem Sławomira Grzelczaka, Prezesa BIG InfoMonitora, wynika to z obawy o wygląd dalszej współpracy oraz brak odpowiednich procedur.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy zacząć windykację?

Jak odzyskać pieniądze od firmy bez płynności finansowej

Przede wszystkim należy nawiązać kontakt z zalegającym z płatnościami podmiotem. Przedstawienie argumentów i ewentualnych skutków prawnych może przyczynić się do opracowania wspólnego planu spłat. Firma bez płynności finansowej może nie dysponować całą kwotą, ale jest spora szansa, że znajdzie środki na spłacanie mniejszych sum w ratach. Ważne, aby wszystkie ustalenia potwierdzały podpisany przez obie strony dokument. Jeśli próby polubownego załatwienia sprawy nie przyniosą spodziewanych efektów, można wystosować wezwanie do zapłaty. Dokument powinien zawierać adnotację o ewentualnym wpisie do rejestru dłużników. Ostatecznością będzie wystąpienie na drogę sądową.

Upominanie się o należne wynagrodzenie to jeden ze stałych elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Proces ten nie należy do przyjemnych. Należy jednak pamiętać, że za wykonane zlecenie należy się zapłata, a odpowiedzialności za problemy finansowe firmy nie powinni ponosić jej kontrahenci.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier