Z tego artykułu dowiesz się:

Microsoft Team Phone jak walkie-talkie? Jeśli myślisz, że to kolejny gadżet w popularnej aplikacji możesz się mylić. Przesyłanie krótkich komunikatów za pomocą smartfona, dokładnie w taki sam sposób jak dzieje się to w krótkofalówkach może być przełomem na miarę – wynalezienia SMS-ów.

Microsoft Teams Phone z funkcją walkie-talkie – przełom?

Na październik zaplanowano debiut Microsoft Teams Phone z funkcją walkie-talkie. Microsoft wie, że dawno nie jest monopolistą i musi rozpychać się na rynku siłą własnych pomysłów i innowacji. W dobie pandemii na polskim rynku wygrał jednak „bitwę” o lekcje zdalne. Teams stał się bowiem niezwykle popularnym rozwiązaniem na czas szkolnego lockdownu. Nie jest jednak tak, że firma z Redmond nie czuje na plecach oddechu konkurencji. W dobie pracy zdalnej sporą przecież, część tortu zgarnął np. Zoom.

Pierwsze obietnice walkie-talkie w Teams składane były już na początku 2020 roku, czyli zanim pandemia rozkręciła się na dobre. Wtedy niektórzy podważali innowacyjność tego rozwiązania, bowiem na rynku były dostępne aplikacje, które działały dokładnie w taki sam sposób. Jednak jeśli dziś, bogatsi o lockdownowe doświadczenia wyobrazimy sobie integrację takiego patentu z szerszą komunikacyjną platformą, widać pewną przewagę producenta legendarnych „okienek”

Czym jest funkcja PTT?

PTT, czyli Push To Talk to opcja znana z krótkofalówek czy CB-radia. Mówisz i czekasz na odbiór. Tym razem Microsoft odkrył prostotę tego rozwiązania na nowo i zrobił coś, co sprawi, że krótkofalówki przy pasku przestaną być komukolwiek potrzebne. Wystarczy Microsoft Teams Phone z funkcją walkie-talkie. Już w październiku patent ten ma być zamknięty w starym dobrym Teamsie w wersji MS Teams Phone.

Jedno jest pewne. Na halach fabrycznych, czy na planach zdjęciowych klasyczne walkie-talkie przestaną istnieć. Ciężkich radiotelefonów nie będą nosić też pracownicy ochrony czy operatorzy suwnic bądź żurawi wieżowych. Wystarczy komórka. Użytkownik naciska przycisk, mówi, czeka na potwierdzenie. To spore oszczędności, ale funkcjonalność ta sama. Zakup zestawu profesjonalnych radiotelefonów np. dla 6-osobowej załogi ochrony dużego zakładu to wydatek kilku tysięcy złotych.

CZYTAJ TAKŻE: TOP5 aplikacji, które muszą się znaleźć w każdej firmie

Opcja dla pracowników pierwszej linii

Z pewnością takie rozwiązanie może ułatwić zarządzanie tzw. pracownikami pierwszej linii. Szczególnie w sytuacjach, w których wystarczy prosty, rzeczowy komunikat. Można powiedzieć, że Microsoft integrując funkcjonalność walkie-talkie z całą platformą teams, wynajduje funkcjonalność krótkofalówki na nowo. Ktoś mógłby powiedzieć, że są przecież SMS-y, komunikatory tekstowe itd. Stosowanie błyskawicznego PTT oszczędzi jednak sporo czasu i pozwoli na błyskawiczne przekazanie polecenia, i oczekiwanie potwierdzenia jedynie starym zwrotem „przyjąłem”.

Czy walkie-talkie przyjmie się w biurach?

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, system walkie-talkie w pracy zdalnej biurowej również może dobrze zadziałać. Zamiast SMS, czy oczekiwania na połączenie telefoniczne wystarczy wysłać krótkie „przeczytaj maila”, „mamy potwierdzenie, kończymy projekt”, „spóźnię się na telekonferencję”. Już słyszymy głosy krytyków, że to kolejne spłycenie relacji oraz ograniczenie komunikacji do niemal żołnierskich zdań.

Z drugiej jednak strony, dlaczego nie spróbować. Jedno jest pewne. W październiku planowany jest debiut microsoftowego walkie-talkie. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wysyp szkoleń dotyczących praktycznego wykorzystania tego narzędzia, ale i eksperymentów z taką formą przepływu informacji. Naprawdę może być ciekawie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier