3 min. czytania

Pracownicy z Ukrainy. Zarabiają więcej niż Polacy

pracownicy-z-ukrainy
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
17 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownicy z Ukrainy – Polscy przedsiębiorcy są gotowi płacić im więcej niż Polakom

Pracownicy z Ukrainy pracują w więcej, niż w co czwartej firmie w Polsce – informuje Personnel Service. Jak wynika z najnowszego raportu, co trzeci przedsiębiorca deklaruje, że gościom zza wschodniej granicy jest w stanie płacić więcej niż… polskim pracownikom.

Pandemia a pracownicy z Ukrainy

Jak zauważa Personnel Service najtrudniejsze pod tym względem były początki pandemii. Mowa o marcu i kwietniu 2020 roku, kiedy Straż Graniczna RP odnotowała w swoich statystykach przekroczenie wschodniej granicy przez 250 tys. osób.

Niebezpieczny dla wielu branż odpływ rąk do pracy został dość szybko zahamowany m.in. dzięki specjalnym zapisom, jakie znalazły się w tarczy antykryzysowej. Chodziło o przedłużenie wizy cudzoziemców przez cały okres stanu epidemii oraz 30 dni po jego zakończeniu.

Ten zapis oraz działania samych pracodawców sprawiły, że udało się nie tylko zachęcić wielu Ukraińców do pozostania nad Wisłą, ale także ściągnąć nowych, którzy mimo pandemii decydowali się na pracę w Polsce. Widać to w statystykach. Już w kwietniu 2021 roku padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemców.

Ukraińcy w polskich firmach

Według danych opublikowanych przez ZUS w maju, Ukraińcy stanowią aż ¾ wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców pracujących w Polsce. Na koniec kwietnia było ich 585 tys. czyli mniej więcej tyle ile wynosi liczba mieszkańców Poznania wraz z pobliskimi miejscowościami (!).

Tylko w kwietniu 2021 roku liczba nowozarejestrowanych pracowników znad rzeki Dniepr wzrosła o 10,3 tys. - co można porównać ze średniej wielkości miastem powiatowym.

Zatrudnienie Ukraińca w małej firmie

Te liczby mają odbicie również w danych zaprezentowanych przez Personnel Service. W więcej niż w co czwartej polskiej firmie, a dokładnie w 28% z nich pracują Ukraińcy. Pod tym względem dominują duże firmy, zatrudniające przynajmniej 250 osób. 45% takich podmiotów już deklaruje obecność Ukraińców w zespole.

Na tym polu największe firmy konkurują ze średnimi. Około 1/3 z nich mówi o pracownikach z Ukrainy w załodze. Im mniejsza firma, tym mniejszy, średni odsetek gości zza Bugu. W przypadku małych firm ten procent jest dużo mniejszy – około 25%. Niestety w przypadku małych firm produkcyjnych, czy usługowych element konkurencji z dużymi pracodawcami bywa najtrudniejszy, jeśli chodzi o pozyskanie pracowników ze Lwowa, Kijowa czy Zaporoża.

Firmy chcą dalej zatrudniać Ukraińców

Przytoczone wyżej dane za chwilę mogą okazać się już nieaktualne, wynika z badania Personnel Service. Co czwarta firma w Polsce chce zatrudnić kolejnych Ukraińców w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

Jakie firmy najbardziej potrzebują Ukraińców?

Firmy z sektora przemysłowego są miejscem, w którym najwięcej osób zza rzeki Bug może znaleźć pracę w najbliższych miesiącach. Drugie miejsce zajmuje handel, potem dopiero branża usługowa, w której co piąte przedsiębiorstwo deklaruje potrzebę dodatkowych rąk do pracy.

Wynagrodzenia pracowników z Ukrainy

I teraz rzecz, która dla wielu polskich pracowników może okazać się szokującą! Rośnie odsetek przedsiębiorców, którzy są skłonni płacić więcej na rękę osobie z Ukrainy niż Polakowi. Mówi o tym wprost już 1/3 pracodawców. Rok temu odsetek takich deklaracji wynosił 28 procent. Z czego to wynika?

Dlaczego Ukraińcy mogą zarabiać więcej niż Polacy?

Na to pytanie wyczerpująco odpowiada ekspert.

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service:

„Skłonność pracodawców do płacenia więcej jest pochodną deficytu kadrowego. Jak brakuje rąk do pracy, a można przyciągnąć kadrę z zagranicy, to argument finansowy jest najskuteczniejszy. Okazuje się też, że Polacy tracący pracę w pandemii nadal niechętnie szukali zatrudnienia w tych sektorach i na tych stanowiskach, które standardowo zajmują Ukraińcy. Stąd pracodawcy nadal musieli sięgać za granicę po pracowników”

 

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier