Z tego artykułu dowiesz się:

Gdyby Bruksela wprowadziła takie preferencje dla zakupu samochodów elektrycznych jak Kijów, prawdopodobnie już teraz po polskich ulicach jeździłoby dużo więcej aut z zielonymi tablicami niż obecnie. Opór jest jednak duży, bo i koszty przedsięwzięcia w Europie byłyby większe. Jak wygląda odpowiednik programu „Mój elektryk” na Ukrainie? 

Samochody elektryczne bez VAT na Ukrainie

Mało kto wie, że Ukraina była jednym z pierwszych krajów w Europie, które wprowadziły daleko idące preferencje dla zakupu samochodów elektrycznych. Już od 2018 roku, każdy obywatel Ukrainy, który chce kupić auto na prąd, nie płaci podatku VAT. Kilka dni temu, prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę nr 1660-IX oraz nowelizację Kodeksu Celnego Ukrainy, które nie tylko przedłużają okres zwrotu VAT do 2026 roku, ale także zawieszają cła dla firm, które przed 2031 rokiem zdecydują się na produkcję takich samochodów na Ukrainie lub ich komponentów, np. baterii litowo-jonowych. Ma być to sposób na przyciągnięcie zagranicznych inwestorów. Ustawa wyłącza jedynie firmy „z krajów okupujących”, czyli jak łatwo się domyśleć Rosji.

Preferencje dla ekologicznego transportu

Aktualne przepisy nad Dnieprem wprowadzają szereg preferencji nie tylko dla samochodów elektrycznych, ale także dla innych aut o niskiej emisji np. na metan lub biogaz. Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy bardzo mocno promuje ekologiczny transport. Póki co jednak średni wiek samochodów w tym kraju jest bardzo wysoki. Wciąż napływa tam wiele używanych pojazdów z Europy Zachodniej, w tym także Polski.

Niewielu Ukraińców może kupić sobie elektryka

Mimo zaawansowanego programu preferencji, wielu Ukraińców o nowym samochodzie, a szczególnie takim z napędem elektrycznym może pomarzyć.

Wielu z naszych wschodnich sąsiadów pobiera wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej, która wynosi tam 6000 UAH, czyli około… 790 PLN miesięcznie. Średnia pensja w przedsiębiorstwach na Ukrainie to niewiele ponad 1800 PLN. Stąd nie dziwi napływ pracowników z tego kraju do Polski, gdzie wielu z nich zarabia nawet trzy razy więcej niż w swojej ojczyźnie.

Samochody elektryczne głównie w dużych miastach

Na Ukrainie poza dużymi miastami i aglomeracjami brakuje infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Można jednak ją już spotkać m.in. w centrum Kijowa, Odessie czy Zaporożu. Samochody elektryczne głównie kupują firmy do swoich flot, przedsiębiorcy oraz najlepiej zarabiający pracownicy kadry zarządzającej, oraz przedstawiciele wolnych zawodów.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier