2 min. czytania

Mikrofirmy płacą pod stołem. To szkodzi i pracownikom i gospodarce

wynagrodzenie
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
06 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Co trzeci pracownik zatrudniany przez najmniejsze przedsiębiorstwa dostaje wynagrodzenie lub jego część poza oficjalną ścieżką. Dlaczego mikrofirmy płacą pod stołem?

Ukryte zarobki to problematyczne dla pracowników

Jak wynika z raportu „Skala płacenia pod stołem” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny problem ukrytych zarobków dotyczy 6 procent polskich pracowników. To dużo, a ukrywanie wysokości zarobków szkodzi właśnie im. Statystyki pokazują, że najczęściej to mikrofirmy płacą pod stołem. A problem ukrytych wynagrodzeń dotyczy aż 1,4 mln osób.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty zatrudnienia pracownika. Jak liczyć?

Do nieprawidłowości dochodzi zazwyczaj w ten sposób, że oficjalnie pracownik zarabia na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, a resztę stawki otrzymuje nieoficjalnie. Czyli otrzymuje pieniądze do ręki bez odliczania należności względem państwa.

A przecież od wysokości wynagrodzenia uzależnione są świadczenia socjalne, takie jak zasiłek macierzyński, chorobowy czy późniejsza emerytura. Płatności pod stołem nie są wcale ujawniane, albo odprowadza się od nich niższe składki. Fakt ukrywania zarobków jest opłacalny dla pracownika tylko na chwilę. A jego długotrwałe konsekwencje mogą odbić się czkawką. Ale decyzja o rozliczaniu się w ten sposób zazwyczaj nie zależy od pracownika. To pracodawcy proponują i stosują tego typu rozwiązanie. A jak pokazują badania, najczęściej oszczędności w ten sposób szukają właściciele najmniejszych biznesów.

CZYTAJ TAKŻE: Minimalne wynagrodzenie rośnie. Czy aneksować umowy o pracę

W jakich branżach problem jest najczęstszy

Z raportu wynika, że problem ukrywania zarobków jest związany z konkretnymi branżami. Prym wiodą te sezonowe. Co jest łatwe do wytłumaczenia. Wynagrodzenie w ciągu roku jest stałe, a wszystkie dodatkowe nadgodziny czy premie spowodowane wzmożonym ruchem wypłacane są nieoficjalną drogą.

Drobne usługi, gastronomia, branża beauty, zakwaterowanie rozrywka i rekreacja znajdują się na szczycie listy przedsiębiorstw, gdzie najczęściej dochodzi do nieprawidłowości. Rodzaj działalności to poza sektorem działalności kolejny znaczący wyróżnik.

CZYTAJ TAKŻE: Jak najtaniej zatrudnić pracownika?

Mimo znajomości problemu i posiadanej wiedzy, kontrolerom bardzo trudno namierzyć konkretną firmę i ukrócić nielegalny proceder.

Swoje trzy grosze dorzuciła także trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa. Spowodowane nią redukcje etatów, doprowadziły do tego, że pracownicy wolą zagryźć zęby niż współpracować z inspektorami. Co nie zmienia faktu, że wykorzystywanie trudnej sytuacji jest nieuczciwe.

Mikriofirmy płacą pod stołem. Co na to gospodarka

Ukrywanie zarobków jest szkodliwe, co do tego nie ma wątpliwości. Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę także na gospodarcze konsekwencje tego zjawiska.

Zaburza konkurencję na rynku sprawiając, że uczciwe przedsiębiorstwa mają gorszą pozycję niż firmy stosujące nieuczciwe praktyki. Skutkuje także znaczącym ubytkiem dochodów sektora finansów publicznych, którego straty wynoszą ponad 17 mld PLN rocznie – to wartość porównywalna z luką VAT (19 mld PLN) albo luką CIT (22 mld PLN) w Polsce – wyjaśnia.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier