2 min. czytania

Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedłużające się pandemia i lockdown nie służą przedsiębiorcom. Aż 7 na 10 przedstawicieli MŚP skarży się na kłopoty z płatnościami. Prowadzenie firmy bez płynności finansowej to ogromny stres.

Malejąca liczba zleceń i nieuczciwi kontrahenci to największe wyzwania, z jakimi borykają się mali i średni przedsiębiorcy. Z badania przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika jasno, że w czwartym kwartale 2020 roku liczba zalegających z płatnościami zleceniodawców diametralnie wzrosła.

Liczba firm bez płynności finansowej szybko rośnie

Brak wpływów wywołuje efekt domina. Zleceniodawca, który nie otrzymał wynagrodzenia nie ma z czego opłacić swoich zobowiązań. Dlatego wskazane zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą mało projektów. Aż 70 % badanych przyznaje się do kłopotów. Winą za nie obarczają koronawirusa.

[grwebform url="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=wpOqK&webforms_id=43326402" css="on" center="off" center_margin="200"/]

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

„To koronakryzys” – piszą autorzy analizy i wskazują, że „w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku, mimo niesprzyjających okoliczności, ubywało niesolidnych dłużników w relacjach B2B”. Niestety, w czwartym kwartale „zamiast przewidywanej jednej trzeciej, prawie połowa mikro, małych i średnich firm miała zleceniodawców, którzy odkładali płatność przez ponad dwa miesiące”. Sposobem na odzyskanie stabilności jest dochodzenie należnych zobowiązań. Nie jest to zadanie łatwe. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być wpisanie do umowy precyzyjnych zapisów na temat wzajemnych praw i obowiązków.

Dochodzić należności czy cierpliwie czekać

Dopominanie się o należne pieniądze nadal dla wielu podmiotów jest problemem. Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, dowiadujemy się, że tylko nieco ponad jedna czwarta średnich firm i co dziesiąty mikroprzedsiębiorca domaga się opłacenia zaległych zobowiązań. Przy czym tylko 17% uprawnionych przystępuje do działania od razu po upływie terminu zapłaty. Co czwarty wierzyciel podejmuje dyskretne czynności, a blisko połowa "czeka i stara się zrozumieć" narażając na kłopoty swoją firmę. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem Sławomira Grzelczaka, Prezesa BIG InfoMonitora, wynika to z obawy o wygląd dalszej współpracy oraz brak odpowiednich procedur.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy zacząć windykację?

Jak odzyskać pieniądze od firmy bez płynności finansowej

Przede wszystkim należy nawiązać kontakt z zalegającym z płatnościami podmiotem. Przedstawienie argumentów i ewentualnych skutków prawnych może przyczynić się do opracowania wspólnego planu spłat. Firma bez płynności finansowej może nie dysponować całą kwotą, ale jest spora szansa, że znajdzie środki na spłacanie mniejszych sum w ratach. Ważne, aby wszystkie ustalenia potwierdzały podpisany przez obie strony dokument. Jeśli próby polubownego załatwienia sprawy nie przyniosą spodziewanych efektów, można wystosować wezwanie do zapłaty. Dokument powinien zawierać adnotację o ewentualnym wpisie do rejestru dłużników. Ostatecznością będzie wystąpienie na drogę sądową.

Upominanie się o należne wynagrodzenie to jeden ze stałych elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Proces ten nie należy do przyjemnych. Należy jednak pamiętać, że za wykonane zlecenie należy się zapłata, a odpowiedzialności za problemy finansowe firmy nie powinni ponosić jej kontrahenci.

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…
30 08 23

Sytuacja w handlu ma się skomplikować. Jesienią może częściowo wrócić wzrost dynamiki podwyżek cen

Kolejny miesiąc z rzędu widać, że dynamika wzrostu cen spada. Jednak nie oznacza to, że w sklepach jest…
inflacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier