Z tego artykułu dowiesz się:

Pękła psychologiczna bariera. Przeciętne wynagrodzenie przebiło poziom 6000 złotych brutto. W listopadzie wyniosło 6022,49 zł. To prawie 1/10 więcej niż rok temu o tej samej porze. Pracodawcy przyznają: tam gdzie nie ma podwyżki, trudno jest utrzymać pracowników

Tam, gdzie nie ma podwyżki, ludzie odchodzą

Niedawno w Magazynie Firma napisaliśmy, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy podwyżkę otrzymało tylko 14% pracowników. Głównie mężczyzn. Co zresztą? Rośnie grupa tych, którym nie w głowie zagryzanie zębów i zaciskanie pasa. Tam, gdzie nie ma podwyżki, ludzie odchodzą. Korzystają z konkurencyjnej sytuacji na rynku zatrudnienia i… zmieniają pracę.

Nie jest to tylko teza i teoretyzowanie. Sami pracodawcy, a nawet poważne organizacje ich zrzeszające przyznają:

Pracownicy coraz częściej, wskazując na mniejszą siłę nabywczą otrzymywanego wynagrodzenia, zgłaszają się po podwyżki do pracodawców. Z uwagi na fakt, iż obecnie zmiana pracy jest stosunkowo łatwa. W razie niepowodzenia negocjacji decydują się zmienić pracodawcę” – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.

Prawda jest jednak taka, że niektórzy pracownicy, którzy w swojej karierze odeszli od szefa z odmowną odpowiedzią, już nawet o nic nie pytają i o nic nie proszą. Po prostu odchodzą.

Gdy nie ma podwyżki, są problemy

Faktycznie. Obok rosnących cen surowców, energii, paliw dochodzi jeszcze jeden inflacjogenny impuls – presja płacowa. Dodajmy, o bezprecedensowej skali. Obserwujemy niespotykaną dotychczas dynamikę wzrostu wynagrodzeń będącą efektem presji płacowej w następstwie inflacji, która obniża realną wartość wynagrodzeń oraz niedoboru pracowników na rynku pracy” – mówi Fedorczuk. Czy mamy zatem do czynienia z zapętloną inflacyjną pułapką? I owszem.

Nie ma podwyżki? Jest większa rotacja

Jak przyznaje w rozmowie z Magazynem Firma jeden z przedsiębiorców z firmy zajmującej się instalacjami, zrezygnował już z kosztownych szkoleń dla pracowników. „Nie będę wychowywał kadry konkurencji, która lepiej płaci” – przyznaje. W ciągu ostatnich 6 miesięcy w dziewięcioosobowej załodze wymieniło się sześciu pracowników. „Tylko jeden wyjechał za granicę, reszta poszła do konkurencji. Nawet dokładnie wiem gdzie” – mówi z pewną bezradnością w głosie.

Rotacja pracowników w opinii ekspertów


Oczywiście, poziom rotacji jest różny w zależności od branży i regionu Polski. Podawana przez GUS wartość przeciętnego wynagrodzenia dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 pracowników, nie obejmuje więc około 10 mln pracujących. Mając na uwadze wyniki wcześniejszych badań należy mieć na uwadze, że w mikrofirmach wynagrodzenia są znacznie niższe” – mówi Monika Fedorczuk.

Zatrudnienie w Polsce rośnie

Wczytując się w oficjalne dane GUS, dowiadujemy się, że w listopadzie 2021 roku przedsiębiorstwa zatrudniały 6,4 mln osób. To wynik o 0,2% lepszy niż w październiku i o 0,7% niż w  listopadzie 2020 roku. Eksperci zauważają jednak, że to ciągle nieco mniej, niż przed wybuchem pandemii.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier