W myśl przyjętego przez rząd projektu ustawy o notariacie, notariusze zyskają nowe kompetencje. Będą na przykład mogli wydawać notarialne nakazy zapłaty. Zgodnie z ideą nowej ustawy, tego typu instrument będzie miał zastosowanie jedynie wobec niewątpliwych i bezspornych roszczeń. Notariusz wyda taki dokument, jeśli wierzyciel załączy do wniosku konkretne dokumenty.
Nie. Notarialny nakaz zapłaty nie zastąpi orzeczenia sądu, jednak jeśli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, wówczas będzie on stanowił tytuł egzekucyjny. „Po nadaniu mu klauzuli wykonalności, stanie się podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika lub inny organ egzekucyjny” – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę, że dzięki nowym kompetencjom notariuszy, odciążone zostaną sądy. Szczególnie jeśli mówimy o sprawach bezspornych i prostych. To powinno przyspieszyć postępowania sądowe w innych sprawach.
Po drugie. W rękach przedsiębiorców i obywateli pojawi się narzędzie do szybszego dochodzenia roszczeń. Po prostu nie będą musieli z każdą taką sprawą składać pozwu do sądu. Oczywiście skuteczność notarialnego nakazu zapłaty będzie uzależniona od woli stron.
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w momencie wejścia nowych przepisów w życie, wniosek o wydanie notarialnego nakazu zapłaty, będzie można złożyć do dowolnego notariusza w Polsce. Jest jednak warunek – zaświadczenie, które wyda mu Minister Sprawiedliwości. To wszystko.
Warto przy tym pamiętać, że wysokość roszczeń, które będą mogły być potwierdzone nakazem od notariusza, będą ograniczone do maksymalnej kwoty 75 tys. złotych.