2 min. czytania

Najpopularniejsze kierunków studiów 2022/2023

Najpopularniejsze kierunki studiów
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
27 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w roku akademickim 2022/2023? Możemy być już pewni, że na rynek pracy za pięć lat wkroczą dziesiątki tysięcy nowych informatyków, psychologów oraz absolwentów zarządzania. Jak to wygląda w liczbach?

Najpopularniejsze kierunków studiów – trend utrzymany

Ministerstwo Edukacji i Nauki, tradycyjnie na koniec października przygotowało podsumowanie rekrutacji na studia na rozpoczęty niedawno rok akademicki. Zaskoczeń nie ma. Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów?

Najpopularniejszym kierunkiem na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczny zgłoszeń jest informatyka. Naukę na tym kierunku rozpoczęło 44.163 studentów. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (40.624 studentów). Podium zamyka zarządzanie z wynikiem 36.532 nowych studentów.

Przybędzie prawników i lekarzy

Poza pierwszą trójką znalazło się prawo. Studia na tym kierunku rozpoczęło 22.066 osób. Piąte miejsce zajmuje kierunek lekarski. To 21.017 studentów z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nad którymi nadzór prowadzi resort zdrowia.

Kogo przybędzie na rynku pracy

Poza wymienioną pierwszą piątką najpopularniejszych kierunków, ale nadal w czołówce znajdziemy: ekonomię, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologię angielską oraz logistykę.

Najbardziej oblegane kierunki studiów w rekrutacji

Co ciekawe, większość wymienionych kierunków, nie znalazło się w rankingu najbardziej obleganych kierunków, czyli takich, w których o indeks walczy największa liczba studentów. I tak na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazła się koreanistyka (25,4 kandydatów na jedno miejsce). Wynika to m.in. z ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży kulturą koreańską, na fali zjawiska K-popu.

Drugie miejsce zajęła informatyka społeczna (24,8). Trzecie miejsce, bardzo podobne do lidera tego zestawienia to „orientalistyka-koreanistyka” z wynikiem 24 kandydatów na jedno miejsce. Poza podium, choć nadal w czołówce znajdziemy zielone technologie (22) oraz… uwaga: filologię koreańską (17,7).

Na dalszych pozycjach znalazły się następujące kierunki: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy (IoT), zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja (AI), a także mechanika i projektowanie maszyn.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Kim jest Wojciech Legawiec, nowy szef ARiMR? To on przydzieli dotacje rolnikom

Wojciech Legawiec to nowy szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja zajmuje się np. rozdzielaniem i rozliczaniem dopłat…

Zmiana pracy. Ilu pracowników myśli o zwolnieniu się?

Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. A polscy pracownicy, jak wynika z…
zmiana pracy

Janusz Filipiak nie żyje. Znany przedsiębiorca miał 71 lat

Janusz Filipiak nie żyje. Znany przedsiębiorca miał 71 lat. Założyciel spółki Comarch wywarł ogromny wpływ na to jak…
Janusz Filipiak

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier