3 min. czytania

Pracownicy z Ukrainy. Zarabiają więcej niż Polacy

pracownicy-z-ukrainy
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
17 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownicy z Ukrainy – Polscy przedsiębiorcy są gotowi płacić im więcej niż Polakom

Pracownicy z Ukrainy pracują w więcej, niż w co czwartej firmie w Polsce – informuje Personnel Service. Jak wynika z najnowszego raportu, co trzeci przedsiębiorca deklaruje, że gościom zza wschodniej granicy jest w stanie płacić więcej niż… polskim pracownikom.

Pandemia a pracownicy z Ukrainy

Jak zauważa Personnel Service najtrudniejsze pod tym względem były początki pandemii. Mowa o marcu i kwietniu 2020 roku, kiedy Straż Graniczna RP odnotowała w swoich statystykach przekroczenie wschodniej granicy przez 250 tys. osób.

Niebezpieczny dla wielu branż odpływ rąk do pracy został dość szybko zahamowany m.in. dzięki specjalnym zapisom, jakie znalazły się w tarczy antykryzysowej. Chodziło o przedłużenie wizy cudzoziemców przez cały okres stanu epidemii oraz 30 dni po jego zakończeniu.

Ten zapis oraz działania samych pracodawców sprawiły, że udało się nie tylko zachęcić wielu Ukraińców do pozostania nad Wisłą, ale także ściągnąć nowych, którzy mimo pandemii decydowali się na pracę w Polsce. Widać to w statystykach. Już w kwietniu 2021 roku padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemców.

Ukraińcy w polskich firmach

Według danych opublikowanych przez ZUS w maju, Ukraińcy stanowią aż ¾ wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców pracujących w Polsce. Na koniec kwietnia było ich 585 tys. czyli mniej więcej tyle ile wynosi liczba mieszkańców Poznania wraz z pobliskimi miejscowościami (!).

Tylko w kwietniu 2021 roku liczba nowozarejestrowanych pracowników znad rzeki Dniepr wzrosła o 10,3 tys. - co można porównać ze średniej wielkości miastem powiatowym.

Zatrudnienie Ukraińca w małej firmie

Te liczby mają odbicie również w danych zaprezentowanych przez Personnel Service. W więcej niż w co czwartej polskiej firmie, a dokładnie w 28% z nich pracują Ukraińcy. Pod tym względem dominują duże firmy, zatrudniające przynajmniej 250 osób. 45% takich podmiotów już deklaruje obecność Ukraińców w zespole.

Na tym polu największe firmy konkurują ze średnimi. Około 1/3 z nich mówi o pracownikach z Ukrainy w załodze. Im mniejsza firma, tym mniejszy, średni odsetek gości zza Bugu. W przypadku małych firm ten procent jest dużo mniejszy – około 25%. Niestety w przypadku małych firm produkcyjnych, czy usługowych element konkurencji z dużymi pracodawcami bywa najtrudniejszy, jeśli chodzi o pozyskanie pracowników ze Lwowa, Kijowa czy Zaporoża.

Firmy chcą dalej zatrudniać Ukraińców

Przytoczone wyżej dane za chwilę mogą okazać się już nieaktualne, wynika z badania Personnel Service. Co czwarta firma w Polsce chce zatrudnić kolejnych Ukraińców w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

Jakie firmy najbardziej potrzebują Ukraińców?

Firmy z sektora przemysłowego są miejscem, w którym najwięcej osób zza rzeki Bug może znaleźć pracę w najbliższych miesiącach. Drugie miejsce zajmuje handel, potem dopiero branża usługowa, w której co piąte przedsiębiorstwo deklaruje potrzebę dodatkowych rąk do pracy.

Wynagrodzenia pracowników z Ukrainy

I teraz rzecz, która dla wielu polskich pracowników może okazać się szokującą! Rośnie odsetek przedsiębiorców, którzy są skłonni płacić więcej na rękę osobie z Ukrainy niż Polakowi. Mówi o tym wprost już 1/3 pracodawców. Rok temu odsetek takich deklaracji wynosił 28 procent. Z czego to wynika?

Dlaczego Ukraińcy mogą zarabiać więcej niż Polacy?

Na to pytanie wyczerpująco odpowiada ekspert.

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service:

„Skłonność pracodawców do płacenia więcej jest pochodną deficytu kadrowego. Jak brakuje rąk do pracy, a można przyciągnąć kadrę z zagranicy, to argument finansowy jest najskuteczniejszy. Okazuje się też, że Polacy tracący pracę w pandemii nadal niechętnie szukali zatrudnienia w tych sektorach i na tych stanowiskach, które standardowo zajmują Ukraińcy. Stąd pracodawcy nadal musieli sięgać za granicę po pracowników”

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier