Z tego artykułu dowiesz się:

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą notarialne nakazy zapłaty. Co to takiego? Czy nowy instrument przyspieszy windykację?

Notarialne nakazy zapłaty – co to jest?

W myśl przyjętego przez rząd projektu ustawy o notariacie, notariusze zyskają nowe kompetencje. Będą na przykład mogli wydawać notarialne nakazy zapłaty. Zgodnie z ideą nowej ustawy, tego typu instrument będzie miał zastosowanie jedynie wobec niewątpliwych i bezspornych roszczeń. Notariusz wyda taki dokument, jeśli wierzyciel załączy do wniosku konkretne dokumenty.

Czy notarialne nakazy zapłaty zastąpią orzeczenia sądu?

Nie. Notarialny nakaz zapłaty nie zastąpi orzeczenia sądu, jednak jeśli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, wówczas będzie on stanowił tytuł egzekucyjny. „Po nadaniu mu klauzuli wykonalności, stanie się podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika lub inny organ egzekucyjny” – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Kontroler lotów zawstydził przedsiębiorców. Pokazał jak powinna wyglądać windykacja należności dla firmy

Przyspieszenie postępowań sądowych

Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę, że dzięki nowym kompetencjom notariuszy, odciążone zostaną sądy. Szczególnie jeśli mówimy o sprawach bezspornych i prostych. To powinno przyspieszyć postępowania sądowe w innych sprawach.

Po drugie. W rękach przedsiębiorców i obywateli pojawi się narzędzie do szybszego dochodzenia roszczeń. Po prostu nie będą musieli z każdą taką sprawą składać pozwu do sądu. Oczywiście skuteczność notarialnego nakazu zapłaty będzie uzależniona od woli stron.

Gdzie po nakaz zapłaty?

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w momencie wejścia nowych przepisów w życie, wniosek o wydanie notarialnego nakazu zapłaty, będzie można złożyć do dowolnego notariusza w Polsce. Jest jednak warunek – zaświadczenie, które wyda mu Minister Sprawiedliwości. To wszystko.

Warto przy tym pamiętać, że wysokość roszczeń, które będą mogły być potwierdzone nakazem od notariusza, będą ograniczone do maksymalnej kwoty 75 tys. złotych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier