2 min. czytania

Księgowość firmy: Raport MT940 w iPKO

Autor
Marek Klapa
Opublikowano
06 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy posiadający konto w PKO BP mogą korzystać już z zakładki MT940 w iPKO. W ten sposób można pobrać wszystkie płatności z konta w specjalnie sformatowanym pliku. Tego typu raporty są automatycznie zaczytywane przez programy finansowo-księgowe.

Czym jest raport MT940 w iPKO?

Raport MT940 w iPKO to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy sami (lub w wyodrębnionym dziale firmy) prowadzą księgowość.

Na początek wyjaśnijmy czym jest raport MT940 dla firm i dlaczego usprawnia on pracę księgowości. Raport MT940 to odpowiednio sformatowany plik tekstowy. Jego struktura umożliwia automatyczne zaczytanie danych w programach finansowo-księgowych. Znacznie ułatwia i usprawnia to pracę.

W zależności od potrzeb można wygenerować zestawienie wszelkich operacji na swoim koncie firmowym w ujęciu dziennym i miesięcznym.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie wady ma księgowość online?

Jak działa MT940?

Format MT940 jest używany przez sieć SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Służy on do wysyłki oraz odbioru informacji o zrealizowanych bankowych przelewach.

Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że struktura formatu nie jest w pełni ustandaryzowana. Zdarza się, że wczytanie danych z niektórych banków do programu księgowego wiąże się z dodatkowymi operacjami w programie księgowym. Zdarza się, że klienci pobierają historię operacji w innym formacie (CSV), a następnie stosują konwersję do formatu MT940. Wygląda na to, że w przypadku iPKO nie będzie to konieczne, bowiem generowanie plików jest darmowe.

Jak wygenerować raport MT940 w iPKO?

Generowanie raportu płatności w firmie w iPKO jest możliwe poprzez uruchomioną niedawno zakładkę MT940. Jak zapewnia PKO BP, pobranie plików z serwisu iPKO jest bezpłatne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. W tym rozwiązaniu, precyzyjne dane zaczytują się prosto z konta.

Aby dostać się do wspomnianej zakładki, najpierw klikamy „Moje sprawy”. Następnie szukamy opcji „Raporty”. W rozwinięciu znajdziemy MT940.

Zasady generowania raportów MT940

W przypadku serwisu iPKO, klient może wygenerować raporty nawet do jednego roku wstecz. Czas ten liczymy od chwili włączenia usługi.

Jeżeli klient dokonał transakcji w weekendy lub dni ustawowo wolne od pracy, ich zestawienie będzie dostępne w kolejnym dniu roboczym. Jeżeli w danym dniu nie będzie wygenerowana żadna transakcja, która zmieni saldo, raport dzienny nie jest generowany.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier